Nie uznanie dziecka a dziedziczenie po ojcu

• Autor: Iryna Kowalczuk

Mój ojciec mnie nie uznał jako swojego dziecka, płaci alimenty, ale nie dał mi swojego nazwiska. W akcie urodzenia mam wpisane tylko jego prawdziwe imię i nazwisko matki. Czy będę mogła dziedziczyć po ojcu jako nieślubne dziecko?

Nie uznanie dziecka a dziedziczenie po ojcu

Fot. Fotolia

Czy dziecko nie uznane przez ojca może dziedziczyć?

Pisze Pani, że jest Pani dzieckiem nieślubnym. Pytanie zatem, czy jest Pani dzieckiem uznanym przez ojca, a w praktyce czy zmarły jest wskazany jako Pani ojciec w Pani akcie urodzenia. Jeżeli tak, to jest Pani uprawniona do dziedziczenia po ojcu. W przeciwnym wypadku wcześniej, przed złożeniem wniosku o nabycie spadku po ojcu, musiałaby Pani wystąpić z powództwem o ustalenie ojcostwa (najlepiej dopóki Pani ojciec żyje), choć jest to również możliwe nawet po śmierci ojca, z tym że oczywiście dowiedzenie ojcostwa jest wówczas bardzo utrudnione, ale nie niemożliwe.

Postępowanie o ustalenie ojcostwa

Jak wynika z Pani pytania, Pani ojciec nie jest wprost, z imienia i nazwiska, wpisany do Pani aktu urodzenia, a więc zanim będzie Pani mogła dziedziczyć po nim, najpierw musi Pani przeprowadzić postępowanie o ustalenie ojcostwa. Pozew o ustalenie ojcostwa składa Pani do sądu rejonowego albo właściwego ze względu na Pani miejsce zamieszkania, albo miejsce zamieszkania Pani ojca. W pozwie o ustalenie ojcostwa należy wskazać okoliczności uzasadniające żądanie oraz dowody na jego poparcie poparcie. Mogą to być arówno dowody z dokumentów, jak i zeznania świadków oraz wyniki badań lekarskich.