Przejście na emeryturę a praca w Niemczech

Sprawa dotyczy przejścia na emeryturę w Polsce a pracy w Niemczech. Od 2008 pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych i jako osoba samotna jestem zmuszona do kontynuacji dalszej pracy zarobkowej. Zameldowana jestem podwójnie. Ukończyłam 61 lat i mam zamiar złożyć wniosek do ZUS-u o przyznanie polskiej emerytury. Udzielono mi słownej informacji, że mogę ją otrzymać pod warunkiem, że nie będę w stosunku pracy, a po przyznaniu mogę podjąć pracę powtórnie. Jaka powinna być ta przerwa w pracy na zgłoszenie się do emerytury? Czy mogę wrócić do tego samego pracodawcy?

Przejście na emeryturę a praca w Niemczech

Fot. Fotolia

Zawieszenie prawa do emerytury

Postaram się wyjaśnić Pani stan prawny w kontekście zadanego przez Panią pytania. Otóż, art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Tak więc dopóki emeryt jest zatrudniony, ma on zawieszone prawo do emerytury niezależnie od tego, w jakim wymiarze czasu pracuje i ile zarabia. Z tego właśnie względu koniecznie jest chwilowe rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą lub pracodawcami, o ile jest ich więcej. Sąd Najwyższy przesądził w uchwale 7 sędziów z dnia 10 listopada 2004 r., wydanej w sprawie II UZP 9/04, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie rozwiąże wszystkich stosunków pracy, w których pozostawał bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury. W Pani przypadku ten problem nie występuje, bo nie ma Pani kilku pracodawców.

Kontynuacja zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy po dniu nabycia prawa do emerytury

Dodam jeszcze, że także w orzecznictwie potwierdzone zostało, że kontynuacja zatrudnienia – bez rozwiązania stosunku pracy – po dniu nabycia prawa do emerytury przesądza o zawieszeniu prawa do emerytury (tak np.  wyroki Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 2004 r., II UK 274/0 i z dnia 12 lutego 2004 r., II UK 237/03). Dzieje się to niezależnie od kontynuowania zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy (zob. wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2005 r., sygn. akt I UK 358/04 i wyrok SA w Katowicach z dnia 22 czerwca 2004 r., sygn. akt III AUa 261/03).

Podjęcie zatrudnienia przez emeryta

Odpowiadając stricte na Pani pytania, w jakim odstępie czasu może Pani ponownie zawrzeć umowę o pracę, wyjaśniam, że wystarczy przerwa nawet jednodniowa. Z treści przepisu wynika bowiem jedynie to, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeżeli nie rozwiąże Pani stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Proszę jednak mieć na uwadze, że nie może Pani np. 10 maja rozwiązać umowy i 11 nawiązać kolejnej, bo wówczas nie ma de facto przerwy. Kolejna umowa najwcześniej mogłaby być zawarta dopiero 12 maja. Ważne jest to, aby w dniu nabycia prawa do emerytury nie pozostawała Pani w stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Natomiast w zakresie pytania, czy wolno się Pani zatrudnić  u tego samego pracodawcy, czy musi to być inny, wyjaśniam, że w tym względzie przepis nie wymusza zmiany pracodawcy, tak więc może się Pani zatrudnić ponownie u tego samego pracodawcy.