Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy można złożyć druk SD-Z2 po terminie?

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 26.08.2018

Ponad rok temu zmarła moja mama. Po śmierci mamy miałam razem z bratem akt dziedziczenia. Niestety nie złożyliśmy w terminie druku SD-Z2 w urzędzie skarbowym. Niedawno mieliśmy sprawę o dział spadku i zniesienie współwłasności. Czy możemy złożyć druk SD-Z2 po terminie? Czy istnieje sposób, który zwalniałby nas z podatku, a jeśli nie, to czy możemy złożyć w urzędzie skarbowym „czynny żal”, który spowodowałby przywrócenie tego terminu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy można złożyć druk SD-Z2 po terminie?

Fot. Fotolia

Nabycie spadku po zmarłej osobie stanowi czynność podlegającą podatkowi od spadku i darowizn.

 

Ustawa przewiduje jednak całkowite zwolnienie od podatku w przypadku spełnienia określonych warunków ustawowych (art. 4a ustawy). Warunkami tymi są:

 

1. Nabycie spadku po najbliższej rodzinie.

2. Dokonanie zgłoszenia na druku SD-Z2 do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Warunki powyższe muszą zostać spełnione łącznie, natomiast termin 6-miesięczny jest nieprzekraczalny. Powyższe oznacza, że termin na złożenie druku SD-Z2 i skorzystanie z całkowitego zwolnienia od podatku upłynął po 6 miesiącach od dnia wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia.

 

Dział spadku i zniesienie współwłasności jest inną czynnością prawną niż nabycie spadku. Niestety nie można złożyć druku SD-Z2 z tytułu nabycia spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności i działu spadku. W tej sytuacji, aby rozliczyć z urzędem skarbowym podatek od spadku należy złożyć druk SD-3. Nie uprawnia on jednak do całkowitego zwolnienia. Również złożenie czynnego żalu nie spowoduje przywrócenia terminu do złożenia SD-Z2, termin ten przepadł bezpowrotnie.

 

Dodatkowo proszę pamiętać, że jeżeli dział spadku nastąpił z obowiązkiem dokonania spłat i dopłat to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli w postanowieniu sądu żadnych spłat i dopłat nie przewidziano podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 5 =

»Podobne materiały

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »