.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Upadłość firmy a urlop wychowawczy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 03.03.2022 • Zaktualizowane: 03.03.2022

Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim (jeszcze tydzień), otrzymałam go w firmie, która właśnie ogłosiła upadłość. Podczas urlopu macierzyńskiego dorabiałam sobie w innej firmie na podstawie umowy-zlecenia. Chciałabym skorzystać z urlopu wychowawczego, tylko nie wiem, czy w sytuacji upadłości firmy i zatrudnienia na zlecenie mam na to szanse. Ponoć wymagany jest jakiś okres zatrudnienia przed urlopem wychowawczym – czy do tego zaliczy się okres urlopu macierzyńskiego? Czy w sytuacji kiedy firma ogłosiła upadłość, a ja jeszcze ten tydzień urlopu mam (a firma już nie istnieje), to czy znaczy, że nie mam ciągłości tego zatrudnienia? Ponadto chciałabym dalej pracować w mojej obecnej firmie na zlecenie. Czy mam tu szansę na wychowawczy? Powinnam iść też na staż do szpitala po urlopie macierzyńskim – co powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Upadłość firmy a urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy a stosunek pracy

Urlop wychowawczy może być udzielony i wykorzystany tylko w okresie zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Bez względu na treść wniosku pracownika wspomniany urlop może więc zostać udzielony maksymalnie do końca obowiązywania umowy o pracę.

 

Nie może być Pani na urlopie wychowawczym po zakończeniu stosunku pracy.

 

Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby pracowała Pani nadal na zlecenie. Nawet gdyby była Pani na urlopie wychowawczym. Praca wpływa na prawo do zasiłku wychowawczego jako dodatku do zasiłku rodzinnego.

Ogłoszenie upadłości a rozwiązanie umowy o pracę

Samo ogłoszenie upadłości nie powoduje, że umowa o pracę się automatycznie rozwiązuje. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest przede wszystkim od długości zatrudnienia. Najdłuższy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

 

Pracodawca może skrócić trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy zawartej zarówno na czas określony, jak i nieokreślony, jeśli umowa zostaje rozwiązana z powodu ogłoszenia upadłości albo likwidacji pracodawcy. Pracodawca może skrócić ten okres maksymalnie do 1 miesiąca.

 

Tylko na taki okres będzie miała Pani udzielony ewentualny urlop wychowawczy, do końca trwania umowy o pracę. Tak wlicza się do okresu zatrudnienia okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

 

Pani zatrudnienie nadal trwa, jeśli nie otrzymała Pani wypowiedzenia albo umowa terminowa nie zakończyła się.  Nie rozumiem, co Pani ma na myśli pod pojęciem ciągłości zatrudnienia.

Konieczność odbycia stażu

Konieczność odbycia stażu dyktuje Pani zawód. Niestety nie obejmuje przypadków, w których nie ma Pani z kim zostawić dziecka. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2012 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty, § 8, „w uzasadnionych przypadkach minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii właściwego marszałka województwa oraz właściwej okręgowej rady lekarskiej, może wyrazić zgodę na rozpoczęcie stażu w innym terminie niż określony w ust. 3”. Może więc Pani złożyć w tym temacie stosowny wniosek.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl