Skarga do kuratorium na nauczyciela

Postawiłam uczniowi kilka ocen niedostatecznych za braki prac domowych. Postępowałam zgodnie ze Statutem Szkoły i Przedmiotowym Systemem Oceniania. Matka ucznia napisała skargę do kuratorium, które po zapoznaniu się ze sprawą uznało, że złamałam, czy też naruszyłam § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji w sprawie oceniania. Dyrektor chce, abym wycofała się z ocen niedostatecznych za brak prac domowych, ale ja przecież postępowałam zgodnie z dokumentami, które zostały przez niego zatwierdzone. Co z tym dalej zrobić, co mi grozi? Czy mogę nie zgadzać się z odpowiedzią i interpretacją kuratorium?

Skarga do kuratorium na nauczyciela

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuje, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) ocenianiu podlegają:

1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;

2) zachowanie ucznia.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach, i realizowanych w szkole programów nauczania uwzględniających tę podstawę.

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.

Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;

2) udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;

3) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;

4) dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;

5) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Co obejmuje ocenianie wewnątrzszkolne?

Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:

1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych;

2) ustalanie kryteriów oceniania zachowania;

3) ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz śródrocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali i w formach przyjętych w danej szkole;

4) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;

5) ustalanie rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali;

6) ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (semestralnych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania;

7) ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce.

Wystawianie ocen niedostatecznych za brak pracy domowej

Szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego określa statut szkoły, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.

Podsumowując – przepisy rozporządzenia nie określają ile ocen cząstkowych powinien otrzymać uczeń, ani ile ocen niedostatecznych może otrzymać na przykład za brak zadania domowego w danym semestrze. Takie sprawy powinny zostać uregulowane w wewnątrzszkolnym systemie oceniania, a uszczegółowione w Przedmiotowym Systemie Oceniania. Pani obowiązkiem wynikającym z rozporządzenia jest jedynie poinformowanie rodziców i uczniów na początku roku szkolnego o tym, na jakiej podstawie wystawiane będą oceny, jakie są wymagania dla danej oceny, itp.

W mojej opinii powinna Pani otrzymać oficjalne pismo od dyrektora szkoły, do którego mogłaby się Pani ustosunkować. Póki takiego pisma nie będzie – nie musi Pani poddawać się naciskom dyrektora, gdyż do złamania prawa nie doszło, jeśli przepisy wewnętrzne w szkole pozwalają na wystawienie tylu ocen niedostatecznych za brak zadania domowego.