.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy przysługuje sześciomiesięczna odprawa dla nauczyciela?

Jestem nauczycielem zajęć komputerowych w szkole podstawowej. Od listopada mogę przejść na emeryturę. Od przyszłego roku szkolnego dyrektor nie jest w stanie zapewnić mi etatu nauczyciela zajęć komputerowych. Dyrektor proponuje mi 12 godzin zajęć komputerowych i uzupełnienie w świetlicy szkolnej. Jakie są możliwe rozwiązania, jeśli nie wyrażę zgody na zaproponowane warunki? Czy jeśli dojdzie do rozwiązania umowy przysługuje mi sześciomiesięczna odprawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

6-miesięczna odprawa dla nauczyciela

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli nie wyrazi Pan zgody na uzupełnianie etatu godzinami świetlicy zastosowanie znajdzie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.).

 

Zgodnie z tym przepisem dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

 

Jak Pan widzi – możliwości są dwie lub trzy:

  • zwolnienie,
  • stan nieczynny,
  • ograniczenie etatu (na rok).

 

W przypadku wybrania pierwszej opcji – czyli zwolnienia, otrzyma Pan 6-miesięczną odprawę (w wysokości 6-krotności wynagrodzenia zasadniczego).

 

Jeśli jednak zdecyduje się Pan na stan nieczynny to musi Pan w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych wyżej złożyć pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu