Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podrobiony dokument

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 12.06.2012

Zastanawiam się, jak wygląda kwestia zakupu prawa jazdy – a więc zdobycie podrobionego dokumentu. W założeniu udaje się, że się zdało egzamin, dokumenty są wysyłane do urzędu. Jakie są konsekwencje prawne wykrycia zakupu podrobionego dokumentu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli kupi Pan podrobiony dokument, jakim jest prawo jazdy, od osoby niebędącej urzędnikiem uprawnionym do jego wystawiania (tj. fałszerz spreparuje blankiet prawa jazdy), będzie Pan ponosić odpowiedzialność karną na podstawie art. 270 § 1 Kodeksu karnego z tytułu używania podrobionego dokumentu – tu prawa jazdy. Występek używania sfałszowanego (podrobionego) dokumentu zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności:

 

„Art. 270. § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Jeżeli zaś dokument prawa jazdy zostanie wystawiony, gdy uprawniony urzędnik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego poświadczy nieprawdę, tj. że zdał Pan egzamin i posiada uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym, będzie Pan ponosił odpowiedzialność karną na podstawie art. 273 Kodeksu karnego w związku z art. 271 § 1 tegoż kodeksu.

 

Występek używania dokumentu poświadczającego nieprawdę (podrobionego dokumentu) podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

 

„Art. 271. § 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. (…)

 

Art. 273. Kto używa dokumentu określonego w art. 271 lub 272, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 3 =

»Podobne materiały

Sfałszowana umowa kupna-sprzedaży – co grozi mężowi?

Mój teść prowadzi gospodarstwo i używał dotąd ciągnika zarejestrowanego na swojego nieżyjącego już ojca. Teść, nie mając pieniędzy, zaproponował mojemu mężowi, żeby zarejestrował ciągnik na siebie. Ktoś podpowiedział im, żeby spisali umowę kupna-sprzedaży z datą wcześniejszą (tzn. za życia dziadka),

 

Nieumyślne poświadczenie nieprawdy w dokumencie urzędowym – konsekwencje dyscyplinarne i karne dla urzędnika

Dopuściłem się nieświadomego sfałszowania dokumentu urzędowego, źle przeanalizowałem sprawę, w wyniku czego powstał dokument niezgodny z rzeczywistością. Konsekwencje mojego błędu są poważne, bo z tego powodu osoba trzecia pobrała większe świadczenie niż była uprawniona. Przez swoją głupotę nie

 

Podrobienie podpisu na wekslu

Jedenaście lat temu mój mąż prowadził działalność gospodarczą; wziął wtedy kredyt na zakup sprzętu. Do sporządzenia umowy kredytowej był potrzebny mój podpis, a byłam akurat w innym mieście – więc za namową pracownika banku mąż podrobił mój podpis na wekslu i na umowie. Teraz okazało się, że k

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »