Odwołanie od oceny niedostatecznej wystawionej na koniec roku

Rodzice uczennicy odwołali się od oceny niedostatecznej wystawionej na koniec roku z mojego przedmiotu. Żądają przeprowadzenia tzw. egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności. Nie mogę znaleźć odpowiednich przepisów prawnych, na których podstawie uczennica ma prawo pisać taki sprawdzian przed końcem roku. Dodam, że tryb wystawienia oceny został zachowany. Na miesiąc przed klasyfikacją roczną poinformowałam rodziców o zamiarze wystawienia oceny niedostatecznej.

Odwołanie od oceny niedostatecznej wystawionej na koniec roku

Fot. Fotolia

Przystąpienie ucznia do egzaminu poprawkowego

Zgodnie z art. 44m ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty „począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej, a w szkole policealnej – semestralnej, otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z:

1) jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, albo

2) jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalneg

– może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tych zajęć”.

Ustalenie rocznej oceny niezgodnie z przepisami

„W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

1) w przypadku rocznej, a w szkole policealnej – semestralnej, oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną, a w szkole policealnej – semestralną, ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;

2) w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania”.

W jaki sposób uczeń może oprawić negatywną ocenę klasyfikacyjną?

Przepisy wyróżniają dwa rodzaje egzaminów – poprawkowy, gdy uczeń otrzymał negatywną ocenę kwalifikacyjną i chciałby ją poprawić, albo sprawdzian umiejętności, jeśli ocena została wystawiona niezgodnie z przepisami. W opisanym przypadku mamy raczej do czynienia z sytuacją pierwszą – uczeń otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną i chce ją poprawić.

Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich, a w szkole, w której zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu – po zakończeniu tych zajęć, nie później jednak niż do końca lutego. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.