
Wniosek o przyjęcie do domu pomocy społecznej• Autor: Tomasz Ciasnocha |
Wuj jest osobą schorowaną (po udarze) i niemającą dzieci. Jak napisać wniosek o przyjęcie go do domu pomocy społecznej? Wiem, że wuj powinien wyrazić na to zgodę, lecz ze względu na stan zdrowia nie może. Co robić?
|
![]() |
Umieszczenie osoby niemogącej samodzielnie funkcjonować w domu pomocy społecznejPowinna Pani napisać wniosek do właściwego miejscowo – ze względu na miejsce zamieszkania wuja – ośrodka pomocy społecznej o umieszczenie wuja w domu pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.) „osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”. Czy na przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby wymagającej pomocy jest potrzebna jej zgoda?Przyjęcie do domu pomocy społecznej wymaga zgody osoby, której wniosek dotyczy. Ponieważ jednak Pani wuj nie jest w stanie wyrazić zgody, zastosowanie będzie miał art. 54 ust. 4 ustawy, który wskazuje, że „w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora”. Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby wymagającej opiekiProkurator jest również uprawniony do wystąpienia do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie Pani wuja. Ubezwłasnowolnienie w takich sytuacjach jest koniecznością, gdyż pozwala ustanowić opiekuna dla wuja, który będzie zajmował się jego sprawami, w tym zarządzał jego majątkiem.
We wniosku do kierownika ośrodka opieki społecznej należy opisać zdrowotną sytuację wuja, wskazać, iż nie jest on w stanie samodzielnie funkcjonować oraz poinformować, czy wuj ma małżonkę oraz dzieci. Ponadto do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną wuja, decyzję o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzję organu emerytalno-rentowego.
Przed wydaniem decyzji o skierowaniu do DPS ośrodek pomocy społecznej przeprowadzi wywiad środowiskowy celem ustalenia sytuacji rodzinnej osoby zainteresowanej, w tym istnienia osób zobowiązanych do partycypowania w kosztach utrzymania w domu pomocy społecznej (dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Tomasz Ciasnocha Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>