.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?

Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania? Jestem nauczycielem dyplomowanym, uczę fizyki w technikum. W przyszłym roku mój etat zostanie zmniejszony do 8 albo 9 godzin. Wiedząc o tym, podjęłam studia podyplomowe na kierunku „transport, spedycja, logistyka”, które ukończę w czerwcu*. W naszej szkole istnieją takie kierunki kształcenia (technikum). Nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych na tych kierunkach mają bardzo dużo godzin ponadwymiarowych. Czy studia podyplomowe, które niebawem ukończę, dadzą mi uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?

Kwalifikacje wymagane od nauczycieli

Odpowiadając na Pani pytanie („Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?”), uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek.

Według § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2009 r. Nr 50, poz. 400) stanowisko nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych (liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym, technikum, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, technikum uzupełniającym i szkołach policealnych) może zajmować osoba, która posiada wykształcenie magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Studia magisterskie na kierunku innym niż nauczany przedmiot

Ponadto na stanowisku nauczyciela można zatrudnić osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż zgodnym z nauczanym przedmiotem lub którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, ale dodatkowo musi ukończyć studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. Należy zwrócić uwagę, że w takim przypadku ­– w przeciwieństwie do gimnazjum czy szkoły podstawowej – w szkołach ponadgimnazjalnych ww. typu nie można zatrudnić nauczyciela, który ukończył kurs kwalifikacyjny.Wobec powyższego należy uznać, iż ukończenie przez Panią studiów podyplomowych dla nauczanego przedmiotu będzie stanowiło podstawę do uznania, że posiada Pani kwalifikacje do jego nauczania.

 

W razie jakichkolwiek wątpliwości chętnie odpowiem na Pani pytania dodatkowe związane z pytaniem głównym.

 

 

 

 

*Stan prawny z dnia 1.05.2013 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus 6 =

Naprawde ważne jest żeby sprawdzać wszystkie info co do godzin i praktyk, tym bardziej, ze tgo sie zmienia tak szybko, ja przed zapisaniem się na studia poprosiłam pracodawce o sprawdzenie uczelni WSKZ czy później mnie przyjmie i powiedział po weryfikacji, że jak najbardziej, mają studia online, wiec to też plus bo nie straciłam kasy na dojazdy.

Judyta

Aby uczyć drugiego przedmiotu należy ukończyć studia podyplomowe dla nauczycieli (kwalifikacyjne, a nie doskonalące), które muszą obejmować nie tylko zakres całości materiału dla danego przedmiotu (ilość godzin nie jest określona w rozporządzeniu), ale obowiązkowo min. 60 godz. dydaktyki przedmiotowej i min. 60 godz. praktyki pedagogicznej w zakresie nauczania tego przedmiotu - to wszystko jest zapisane w rozporządzeniu. Jeśli te 3 podstawowe warunki nie są spełnione, to niestety ta podyplomówka nie daje kwalifikacji do uczenia czegokolwiek.

Nauczyciel

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu