Tymczasowo aresztowany a komornicza egzekucja środków z tzw. żelaznej kasy

• Autor: Elżbieta Gołąb

Mój chłopak został tymczasowo aresztowany. Ma zadłużenie alimentacyjne. Czy komornik może mu zająć środki wpłacane na tzw. żelazną kasę i wypiskę? Czy jest jakaś kwota, której komornik zająć nie może? Wpłaty mniej więcej raz w miesiącu i wynoszą ok. 400 zł.

Tymczasowo aresztowany a komornicza egzekucja środków z tzw. żelaznej kasy

Środki pieniężne otrzymywane przez skazanego a potrącenia na kwotę żelazną i wypiskę

Zgodnie z art. 113 § 6 Kodeksu karnego wykonawczego „wolne od egzekucji są:

  1. zapomogi przyznane skazanemu przez dyrektora zakładu karnego,
  2. środki pieniężne, otrzymane przez skazanego w danym miesiącu, w wysokości 10% jednego przeciętnego miesięcznego”.

Przepisy dotyczące skazanych odnoszą się też do tymczasowo aresztowanych na podstawie art. 209 Kodeksu karnego wykonawczego.

Ze środków otrzymanych przez skazanego czy osadzonego pobiera się 50% każdego z wpływów pieniężnych, „jednak nie więcej niż kwota 4% jednego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników” (art. 126 § 2 pkt 3 Kodeksu karnego wykonawczego), aż uzbiera się kwota równa miesięcznemu średniemu wynagrodzeniu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2011 r. wyniosło 3633,54 zł, czyli 10% to 363 zł, a 4% to 145,40 zł.

W przypadku wpłaty w wysokości 400 zł Pani chłopakowi zostanie więc zabrane 145,40 zł na kwotę żelazną, z której już komornik nie może pobrać, resztę, czyli 254,60 zł, otrzyma on na wypiskę i z niej komornik nie może ściągnąć długu (chyba że chłopak sam się na to zgodzi zgodnie z art. 113 § 5), gdyż kwota ta nie przekracza 363 zł (10% średniego przeciętnego wynagrodzenia).