Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela

Czy przełożony może ograniczyć zatrudnienie nauczyciela (psychologa szkolnego) bez jego zgody? Dyrektor szkoły podstawowej, w której pracuję, chce zredukować mój etat z całego do połowy. Dodam, że jestem zatrudniony na umowę na czas nieokreślony.

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela

Ograniczenie zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Odpowiadając na Pańskie pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. – Karta Nauczyciela (j.t.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) dyrektor szkoły w razie:

  1. całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
  2. częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.

Zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole. W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20.

Ograniczenie zatrudnienia z art. 20 Karty Nauczyciel

W razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, nauczyciel może być zobowiązany do uzupełniania pensum w innej szkole (szkołach), jeżeli istnieją możliwości takiego uzupełniania. W razie braku takich warunków nauczyciel może wyrazić zgodę na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i zmniejszenie wysokości wynagrodzenia, jeżeli w szkole pomimo zachodzących w niej zmian może nadal realizować co najmniej połowę obowiązującego go wymiaru zajęć. Jeżeli takiej zgody nie wyrazi nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, dyrektor szkoły rozwiązuje z nim stosunek pracy lub przenosi – na wniosek nauczyciela – w stan nieczynny.

Z przepisów jasno wynika, że ograniczenie zatrudnienia z art. 20 Karty Nauczyciela dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania, a Pan jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Zmiany warunków pracy, w tym na przykład wymiaru etatu, nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, można dokonać:

  1. w drodze porozumienia stron;
  2. w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

Pierwszy sposób (porozumienie stron) może być zastosowany do umów na czas określony, nieokreślony, w niepełnym wymiarze czasu pracy i na zastępstwo. Porozumienie stron jest dopuszczalne w każdej sytuacji i jest całkowicie dobrowolne dla obu stron.

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy przez nauczyciela

Odmowa przyjęcia nowych warunków pracy i płacy w ramach tzw. wypowiedzenia zmieniającego powoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia.

Oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków nauczyciel powinien złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia. W piśmie wypowiadającym powinno się znaleźć odpowiednie pouczenie w tej kwestii. W przypadku braku stosownego pouczenia nauczyciel może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków aż do końca okresu wypowiedzenia.

Wobec powyższego, skoro podstawą nawiązania Pana stosunku pracy nie jest mianowanie, tylko umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony, dyrektor szkoły może Panu ograniczyć wymiar etatu w przypadku, gdy zachodzi taka konieczność na podstawie wypowiedzenia zmieniającego.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy Kodeksu pracy o wypowiedzeniu umowy, co oznacza, ze wypowiedzenie zmieniające musi zawierać uzasadnienie, a więc podane konkretne przyczyny wypowiedzenia warunków pracy i płacy, a także pouczenie o prawie odwołania się do sądu pracy w określonym terminie.

Jeśli Pan tego wypowiedzenia nie przyjmie, stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.