Brak pieniędzy na podatek od spadku

• Autor: Marcin Sądej

Dostałam wyrokiem sądu (testament) w spadku 1/4 część mieszkania, od której musze odprowadzić do urzędu skarbowego podatek. Jest to duża suma pieniędzy, która przekracza moje możliwości finansowe. Czy mogę zrzec się spadku na rzecz jednej z osób, z powodu braku pieniędzy na zapłatę podatku, która ma też 1/4 części tego mieszkania? Co robić, skoro podatek od spadku jest dla mnie zbyt wysoki i nie mam tyle pieniędzy aby go zapłacić?

Brak pieniędzy na podatek od spadku

Nabycie spadku i konieczność zapłacenia podatku

Nabycie spadku stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków. W tej sytuacji obowiązek podatkowy spoczywa na spadkobiercy. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu spadku.

Przechodząc natomiast do kwestii możliwości zrzeczenia się spadku, należy sięgnąć do przepisów Kodeksu cywilnego. W tym zakresie wyróżniamy dwie instytucje.

Odrzucenie spadku

Pierwsze to odrzucenie spadku. Zgodnie z art. 1015 oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie określonym jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Jeżeli zatem nie złożyła Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku, to stała się Pani spadkobiercą po zmarłej osobie (czego potwierdzeniem jest postanowienie sądu stwierdzające nabycie przez Panią spadku).

Zrzeczenie się dziedziczenia

Druga opcja to zrzeczenie się dziedziczenia. Jak podaje art. 1048 Kodeksu cywilnego, spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Należy zatem wskazać, że jest to umowa zawierana jeszcze za życia przyszłego spadkodawcy. W sytuacji gdy spadkodawca nie żyje, nie ma możliwości zawarcia z nim umowy o zrzeczenie się dziedziczenia.

W konsekwencji nie ma również możliwości skorzystania w tej sytuacji z instytucji zrzeczenia się dziedziczenia.

Obowiązek zapłaty nawet wysokiego podatku od spadku

Od razu też wskażę, że nie jest rozwiązaniem zrzeczenie się czy też zbycie przypadającego spadku na inną osobę. Niezależnie, czy mówimy tutaj o sprzedaży, darowiźnie, dziale spadku czy zniesieniu współwłasności, to wszelkie te czynności mają charakter następczy względem samej czynności dziedziczenia i nie zwolnią Pani z obowiązku zapłaty podatku od nabycia spadku. To, co spadkobierca później uczyni z przedmiotami nabytymi w spadku, nie ma znaczenia w kontekście obowiązku uregulowania podatku od spadku. Czynności te w żaden sposób nie niweczą faktu, że spadkobranie miało miejsce i powstał obowiązek podatkowy z tytułu podatku od spadku.

Jak wskazałem, obowiązek podatkowy w podatku od spadku powstaje w dacie uprawomocnienia się postanowienia sądu. Nawet jeżeli zrzeknie się Pani swojej części spadku na rzecz innej osoby, to i tak będzie Pani zobowiązana do zapłaty podatku od spadku. Pamiętajmy, że fakt wyzbycia się składników odziedziczonych, nawet jeżeli wiąże się z uszczupleniem finansowym majątku spadkobiercy, nie zwalnia go w żaden sposób z obowiązku podatkowego.