Założenie salonu stylizacji paznokci - wymagania, podatki, ZUS

Chciałabym założyć salon albo stanowisko stylizacji paznokci. Czy mogę to zrobić, nie mając wykształcenia w tym kierunku? Posiadam jednak różne kursy. Co powinnam po kolei zrobić, jak to zgłosić i załatwić? Proszę o informację również o składkach ZUS i podatkach.

Założenie salonu stylizacji paznokci - wymagania, podatki, ZUS

Praca jako stylistka paznokci

Aby mogła Pani pracować jako stylistka paznokci, nie musi mieć Pani wykształcenia kierunkowego, jak np. kosmetologia. Wystarczy mieć ukończony kurs/szkolenie, na którym nabędzie Pani wymaganą wiedzę do wykonywania tego zawodu. By zostać profesjonalną manikiurzystką czy, jak ani mówi – stylistką paznokci – trzeba mieć ukończoną przynajmniej szkołę średnią, a następnie wybrać odpowiedni kurs, np. w policealnej szkole rozwoju zawodowego. Proszę pamiętać, by przy wyborze szkoły zwrócić uwagę na program nauczania – a zwłaszcza na ilość i zakres zajęć praktycznych, które zapewnią Pani właściwe przygotowanie do wykonywania zawodu.

Jeśli już ukończy Pani ów kurs, ma Pani kilka możliwości. Może Pani albo otworzyć swój salon stylizacji paznokci, albo utworzyć tzw. mobilne usługi stylizacji paznokci, albo zostać zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenie w salonie kosmetycznym. W tych dwóch ostatnich przypadkach wysyła Pani po prostu CV i jeśli salon jest zainteresowany współpracą, to albo Panią zatrudnia na umowę o pracę, albo na umowę-zlecenie i rozpoczyna Pani pracę w ten sposób.

Założenie własnego salonu stylizacji paznokci

Natomiast jeśli zdecyduje się Pani na otworzenie własnej działalności gospodarczej (niezależnie czy salonu z lokalem, czy też mobilnych usług), to wówczas musi Pani założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Tę działalność można prowadzić samemu. Podatnik w tym przypadku jest właścicielem zakładu kosmetycznego i jego jedynym reprezentantem, może zajmować się także księgowością swojej firmy, ewentualnie powierzyć księgowość biurowi rachunkowemu lub księgowej.

Założenie jednoosobowej działalności

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą zmagać się także ze skomplikowanymi formalnościami i ewidencją finansową. Co więcej – zakładając działalność, nie jest wymagany kapitał założycielski. Jednak ma też swoje minusy – podatnik odpowiada za swoją firmę prywatnym majątkiem. Założenie działalności zaczyna się od wypełnienia formularza CEIDG-1. Kosmetyczka podaje w nim swoje dane, adres firmy, przedmiot działalności firmy, datę jej rozpoczęcia oraz wybraną przez siebie formę opodatkowania. CEIDG-1 można złożyć na kilka sposobów – drogą elektroniczną, osobiście lub pocztą.

Składając formularz przez Internet, wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany. Wzór wniosku dostępny jest na stronie www.ceidg.gov.pl. Znajduje się także w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki. Składając wniosek osobiście, kosmetyczka zanosi go do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Może to zrobić także z pomocą poczty, listem poleconym. Wówczas urząd przekształca wniosek papierowy na wersję elektroniczną i przesyła do CEIDG. Niezależnie od formy złożenia formularza, czynność ta jest bezpłatna. Konsekwencją wypełnienia wniosku jest zgłoszenie działalności gospodarczej do rejestru przedsiębiorców – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca zostaje także wpisany do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) w ramach Głównego Urzędu Statystycznego. Co za tym idzie, złożenie wniosku CEIDG-1 jest równoznaczne z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeżeli jednak podatnik nie chce płacić ZUS przed faktycznym rozpoczęciem działalności, powinien zwrócić uwagę na datę, którą wpisuje w formularzu (można wpisać późniejszą, niż dzień składania samego formularza). Mimo faktu, że CEIDG informuje ZUS o powstaniu firmy, podatnik musi zgłosić siebie jako ubezpieczonego. Zgłoszenia należy dokonać najpóźniej 7 dni od założenia firm. Wiele banków umożliwia teraz darmowe założenie działalności z ich pomocą udostępniając także od razu rachunek bankowy firmowy oraz program do wystawiania faktur, dokonywania rozliczeń księgowo-finansowych (np. mBank).

Numer PKD zakładu kosmetycznego jest taki sam, jak dla zakładu fryzjerskiego: 96.02 Z „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Jest to spore ułatwienie dla przedsiębiorców planujących prowadzenie salonu kosmetycznego i fryzjerskiego. Wpisują wtedy tylko jeden numer.

Założenie salonu stylizacji paznokci - wymagania, podatki, ZUS 2

Podatki i kasa fiskalna w salonie stylizacji paznokci

W przypadku prowadzenia salonu kosmetycznego bardziej opłacalne dla przedsiębiorcy będzie wybranie zwolnienia z VAT. Wynika to z faktu, że kosmetyczka świadczy usługi w większości na rzecz podmiotów, które nie są podatnikami VAT (osoby prywatne). Warto zaznaczyć, że korzystając ze zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotów wynosi on 200 tys. złotych – do takiej kwoty podatnik może być zwolniony z VAT.

Z początkiem stycznia 2021 roku salony świadczące usługi kosmetyczne będą musiały korzystać z obowiązkowych kas fiskalnych on-line, które mają możliwość przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej, pozwalając na przesyłanie informacji między kasą a rejestrem. System ten odbiera i gromadzi informacje z kas fiskalnych on-line w celach analitycznych i kontrolnych. Wprowadzenie zmian miało na celu głównie uszczelnienie systemu podatkowego VAT.

Zgłoszenie się stylistki paznokci do ubezpieczenia ZUS

Rozpoczynając prowadzenie salonu kosmetycznego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub należąc do spółki, podatnik ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS. Zgłoszenia dokonuje się najpóźniej 7 dni po założeniu działalności, we właściwym wg miejsca zamieszkania oddziale ZUS, na druku ZUS ZUA (jeżeli salon kosmetyczny jest jedynym miejscem pracy podatnika) lub ZUS ZZA (jeżeli oprócz salonu pracuje jeszcze w innym miejscu i podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź podatnik zdecydował się skorzystać z ulgi na start).

Przedsiębiorcy, którzy dopiero zaczynają prowadzenie zakładu kosmetycznego jako jednoosobowa działalność gospodarcza, mają prawo do skorzystania z preferencyjnych składek ZUS przez okres 24 (pełnych) miesięcy. Dzięki temu przez dwa lata będą opłacać obniżone składki na ubezpieczenie społeczne (bez dobrowolnego chorobowego). Podatnicy korzystający z preferencyjnych składek ZUS nie odprowadzają także składek na Fundusz Pracy. Dodatkowo przedsiębiorca rozpoczynający prowadzenie działalności może również skorzystać z tzw. ulgi na start, która polega na zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez 6 miesięcy kalendarzowych od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Forma opodatkowania salonu stylizacji paznokci

Co do formy opodatkowania, to w przypadku salonu kosmetycznego najoptymalniejsza będzie karta podatkowa albo rozliczanie się na zasadach ogólnych. Zasady ogólne to podstawowa forma opodatkowania w Polsce. Rozliczając się w ten sposób, kosmetyczka nie będzie musiała składać dodatkowych oświadczeń, ponieważ ta forma opodatkowania przypada jakby z urzędu, gdy podatnik nie zgłosi w urzędzie wyboru innej formy opodatkowania. Zasady ogólne pozwalają na płacenie 17% podatku albo 32%, w zależności od poziomu uzyskiwanego dochodu. Kwotę podatku podatnik może obniżać o odpowiednie ulgi czy odliczenia, m.in o opłaconą składkę zdrowotną i kwotę wolną od podatku. Przy rozliczeniu rocznym podatnik, którego dochód z działalności opodatkowany jest według zasad ogólnych ma prawo rozliczać się wspólnie z małżonkiem co nie jest możliwe przy innych formach opodatkowania. Zaliczkę na podatek w zasadach ogólnych trzeba wpłacać do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale. Natomiast karta podatkowa uważana jest za najprostszy sposób rozliczenia dla małych zakładów usługowych wytwórczo-usługowych i handlowych. Przede wszystkim dlatego, że zwolnieni są z obowiązku prowadzenia ksiąg, wyliczania zaliczek na podatek dochodowy. Jednak warto wiedzieć, że rozliczający się kartą podatkową ma obowiązek, na żądanie klienta, wydawać paragon i faktury.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Opcja działalności nierejestrowanej

Na marginesie wskazuję, że od 30 kwietnia 2018 roku została również wprowadzona możliwość prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej, jeśli przychody z niej uzyskanej nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku nie wyższe niż 1300 zł miesięcznie oraz podatnik w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywał działalności gospodarczej). Wówczas to można prowadzić działalność bez rejestracji w CEIDG, a rejestracji należy dokonać dopiero w tym miesiącu, w którym przychód przekroczy tę kwotę.