Testament notarialny a konieczność zgłoszenia spadku do US

• Autor: Aleksandra Jocz

Moja mama miała z ojcem testament naprzemienny spisany u notariusza, ojciec zmarł w roku 2017, mama złożyła w sądzie wniosek o nabycie spadku po tacie. Postanowienie o nabyciu spadku uprawomocniło się w 2019 roku. Teraz mama dowiedziała się, że w ciągu 6 miesięcy należało zgłosić nabycie spadku do urzędu skarbowego, czego nie zrobiła, bo nie wiedziała. Ja jednak czytałem na stronie, że „nie trzeba składać oświadczenia jeśli nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron”. Czyli jeśli dobrze rozumiem, to takie oświadczenie nie dotyczy mojej mamy?

Testament notarialny a konieczność zgłoszenia spadku do US

Konieczność zgłoszenia spadku do US

Niestety Pana mama powinna była złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie zawiadomienie o nabyciu spadku celem uzyskania zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od spadku. Nabycie majątku w wyniku spadku po zmarłym zawsze prowadzi do konieczności zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego – również wtedy, gdy zostało nabyte w wyniku dziedziczenia testamentowego i potwierdzone na drodze sądowej w formie stwierdzenia nabycia spadku, czy też w kancelarii notarialnej poprzez sporządzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Dziedziczenie a nabycie spadku

Co prawda art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn zakłada zwolnienie z obowiązku zgłoszenia do US, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w tej formie zostało złożone oświadczenie woli jednej ze stron. Niemniej jednak przepis ten nie ma zastosowania do dziedziczenia – które następuje z mocy prawa w dacie otwarcia spadku, czyli w chwili śmierci spadkodawcy. Wspomniany przepis mówi zaś o zwolnieniu, gdy nabycie majątku następuje na postawie takiego notarialnego oświadczenia.

Powyższe zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej (0111-KDIB4.4015.38.2017.1.MPU) z dnia 5 czerwca 2017 r., stan faktyczny opisany w interpretacji jest analogiczny jak w Państwa sprawie, w której wnioskodawca przywołał, co prawda, błędnie przepis w obowiązującym obecnie brzmieniu, a nie w brzemieniu poprzednim, ale Dyrektor KIS wskazał, że zwolnienie wskazane w art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku pod spadków i darowizn i tak nie miałoby zastosowania:

„Przywołany przez Wnioskodawcę art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy nie ma w przedstawionym stanie faktycznym zastosowania. Zgodnie z treścią tego przepisu, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego. W treści stanowiska Wnioskodawca co prawda powołał ten przepis w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2016 r. – nie zmienia to jednakże faktu, że również w świetle nowego brzmienia przepis ten nie ma zastosowania w niniejszej sprawie”.

Podobnie na stronie rządowej, na której wskazano, kto jest zwolniony z obowiązku zgłoszenia nabycia majątku do urzędu skarbowego, określono, że chodzi o osoby, które:

  • dostały majątek na podstawie umowy darowizny albo nieodpłatnego zniesienia współwłasności, którą zawarły u notariusza, lub
    dostały majątek, którego wartość NIE PRZEKRACZA 9 637 zł; liczy się majątek otrzymany w ciągu 5 lat od jednej osoby łącznie (i z darowizny, i ze spadku).

Zgłoszenie spadku mimo testamentu notarialnego

W stosunku do osób, które nabyły spadek – wskazano, że osoby te powinny złożyć odpowiedni formularz do US w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu lub zarejestrowania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Co więcej, nawet osoba, która skorzystała z instytucji notarialnego poświadczenia dziedziczenia nie jest zwolniona z obowiązku zgłoszenia nabycia spadku.