Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?

Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania? Jestem nauczycielem dyplomowanym, uczę fizyki w technikum. W przyszłym roku mój etat zostanie zmniejszony do 8 albo 9 godzin. Wiedząc o tym, podjęłam studia podyplomowe na kierunku „transport, spedycja, logistyka”, które ukończę w czerwcu*. W naszej szkole istnieją takie kierunki kształcenia (technikum). Nauczyciele uczący przedmiotów zawodowych na tych kierunkach mają bardzo dużo godzin ponadwymiarowych. Czy studia podyplomowe, które niebawem ukończę, dadzą mi uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu?

Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?

Kwalifikacje wymagane od nauczycieli

Odpowiadając na Pani pytanie („Czy studia podyplomowe dają kwalifikacje do nauczania?”), uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, wskazując w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i placówek.

Według § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. z 2009 r. Nr 50, poz. 400) stanowisko nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych (liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym, technikum, uzupełniającym liceum ogólnokształcącym, technikum uzupełniającym i szkołach policealnych) może zajmować osoba, która posiada wykształcenie magisterskie na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Studia magisterskie na kierunku innym niż nauczany przedmiot

Ponadto na stanowisku nauczyciela można zatrudnić osobę, która ukończyła studia magisterskie na kierunku (specjalności) innym niż zgodnym z nauczanym przedmiotem lub którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, ale dodatkowo musi ukończyć studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. Należy zwrócić uwagę, że w takim przypadku ­– w przeciwieństwie do gimnazjum czy szkoły podstawowej – w szkołach ponadgimnazjalnych ww. typu nie można zatrudnić nauczyciela, który ukończył kurs kwalifikacyjny.Wobec powyższego należy uznać, iż ukończenie przez Panią studiów podyplomowych dla nauczanego przedmiotu będzie stanowiło podstawę do uznania, że posiada Pani kwalifikacje do jego nauczania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości chętnie odpowiem na Pani pytania dodatkowe związane z pytaniem głównym.

*Stan prawny z dnia 1.05.2013 r.