Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co i jak mam zgłosić do US po śmierci żony?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 31.10.2016

Mieliśmy z żoną dwa mieszkania spółdzielcze własnościowe, była to wspólna własność. Żona zmarła miesiąc temu. Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami muszę zgłaszać coś do urzędu skarbowego, jeżeli tak to, co mam zgłosić i w jakim terminie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co i jak mam zgłosić do US po śmierci żony?

Czy po śmierci współmałżonka trzeba zgłaszać nabycie spadku w urzędzie skarbowym?

W takim przypadku jak Pana powinien Pan uzyskać sądowe stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.

 

Następnie w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku powinien Pan złożyć w swoim urzędzie skarbowym zeznanie w zakresie podatku od spadków. Jest to druk SD-3 (ewentualnie załącznik SD-3a). Wtedy spadek będzie w całości zwolniony z podatku od spadków.

 

Jeżeli nie zrobi Pan tego we wskazanym terminie, to spadek będzie opodatkowany na zasadach ogólnych, a tego chyba by Pan nie chciał. W przypadku sporządzenia u notariusza poświadczenia dziedziczenia ma ono formę aktu notarialnego i notariusz zawiadamia US o fakcie spadkobrania. W obydwu przypadkach niech Pan wystąpi do US o wydanie zaświadczenia, że spadek jest wolny od podatku. Tak samo muszą postąpić inni spadkobiercy.

Zgłoszenie nabycia spadku po śmierci żony w urzędzie skarbowym a zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Stosownie do ustawy o podatku od spadków i darowizn:

 

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

1a. Jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia lub europejskie poświadczenie spadkowe, termin 6 miesięcy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, do zgłoszenia tego nabycia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

 

2. Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie terminów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lub ust. 1a, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

3. W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

 

4. Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

 

1) wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2) gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki