Konsekwencje nie zgłoszenia dziedziczenia do urzędu skarbowego

• Autor: Marcin Sądej

W 2014 roku odziedziczyłam spadek aktem poświadczenia dziedziczenia po zmarłej małżonce. Niestety nie zostałem dobrze poinformowany i nie zgłosiłem tego faktu do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy. Przez przypadek dowiedziałem się, że powinienem to zrobić. Chciałbym zapytać, jakie poniosę konsekwencje z tytułu niezgłoszenia spadku w wymaganym czasie, jaki dokument powinienem wypełnić i zgłosić do urzędu.

Konsekwencje nie zgłoszenia dziedziczenia do urzędu skarbowego

Fot. Fotolia

Przekroczenie terminu zgłoszenia spadku pozwalającego skorzystać ze zwolnienia

Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje możliwość całkowitego zwolnienia od podatku nabycia spadku po członkach najbliższej rodziny pod warunkiem, że spadkobiercy zgłoszą fakt nabycia spadku naczelnikowi urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia na druku SD-Z2. Niestety przekroczenie tego terminu jest nieodwracalne w skutkach i podatnik, który przegapił termin, nie ma już możliwości skorzystania z tego zwolnienia.

Zgłoszenie nabycia spadku na zasadach ogólnych

Przekroczenie terminu powoduje, że zgłoszenia nabycia spadku należy dokonać na zasadach ogólnych. W tym celu należy złożyć druk SD-3 do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Zgodnie z § 7 rozporządzenia o właściwości organów podatkowych „właściwość miejscową organów podatkowych w sprawach podatku od spadków i darowizn ustala się:

1) w sprawach dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, zachowku:

a) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawo do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej, nieodpłatne użytkowanie nieruchomości lub służebność, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,

b) jeżeli przedmiotem nabycia jest nieruchomość lub prawa majątkowe wymienione w lit. a i jednocześnie inne prawa majątkowe lub rzeczy ruchome, a nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – według miejsca położenia nieruchomości,

c) w przypadkach innych niż wymienione w lit. a i b – według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca jego pobytu”.

Jak zatem widać, to, gdzie należy złożyć druk SD-3, uzależnione jest od tego, co jest przedmiotem spadku.

Czy zwłoka ze zgłoszeniem spadku do urzędu skarbowego wiąże się z powstawaniem odsetek?

Dobrą informacją jest na pewno to, że w przypadku niezłożenia do tej pory zgłoszenia nabycia spadku nie grożą Panu odsetki za zwłokę. Podatek od spadków i darowizn wymierzany jest bowiem w formie decyzji. Termin płatności podatku ustalonego w decyzji wynosi 14 dni od dnia otrzymania decyzji, dopiero po tym terminie naliczane są odsetki. W rezultacie zwłoka ze zgłoszeniem spadku do urzędu skarbowego nie wiąże się z powstawaniem odsetek.

Proszę mieć również na uwadze, że fakt niemożności skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku wcale nie oznacza, że podatek wystąpi lub że będzie on bardzo wysoki. Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje również inne zwolnienia od podatku, np. zwolnienie gruntów rolnych czy zwolnienie nabycia nieruchomości z tytułu zamieszkiwania w niej. Ponadto w Pana przypadku znajdzie zastosowanie kwota wolna od podatku, która w sytuacji nabycia spadku po zmarłej żonie wynosi 9637 zł. Wszystko uzależnione jest od tego, co jest przedmiotem spadku, i jakie zwolnienia można zastosować.