Egzekucja długów przez dwóch komorników

• Autor: Łukasz Mizera

Czy jest możliwa równoczesna egzekucja długów przez dwóch komorników? Jeden zajmuje pensję, a drugi – mimo powiadomienia o już istniejącej egzekucji – ma zamiar wycenić oraz zająć ruchomości. Powiadomiłem listownie drugiego komornika o braku majątku, który pozwoliłby na egzekucję długu (pierwszy komornik podczas wizyty domowej stwierdził brak ruchomości do zajęcia). Czy mogę liczyć na uwzględnienie tego pisma i nieobciążanie mnie kosztami wizyty, którą komornik wycenił na 1200 zł?

Egzekucja długów przez dwóch komorników

Zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw

Nie jest możliwa egzekucja długów przez dwóch i więcej komorników z tej samej rzeczy na podstawie art. 7731 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.).

Postępowanie egzekucyjne wszczyna się na podstawie tytułu wykonawczego, czyli wyroku sądowego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Dłużnik może mieć kilka wyroków sądowych przeciwko sobie, które mogą być skierowane do różnych komorników po opatrzeniu ich klauzulą wykonalności. Jeśli jest z czego egzekwować, czyli jest majątek dłużnika pozwalający na zaspokojenie wierzyciela, to komornicy będą egzekwować wierzytelności z tego majątku dłużnika (np. jeden komornik ruchomości, drugi zajmie wynagrodzenie), może to wykonywać kilku komorników.

Zgodnie bowiem z art. 803 Kodeksu postępowania cywilnego „tytuł wykonawczy stanowi podstawę do prowadzenia egzekucji o całe objęte nim roszczenie i ze wszystkich części majątku dłużnika, chyba że z treści tytułu wynika co innego”.

Jak stanowi art. 7731 K.p.c., „w wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu [zwykle ten, w którego okręgu mieszka dłużnik]. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników [bo wierzyciel obecnie może sobie wybrać], komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela”.

Czy dwóch komorników może prowadzić egzekucję na dłużniku

W Pana przypadku nie ma jednak zbiegu egzekucji, bo jeden komornik zajmuje wynagrodzenia, a drugi zajmuje ruchomości, a więc dwóch komorników może prowadzić w Pana przypadku egzekucję.

Z uwagi na zasadę nadmiernej nieuciążliwości egzekucji dla dłużnika oraz z uwagi na to, że komornik (komornicy) może mógłby zaspokoić się z jednego rodzaju składników majątkowych posiadanych przez Pana (ruchomości albo wynagrodzenie za pracę), może Pan złożyć na podstawie art. 767 K.p.c. skargę na czynności komornika z uwagi na zajmowanie innego składnika majątkowego, co powoduje uciążliwość dla Pana, gdyż Pana prawa własności do rzeczy bądź możliwość otrzymania pełnego wynagrodzenia zostały przez komornika naruszone.

Koszty przejazdu komornika w ramach prowadzonej egzekucji

Kwota w wysokości 1200 zł, którą Pan podał, jest horrendalnie wysoka i nie ma podstaw w przepisach prawa. Koszty przejazdu komornika w ramach rewiru właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) dłużnika ponosi wierzyciel (wpłaca na to zaliczki), a potem ściąga je od dłużnika w trakcie albo po zakończeniu postępowania komorniczego. Jeśli natomiast komornik jest spoza rewiru właściwego, wydatki komornika ponosi wierzyciel zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Drugi komornik ma prawo wejść do Pana domu w celu sprawdzenia ruchomości do zajęcia, mimo iż Pan wysłał pismo, że poprzedni komornik stwierdził, że nie ma ruchomości do zajęcia. Przepisy prawne tego nie zabraniają kolejnemu komorniku, bo przecież Pan mógł np. zakupić nowe ruchomości, które nadają się do zajęcia. Pismo niestety nie wywoła oczekiwanego skutku.

Proszę dokładnie ustalić, z czego wynika ta kwota 1200 zł, która jest zdecydowanie za wysoka. Koszty dojazdu i wizyty komornika to zwykle niewielkie sumy.