.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Ile trzeba przepracować, by pójść na płatny urlop wychowawczy?

Miałam umowę do dnia porodu, potem macierzyński, następnie zasiłek dla bezrobotnych i nowa praca przez 3 miesiące – umowa o pacę na 1/2 etatu zawarta na 5 lat. Ile trzeba przepracować, by pójść na płatny urlop wychowawczy (z opieki przy niskich dochodach), bo pracodawca jest w stanie udzielić mi urlopu wychowawczego według art. 186 K.p., ale w opiece nie przyznają mi zasiłku, bo w ich przepisach jest wyraźnie napisane „pozostawała w stosunku pracy przez okres 6 miesięcy”, i twierdzą, że zasiłek dla bezrobotnych nie wlicza się w „pozostawała w stosunku pracy”. Jeśli chcę, to mogę pójść na wychowawczy, ale nie będzie on płatny.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Ile trzeba przepracować, by pójść na płatny urlop wychowawczy?

Warunek pozostawania w zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy dla uzyskania prawa do urlopu wychowawczego

Zgodnie z art. 186 ustawy Kodeks pracy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Do sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia.

 

Podstawowym warunkiem uzyskania tego urlopu jest pozostawanie w zatrudnieniu przez okres co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia bez względu na występujące przerwy, rodzaj stosunku pracy, wymiar czasu pracy. Chodzi tu więc o łączny staż pracy, a nie o tzw. staż zakładowy, czyli okres pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Osoba ubiegająca się o urlop wychowawczy powinna w tym celu przedstawić stosowne dokumenty, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia w celu udokumentowania wymaganego stażu.

Jakie świadczenia przysługują w okresie urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym. W okresie korzystania z urlopu wychowawczego nie przysługują również świadczenia z ubezpieczenia społecznego, które kompensowałyby w całości lub w części nieuzyskiwanie dochodu z pracy. Osobie korzystającej z urlopu wychowawczego przysługuje w sytuacji, gdy dochody rodziny są niskie, świadczenie ze środków publicznych na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych – dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem.

 

„Prawo do dodatku jest wyłączone, jeżeli osoba korzystająca z urlopu wychowawczego:

 

1) bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;

2) podjęła lub kontynuuje zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;

3) dziecko zostało umieszczone w placówce zapewniającej całodobową opiekę przez co najmniej 5 dni w tygodniu, w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w nim z całodobowej opieki, w żłobku albo w przedszkolu, z wyjątkiem:

a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności przebywającego w żłobku albo w przedszkolu z powodów terapeutycznych,

b) dziecka przebywającego w zakładzie opieki zdrowotnej, z wyjątkiem zakładu zapewniającego całodobowe utrzymanie,

c) w innych wypadkach zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem;

4) w okresie urlopu wychowawczego korzysta z zasiłku macierzyńskiego”.

 

Podsumowując – należy wyraźnie odróżnić urlop wychowawczy od dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem (w okresie urlopu wychowawczego). Dla urlopu wychowawczego wystarczający jest ogólny staż pracy wynoszący 6 miesięcy, jednak aby uzyskać dodatek z opieki społecznej pracownik musi co najmniej 6 miesięcy przebywać w stosunku pracy (okres zasiłku dla bezrobotnych nie jest okresem świadczenia pracy).

 

Dlatego opieka zgodnie z przepisami odmawia Pani w tym momencie zasiłku, ponieważ nie przepracowała Pani 6 miesięcy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu