Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy przysługuje sześciomiesięczna odprawa dla nauczyciela?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.08.2017

Jestem nauczycielem zajęć komputerowych w szkole podstawowej. Od listopada mogę przejść na emeryturę. Od przyszłego roku szkolnego dyrektor nie jest w stanie zapewnić mi etatu nauczyciela zajęć komputerowych. Dyrektor proponuje mi 12 godzin zajęć komputerowych i uzupełnienie w świetlicy szkolnej. Jakie są możliwe rozwiązania, jeśli nie wyrażę zgody na zaproponowane warunki? Czy jeśli dojdzie do rozwiązania umowy przysługuje mi sześciomiesięczna odprawa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli nie wyrazi Pan zgody na uzupełnianie etatu godzinami świetlicy zastosowanie znajdzie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.).

 

Zgodnie z tym przepisem dyrektor szkoły w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

 

Jak Pan widzi – możliwości są dwie lub trzy:

  • zwolnienie,
  • stan nieczynny,
  • ograniczenie etatu (na rok).

 

W przypadku wybrania pierwszej opcji – czyli zwolnienia, otrzyma Pan 6-miesięczną odprawę (w wysokości 6-krotności wynagrodzenia zasadniczego).

 

Jeśli jednak zdecyduje się Pan na stan nieczynny to musi Pan w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn określonych wyżej złożyć pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + IV =

»Podobne materiały

Czy subwencja oświatowa może być przeznaczona na remont?

Czy według prawa pieniądze z subwencji oświatowej w przedszkolu niepublicznym mogę przeznaczyć na remont budynku przedszkola? Właścicielem tego przedszkola jest urząd, ja tylko dzierżawię. Wyremontowałem dach i zrobiłem ocieplenie – urząd dał materiał, ja poniosłem koszty robocizny.

 

Przedszkole publiczne

Czy istnieją jakieś przeszkody prawne uniemożliwiające osobie fizycznej prowadzenie przedszkola publicznego? Mamy już szkołę publiczną, której organem prowadzącym jest osoba fizyczna. Tymczasem w gminie mówią, że oni chętnie wydadzą na to zgodę, ale nie mogą, ponieważ prowadzenie przedszkoli publicz

 

Czy WSHE oraz IPT mogą egzekwować opłaty za czesne?

Byłem studentem Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, podpisałem także umowę z Instytutem Postępowania Twórczego. W 2008 roku zostałem skreślony z listy studentów, po czym otrzymałem wezwanie do zapłaty czesnego za 2. półrocze. Czy szkoła ma prawo egzekwować ode mnie pieniądze, skoro st

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »