Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje zakupu podrobionego dokumentu prawa jazdy

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 12.06.2012

Zastanawiam się, jak wygląda kwestia zakupu prawa jazdy – a więc zdobycie podrobionego dokumentu. W założeniu udaje się, że się zdało egzamin, dokumenty są wysyłane do urzędu. Jakie są konsekwencje prawne wykrycia zakupu podrobionego dokumentu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli kupi Pan podrobiony dokument, jakim jest prawo jazdy, od osoby niebędącej urzędnikiem uprawnionym do jego wystawiania (tj. fałszerz spreparuje blankiet prawa jazdy), będzie Pan ponosić odpowiedzialność karną na podstawie art. 270 § 1 Kodeksu karnego z tytułu używania podrobionego dokumentu – tu prawa jazdy. Występek używania sfałszowanego (podrobionego) dokumentu zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności:

 

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Jeżeli zaś dokument prawa jazdy zostanie wystawiony, gdy uprawniony urzędnik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego poświadczy nieprawdę, tj. że zdał Pan egzamin i posiada uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, będzie Pan ponosił odpowiedzialność karną na podstawie art. 273 Kodeksu karnego w związku z art. 271 § 1 tegoż kodeksu.

 

Występek używania dokumentu poświadczającego nieprawdę (podrobionego dokumentu) podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

 

„Art. 271. § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

 

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 9 =

»Podobne materiały

Podrobienie podpisu i sfałszowanie dokumentu

Mój teść prowadzi gospodarstwo i używał dotąd ciągnika zarejestrowanego na swojego nieżyjącego już ojca. Teść, nie mając pieniędzy, zaproponował mojemu mężowi, żeby zarejestrował ciągnik na siebie. Ktoś podpowiedział im, żeby spisali umowę kupna-sprzedaży z datą wcześniejszą (tzn. za życia dziadka),

 

Odrzucenie spadku po mężu

Miesiąc temu zmarł mój mąż i zostawił po sobie długi. Ostatnio dowiedziałam się, że mogę odrzucić spadek po mężu. Jak powinnam prawidłowo napisać pismo do sądu o odrzucenie spadku? Mąż nie zostawił testamentu.

 

Nieumyślne poświadczenie nieprawdy w dokumencie urzędowym – konsekwencje dyscyplinarne i karne dla urzędnika

Dopuściłem się nieświadomego sfałszowania dokumentu urzędowego, źle przeanalizowałem sprawę, w wyniku czego powstał dokument niezgodny z rzeczywistością. Konsekwencje mojego błędu są poważne, bo z tego powodu osoba trzecia pobrała większe świadczenie niż była uprawniona. Przez swoją głupotę nie

 

Podrobienie podpisu na wekslu

Jedenaście lat temu mój mąż prowadził działalność gospodarczą; wziął wtedy kredyt na zakup sprzętu. Do sporządzenia umowy kredytowej był potrzebny mój podpis, a byłam akurat w innym mieście – więc za namową pracownika banku mąż podrobił mój podpis na wekslu i na umowie. Teraz okazało się, że k

 

Zakaz stadionowy a skrócenie kary

Mam 4-letni zakaz stadionowy, nałożony przez sąd grodzki w 2007 r. Chodziło o to, że nie zastosowałem się do poleceń ochrony na stadionie. Niestety oprócz zakazu muszę się teraz stawiać podczas każdego meczu w miejscowym komisariacie. Rujnuje mi to życie, bo mecze są we wszystkie weekendy. Czy

 

Zakaz opuszczania Polski

Mam zakaz opuszczania kraju. Chciałem wyjechać na kilka dni za granicę, stawiając się w terminie na kolejny dozór. Czy w np. Niemczech podczas wycieczki mogę zostać zatrzymany? Czy policja w UE wie o moim zakazie?

 

Nauczyciel w stanie nieczynnym a zwolnienie lekarskie

Czy nauczyciel w stanie nieczynnym ma prawo do zwolnienia lekarskiego? Jeśli tak, to jak to rozliczać?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »