Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zasiłek pogrzebowy z ZUS a obowiązek podatkowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.09.2011

Moja mama zmarła kilka miesięcy temu. Miała konto bankowe, na którym w chwili śmierci było 4 tys. zł. Wypłacono mi tę kwotę po przedstawieniu rachunków związanych z pogrzebem. Dostałam też zasiłek pogrzebowy z ZUS. Czy powinnam od niego odprowadzić jakiś podatek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są m.in. zasiłki pogrzebowe. Nie jest to zatem kwota, która powodowałaby powstanie zobowiązania podatkowego. Nie wykazuje się jej w zeznaniach.

 

Odnośnie zwrotu kosztów pogrzebu z rachunku bankowego – zgodnie z art. 55 ust. 1 Prawa bankowego w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków m.in. kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Kwota ta nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

 

Jako że kwota zwrotu nie wchodzi do spadku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Nie jest jednak jasny jej status na gruncie podatku dochodowego – przyjmuje się powszechnie, że nie stanowi ta kwota w ogóle przysporzenia majątkowego i z tego powodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus VI =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki