.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej

Chciałam zapytać o kwalifikacje do nauczania biologii w roku szkolnym 2017/18 w nowej szkole podstawowej. Czy je posiadam? Rozpoczęłam pracę w szkole podstawowej w 1986 roku, po studiach na wydziale ogrodniczym Akademii Rolniczej. Uzupełniłam kwalifikacje pedagogiczne – studium pedagogiczne. Zostałam nauczycielem mianowanym. Wtedy posiadałam kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej. Nie posiadam żadnego dokumentu potwierdzającego, ponieważ to nie było potrzebne. Po 2000 roku nadal pracowałam w szkole podstawowej, ale w wyniku reformy biologii już nie było w tym typie szkoły. Ukończyłam studia podyplomowe z przyrody. Obecnie uczę przyrody, jestem nauczycielem dyplomowanym. Czy mogę uczyć biologii w szkole podstawowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej

Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel aby mógł nauczać biologi w szkole podstawowej

Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych posiada m.in. osoba, która ukończyła:

 

  1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
  3. studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Nauczanie w szkole podstawowej przyrody oraz biologii

Jak wynika z wyjaśnień MEN w kwestii nauczania w szkole podstawowej przyrody oraz biologii, fizyki i chemii nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania przyrody w 6-letniej szkole podstawowej nabyte w wyniku ukończenia studiów:

 

magisterskich, wyższych zawodowych, podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli realizować przedmiot przyrodę w klasie IV, 

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia wyższe zawodowe nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii, lub fizyki w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli uczyć takich przedmiotów jak: biologia, geografia, chemia i fizyka, 

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia magisterskie nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii lub fizyki – będą mieć kwalifikacje do nauki: biologii, geografii, chemii i fizyki w 8-letniej szkole podstawowej i 4-letnim liceum ogólnokształcącym.

 

Jeśli ukończone przez Panią studia dawały Pani kwalifikacje do nauczania biologii, geografii, chemii lub fizyki – teraz będzie Pani miała prawo nauczania tych przedmiotów w szkole podstawowej. Jednak, z uwagi na fakt, że nie ma Pani żadnego potwierdzenia, powinna Pani jak najszybciej uzyskać takie zaświadczenie z uczelni.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus 0 =

Ja miałam uprawnienia pedagogiczne nabyte w toku studiów licencjackch i chciałam nauczać biologii, zrobiłam podyplomówke na wskzcie i otrzymałam zatrudnienie bez problemu, więc podyplomowe studia są równie wartościowe jak studia I czy II stopnia :)

Raissa

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu