.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Tymczasowo aresztowany a komornicza egzekucja środków z tzw. żelaznej kasy

• Autor: Elżbieta Gołąb

Mój chłopak został tymczasowo aresztowany. Ma zadłużenie alimentacyjne. Czy komornik może mu zająć środki wpłacane na tzw. żelazną kasę i wypiskę? Czy jest jakaś kwota, której komornik zająć nie może? Wpłaty mniej więcej raz w miesiącu i wynoszą ok. 400 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Tymczasowo aresztowany a komornicza egzekucja środków z tzw. żelaznej kasy

Środki pieniężne otrzymywane przez skazanego a potrącenia na kwotę żelazną i wypiskę

Zgodnie z art. 113 § 6 Kodeksu karnego wykonawczego „wolne od egzekucji są:

 

  1. zapomogi przyznane skazanemu przez dyrektora zakładu karnego,
  2. środki pieniężne, otrzymane przez skazanego w danym miesiącu, w wysokości 10% jednego przeciętnego miesięcznego”.

 

Przepisy dotyczące skazanych odnoszą się też do tymczasowo aresztowanych na podstawie art. 209 Kodeksu karnego wykonawczego.

 

Ze środków otrzymanych przez skazanego czy osadzonego pobiera się 50% każdego z wpływów pieniężnych, „jednak nie więcej niż kwota 4% jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników” (art. 126 § 2 pkt 3 Kodeksu karnego wykonawczego), aż uzbiera się kwota równa miesięcznemu średniemu wynagrodzeniu.

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2011 r. wyniosło 3633,54 zł, czyli 10% to 363 zł, a 4% to 145,40 zł.

 

W przypadku wpłaty w wysokości 400 zł Pani chłopakowi zostanie więc zabrane 145,40 zł na kwotę żelazną, z której już komornik nie może pobrać, resztę, czyli 254,60 zł, otrzyma on na wypiskę i z niej komornik nie może ściągnąć długu (chyba że chłopak sam się na to zgodzi zgodnie z art. 113 § 5), gdyż kwota ta nie przekracza 363 zł (10% średniego przeciętnego wynagrodzenia).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Elżbieta Gołąb

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje, źle wykonane usługi, wadliwe towary). Dzięki 3-letniej pracy w biurze powiatowego rzecznika konsumentów zna prawo konsumenckie nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Udziela porad również z zakresu prawa administracyjnego, karnego, cywilnego i rodzinnego.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + 8 =

A czy jesteś zadowolona że kolejny raz twój chłoptaś wymigał się od obowiązku płacenia na swoje dziecko. Oby w przyszłości Cię też tak wysterował.

Joanna

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu