Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje nie zgłoszenia dziedziczenia do urzędu skarbowego

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 19.05.2019

W 2014 roku odziedziczyłam spadek aktem poświadczenia dziedziczenia po zmarłej małżonce. Niestety nie zostałem dobrze poinformowany i nie zgłosiłem tego faktu do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Przez przypadek dowiedziałem się, że powinienem to zrobić. Chciałbym zapytać, jakie poniosę konsekwencje z tytułu niezgłoszenia spadku w wymaganym czasie, jaki dokument powinienem wypełnić i zgłosić do urzędu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Konsekwencje nie zgłoszenia dziedziczenia do urzędu skarbowego

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje możliwość całkowitego zwolnienia od podatku nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny pod warunkiem, że spadkobiercy zgłoszą fakt nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia na druku SD-Z2. Niestety przekroczenie tego terminu jest nieodwracalne w skutkach i podatnik, który przegapił termin, nie ma już możliwości skorzystania z tego zwolnienia.

 

Przekroczenie terminu powoduje, że zgłoszenia nabycia spadku należy dokonać na zasadach ogólnych. W tym celu należy złożyć druk SD-3 do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Zgodnie z § 7 rozporządzenia o właściwości organów podatkowych „właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się:

 

1) w sprawach dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, zachowku:

a) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, nieodpłatne użytkowanie nieruchomości lub służebność, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,

b) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość lub prawa majątkowe wymienione w lit. a i jednocześnie inne prawa majątkowe lub rzeczy ruchome, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,

c) w przypadkach innych niż wymienione w lit. a i b – według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca jego pobytu”.

 

Jak zatem widać, to, gdzie należy złożyć druk SD-3, uzależnione jest od tego, co jest przedmiotem spadku.

 

Dobrą informacją jest na pewno to, że w przypadku niezłożenia do tej pory zgłoszenia nabycia spadku nie grożą Panu odsetki za zwłokę. Podatek od spadków i darowizn wymierzany jest bowiem w formie decyzji. Termin płatności podatku ustalonego w decyzji wynosi 14 dni od dnia otrzymania decyzji, dopiero po tym terminie naliczane są odsetki. W rezultacie zwłoka ze zgłoszeniem spadku do urzędu skarbowego nie wiąże się z powstawaniem odsetek.

 

Proszę mieć również na uwadze, że fakt niemożności skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku wcale nie oznacza, że podatek wystąpi lub że będzie on bardzo wysoki. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje również inne zwolnienia od podatku, np. zwolnienie gruntów rolnych czy zwolnienie nabycia nieruchomości z tytułu zamieszkiwania w niej. Ponadto w Pana przypadku znajdzie zastosowanie kwota wolna od podatku, która w sytuacji nabycia spadku po zmarłej żonie wynosi 9637 zł. Wszystko uzależnione jest od tego, co jest przedmiotem spadku, i jakie zwolnienia można zastosować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus III =

»Podobne materiały

Niezgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego

Dostałem darowiznę pieniężną od rodziców (200 tys. zł). Podpisałem z nimi na tę okoliczność umowę darowizny. Spóźniłem się o tydzień ze zgłoszeniem tego faktu do urzędu skarbowego i teraz muszę zapłacić 7% podatek. Czy mam jeszcze szanse na skorzystanie ze zwolnienia?

Pieniądze z rachunku bankowego na konto syna

Mąż chce przekazać synowi ze swojego rachunku bankowego pieniądze na zakup mieszkania. Czy będzie trzeba zapłacić podatek?

Określenie grupy podatkowej przy spadku od kuzyna

Otrzymałem spadek po synu wuja (brat taty). Rodzice kuzyna od dawna nie żyją, nie mieli rodziny. Jestem jedynym spadkobiercą zmarłego. Urząd skarbowy zakwalifikował mnie do III grupy podatkowej. Chciałbym się odwołać od tej decyzji, uważam, że jestem zstępnym rodzeństwa i należę do II grupy. Cz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »