Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można złożyć druk SD-Z2 po terminie?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 26.08.2018

Ponad rok temu zmarła moja mama. Po śmierci mamy miałam razem z bratem akt dziedziczenia. Niestety nie złożyliśmy w terminie druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym. Niedawno mieliśmy sprawę o dział spadku i zniesienie współwłasności. Czy możemy złożyć druk SD-Z2 po terminie? Czy istnieje sposób, który zwalniałby nas z podatku, a jeśli nie, to czy możemy złożyć w urzędzie skarbowym „czynny żal”, który spowodowałby przywrócenie tego terminu?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nabycie spadku po zmarłej osobie stanowi czynność podlegającą podatkowi od spadku i darowizn.

 

Ustawa przewiduje jednak całkowite zwolnienie od podatku w przypadku spełnienia określonych warunków ustawowych (art. 4a ustawy). Warunkami tymi są:

 

1. Nabycie spadku po najbliższej rodzinie.

2. Dokonanie zgłoszenia na druku SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Warunki powyższe muszą zostać spełnione łącznie, natomiast termin 6-miesięczny jest nieprzekraczalny. Powyższe oznacza, że termin na złożenie druku SD-Z2 i skorzystanie z całkowitego zwolnienia od podatku upłynął po 6 miesiącach od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Dział spadku i zniesienie współwłasności jest inną czynnością prawną niż nabycie spadku. Niestety nie można złożyć druku SD-Z2 z tytułu nabycia spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności i działu spadku. W tej sytuacji, aby rozliczyć z urzędem skarbowym podatek od spadku należy złożyć druk SD-3. Nie uprawnia on jednak do całkowitego zwolnienia. Również złożenie czynnego żalu nie spowoduje przywrócenia terminu do złożenia SD-Z2, termin ten przepadł bezpowrotnie.

 

Dodatkowo proszę pamiętać, że jeżeli dział spadku nastąpił z obowiązkiem dokonania spłat i dopłat to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli w postanowieniu sądu żadnych spłat i dopłat nie przewidziano podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Środki pieniężne od rodziców

W ciągu ostatnie 6 lat rodzice wpłacali na wspólne konto (moje i brata) co miesiąc pewne kwoty. Obydwoje nie ukończyliśmy jeszcze 25 lat. Przelewy zaadresowane były do brata. Przez pierwsze 5 lat studiowaliśmy dziennie. Na czwartym roku obydwaj podjęliśmy pracę na niepełny etat. W bież

Pomoc finansowa dla znajomego i odliczenie jej od podatku

Wspieram finansowo znajomego, który jest bezrobotny i ciężko chory. Darowizny na jego rzecz znacznie uszczuplają mój budżet. Czy mogłabym je odliczyć od podatku? Czy byłoby to możliwe, gdybym założyła np. fundację?

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »