Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 22.05.2017

Chciałam zapytać o kwalifikacje do nauczania biologii w roku szkolnym 2017/18 w nowej szkole podstawowej. Czy je posiadam? Rozpoczęłam pracę w szkole podstawowej w 1986 roku, po studiach na wydziale ogrodniczym Akademii Rolniczej. Uzupełniłam kwalifikacje pedagogiczne – studium pedagogiczne. Zostałam nauczycielem mianowanym. Wtedy posiadałam kwalifikacje do nauczania biologii w szkole podstawowej. Nie posiadam żadnego dokumentu potwierdzającego, ponieważ to nie było potrzebne. Po 2000 roku nadal pracowałam w szkole podstawowej, ale w wyniku reformy biologii już nie było w tym typie szkoły. Ukończyłam studia podyplomowe z przyrody. Obecnie uczę przyrody, jestem nauczycielem dyplomowanym. Czy mogę uczyć biologii w szkole podstawowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z  § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli. (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1264) „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkołach podstawowych posiada m.in. osoba, która ukończyła:

 

  1. studia magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  2. studia magisterskie na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub
  3. studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2 i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

 

Jak wynika z wyjaśnień MEN w kwestii nauczania w szkole podstawowej przyrody oraz biologii, fizyki i chemii nauczyciele, którzy mają kwalifikacje do nauczania przyrody w 6-letniej szkole podstawowej nabyte w wyniku ukończenia studiów:

 

magisterskich, wyższych zawodowych, podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli realizować przedmiot przyrodę w klasie IV, 

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia wyższe zawodowe nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii, lub fizyki w 8-letniej szkole podstawowej – będą mogli uczyć takich przedmiotów jak: biologia, geografia, chemia i fizyka, 

podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego w zakresie przyrody, a wcześniej ukończyli studia magisterskie nadające kwalifikacje do nauczania: biologii, geografii, chemii lub fizyki – będą mieć kwalifikacje do nauki: biologii, geografii, chemii i fizyki w 8-letniej szkole podstawowej i 4-letnim liceum ogólnokształcącym.

 

Jeśli ukończone przez Panią studia dawały Pani kwalifikacje do nauczania biologii, geografii, chemii lub fizyki – teraz będzie Pani miała prawo nauczania tych przedmiotów w szkole podstawowej. Jednak, z uwagi na fakt, że nie ma Pani żadnego potwierdzenia, powinna Pani jak najszybciej uzyskać takie zaświadczenie z uczelni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - trzy =

»Podobne materiały

Przedszkole publiczne

Czy istnieją jakieś przeszkody prawne uniemożliwiające osobie fizycznej prowadzenie przedszkola publicznego? Mamy już szkołę publiczną, której organem prowadzącym jest osoba fizyczna. Tymczasem w gminie mówią, że oni chętnie wydadzą na to zgodę, ale nie mogą, ponieważ prowadzenie przedszkoli publicz

 

Zawody sportowe – prawa nauczyciela opiekującego się startującymi uczniami

Witam. Pracuję w szkole sportowej. Systematycznie z młodzieżą startujemy w zawodach sportowych. Czy godziny przepracowane w czasie zawodów sportowych (opieka trenerska) są traktowane jako godziny dydaktyczne, czy jako opiekuńcze? Czy nauczyciele w takiej szkole mogą mieć dodatkowe wynagrodzenie za o

 

Praca na roli a staż pracy nauczyciela

Jestem nauczycielem. Czy można zaliczyć pracę w gospodarstwie rodziców po 16. roku życia (między 1975 a 1978 r.) do stażu pracy? Czy warunkiem ewentualnego zaliczenia jest przejęcie gospodarstwa? Czy jego wielkość ma wpływ?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »