Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak określić warunki wyjścia ze współwłasności mieszkania?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 25.10.2018

Aktem darowizny mam 7/8 mieszkania o pow. 48 m2. Moja siostra ma 1/8. Po śmierci ojca część mieszkania chciałam odkupić od mojej siostry. Ona nie chce sprzedać, ale kupić to mieszkanie (moją część). Za moją część 7/8 daje 50 000 zł. Ja powiedziałam za całe mieszkanie cenę 120 000 zł. (jej cześć 1/8 wynosi 15.000,00 zł). Mieszkanie jest do remontu. Za jej proponowaną cenę ja nie kupię mieszkania. Jak mogę załatwić tę sprawę, bo nie chcę, aby ono stało puste, a czynsz trzeba płacić? Gdy powiedziałam siostrze, że zamieszkam w nim (jestem tam zameldowana razem z córką), ona odpowiedziała, że też w nim zamieszka. Będziemy się tak bawić w kotka i myszkę, bo trudno z nią będzie się dogadać co do sprzedaży i ceny jej części mieszkania. Czy są inne możliwości załatwienia tej sprawy? Jak określić warunki wyjścia ze współwłasności mieszkania?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Teoretycznie wyjścia w opisanej przez Panią sytuacji są 2, jeśli nie mogą Pani dojść do porozumienia. Pierwsze rozwiązanie to wystąpienie do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności, który niejako za Panie dokona podziału mieszkania. Zgodnie z art. 212 Kodeksu cywilnego, który poniżej zacytuję, są w zasadzie 3 możliwości w jaki sposób można znieść łączącą Panie współwłasność:

 

  1. przyznanie nieruchomości jednemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty drugiego,
  2. podział nieruchomości na części pomiędzy współwłaścicieli,
  3. sprzedaż w drodze licytacji publicznej i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.

 

„Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Nie wynika to wprost z treści tego przepisu, ale generalnie większą dużo szansę na uzyskanie własności mieszkania ma Pani, bo ma Pani w nim 7-krotnie większy udział i absurdalne byłoby przyznawanie Pani siostrze mieszkania na własności, gdy ma ona tylko 1/8 udziału. Poza nielicznymi wyjątkami, kiedy np. współwłaściciel, który ma większość udziałów w nieruchomości, ale nie posiada spłaty współwłaściciela mieszkaniowego, sądy przyznają zwykle nieruchomość współwłaścicielowi większościowemu.

 

Jeśli nie dojdą Panie do porozumienia co do wartości mieszkania, to sąd będzie musiał dopuścić wniosek dowodowy z opinii biegłego z zakresu szacowania nieruchomości na okoliczność wartości tego mieszkania. Biegły ustali tę wartość według cen rynkowych. Jeśli nieruchomość zostanie przyznana Pani na własność, będzie Pani musiała spłacić udział siostry w wysokości 1/8 wartości ustalonej przez biegłego. W ten sposób rozwiąże się spór pomiędzy Paniami co do wartości mieszkania.

 

Wniosek taki składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.

 

Drugie wyjście – ale, jak sądzę, w ogóle Pani nie interesujące – to sprzedaż osobie trzeciej udziałów w nieruchomości. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, konkretnie art. 198 każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Oznacza to, że bez zgody siostry może Pani swoje udziały sprzedać, gdyby oczywiście miała Pani taką wolę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zniesienie współwłasności albo w drodze umowy między współwłaścicielami, albo przez sąd

Po rozwodzie pogodziliśmy się z mężem i żyliśmy nadal razem. Urodziło się nam drugie dziecko. W tym też czasie kupiliśmy jedną działkę (oboje jesteśmy właścicielami), a drugą (graniczącą z pierwszą) otrzymaliśmy w darowiźnie dla obojga od rodziców eksmęża. Były mąż rozpoc

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę,

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejr
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »