Czy DPS może przejąć mieszkanie podopiecznego?

Czy DPS może przejąć mieszkanie własnościowe podopiecznego przebywającego od 8 miesięcy w DPS? Wkrótce dołączy do niej również bardzo chora siostra. Obie panie mieszkały razem we wspomnianym mieszkaniu. To dwie siostry samotne, bezdzietne panny. Pomaga im trzecia z sióstr, której mieszkanie zostało zapisane w testamencie. Czy DPS ma prawo wnosić roszczenia co do tego mieszkania?

Czy DPS może przejąć mieszkanie podopiecznego?

Fot. Fotolia

Czy DPS ma prawa do majątku podopiecznego?

Zasadniczo DPS nie ma prawa do żadnego majątku podopiecznej, ani do żadnych innych środków poza opłatami ustalonymi decyzją o wnoszeniu opłat za pobyt.

W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że stosunek prawny polegający na udzieleniu świadczenia z pomocy społecznej, w tym także polegający na skierowaniu do domu pomocy społecznej, ma charakter publicznoprawny (administracyjny). Świadczy o tym fakt, iż skierowanie do domu pomocy społecznej następuje w drodze decyzji administracyjnej. Decyzją również właściwy organ ustala opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej osoby skierowanej (art. 59 ust. 1 ustawy). Decyzja o ustaleniu opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej indywidualizuje więc przewidziany w przepisach art. 60 ust. 1 oraz art. 61 ust. 1 i 2 ustawy obowiązek ponoszenia opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej przez wymienione w tych przepisach osoby (podmioty). Adresatami decyzji ustalającej opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą być: osoba skierowana do domu pomocy społecznej, a także (a niekiedy wyłącznie) osoba (bądź osoby) z kręgu podmiotów wymienionych w art. 61 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, tj. małżonek, zstępni przed wstępnymi oraz gmina. To w decyzji, o której mowa w art. 59 ust. 1 ustawy, doznają konkretyzacji powołane przepisy ustawy poprzez: określenie kwoty opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, wskazanie osoby (osób) zobowiązanych do jej ponoszenia z kręgu podmiotów wymienionych w ww. przepisach, ustalenie przypadających na nich kwot opłaty oraz ewentualne zwolnienie, stosownie do art. 64 ustawy, w całości lub w części z ustalonej opłaty.

Obowiązani do ponoszenia kosztów pobytu w domu pomocy społecznej

Zgodnie z art. 61 ustawy o pomocy społecznej – obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

  1. mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu [przykład: Dochód klientki stanowiło świadczenie emerytalne i dodatek pielęgnacyjny w łącznej wysokości 974,01 zł, w związku z czym opłatę klientki ustalono na kwotę 681,81 zł, co stanowi 70% jej dochodu].
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi – gdy dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, tj. 431 zł, jeżeli osoba gospodaruje samotnie, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium, natomiast w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, tj. 1053 zł kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
  3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Odpowiadając na pytanie – DPS nie ma żadnej możliwości przejęcia nieruchomości lokalowej ani żadnej innej. Może ustalić krąg osób zobowiązanych do dopłaty za pobyt siostry w DPS, ale nic więcej.