Wniosek o przyjęcie do domu pomocy społecznej (DPS)

• Data: 03-01-2024 • Autor: Tomasz Ciasnocha

Decydując się na umieszczenie krewnego w domu opieki społecznej, należy przemyśleć wiele kwestii, szczególnie gdy dotyczy to kogoś po udarze i bez bezpośredniego wsparcia rodzinnego. Jak skutecznie przygotować wniosek o przyjęcie do DPS i jakie środki prawne można zastosować, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie wyrazić zgody? Na przykładzie zapytania pani Weroniki wyjaśnimy proceduralne kroki oraz prawne aspekty umieszczania w domu opieki osoby wymagającej szczególnej troski.

Wniosek o przyjęcie do domu pomocy społecznej (DPS)

Problem, z jakim zwróciła się do nas pani Weronika, dotyczy jej owdowiałego, bezdzietnego wujka w podeszłym wieku. Wujek jest osobą schorowaną, przeszedł udar i kontakt z nim jest ograniczony. Pani Weronika pyta, jak napisać wniosek o przyjęcie go do domu opieki społecznej. Przy czym, ze względu na stan zdrowia, wuj nie może wyrazić samodzielnie zgody na pobyt w DPS, co zrobić w takiej sytuacji?

Umieszczenie osoby niemogącej samodzielnie funkcjonować w domu pomocy społecznej

Pani Weronika powinna napisać wniosek do właściwego miejscowo – ze względu na miejsce zamieszkania wuja – ośrodka pomocy społecznej o umieszczenie wuja w domu pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593 ze zm.): „osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej”.

Czy na przyjęcie do domu pomocy społecznej osoby wymagającej pomocy jest potrzebna jej zgoda?

Przyjęcie do domu pomocy społecznej wymaga zgody osoby, której wniosek dotyczy. Ponieważ jednak wuj pani Weroniki nie jest w stanie jej wyrazić, zastosowanie będzie miał art. 54 ust. 4 ustawy, który wskazuje, że „w przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna – prokuratora”.

Wniosek o ubezwłasnowolnienie osoby wymagającej opieki

Prokurator jest uprawniony również do tego, aby wystąpić do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie wuja pani Weroniki. Ubezwłasnowolnienie w takich sytuacjach jest koniecznością, gdyż pozwala ustanowić opiekuna dla osoby wymagającej opieki, który będzie zajmował się jej sprawami, w tym zarządzał jej majątkiem.

We wniosku do kierownika ośrodka opieki społecznej pani Weronika powinna opisać sytuację zdrowotną wuja, oraz wskazać, że nie jest on w stanie samodzielnie funkcjonować oraz poinformować o sytuacji rodzinnej wuja (wdowiec, brak dzieci). Ponadto do wniosku należy dołączyć jego dokumentację medyczną, decyzję o przyznaniu zasiłku stałego lub decyzję organu emerytalno-rentowego.

Przed wydaniem decyzji o skierowaniu do DPS ośrodek pomocy społecznej przeprowadzi wywiad środowiskowy celem ustalenia sytuacji rodzinnej osoby zainteresowanej, w tym istnienia osób zobowiązanych do partycypowania w kosztach utrzymania w domu pomocy społecznej (dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład pani Heleny

Pani Helena, 78-letnia wdowa po udarze, od lat mieszkała sama. Jej jedyny syn mieszka za granicą i nie jest w stanie zapewnić jej codziennej opieki. Po kolejnym wypadku w domu rodzina zdecydowała, że najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o przyjęcie jej do domu pomocy społecznej. Dzięki współpracy z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej i zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji medycznej pani Helena znalazła się w odpowiedniej placówce, gdzie otrzymuje niezbędną opiekę i towarzystwo rówieśników.

Przykład pana Jana

Pan Jan, 82 lata, cierpiący na zaawansowaną demencję, został znaleziony przez sąsiadów w stanie zaniedbania. Jego córka, będąca jedynym blikiem członkiem rodziny, pracuje na pełny etat i ma małe dzieci, co uniemożliwia jej zapewnienie ojcu stałej opieki. Po konsultacji z lekarzem rodzinnym i pracownikiem socjalnym, zdecydowała się wystąpić o umieszczenie ojca w specjalistycznym domu opieki, co umożliwiło mu otrzymywanie profesjonalnej opieki oraz stałego nadzoru.

Przykład pani Barbary

Pani Barbara, była pielęgniarka, przez wiele lat opiekowała się swoją schorowaną siostrą. Kiedy jednak jej stan zdrowia zaczął się pogarszać, a żaden z dalszych krewnych nie był w stanie przejąć opieki, podjęła trudną decyzję o wspólnym zamieszkaniu w domu pomocy społecznej. Wniosek o przyjęcie przygotowała z pomocą pracownika socjalnego. Obecnie obie siostry mieszkają w tej samej placówce, co pozwala im na zachowanie bliskich relacji, a jednocześnie zapewnia odpowiednią opiekę zdrowotną i wsparcie w codziennym funkcjonowaniu.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o umieszczeniu bliskiej osoby w domu pomocy społecznej nie należy do łatwych, tym bardziej, że jest to złożony proces wymagający zarówno emocjonalnego przygotowania, jak i zrozumienia prawnych aspektów. Przykłady z życia wzięte pokazują, że przy odpowiedniej wiedzy i wsparciu można znaleźć odpowiednie rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo i opiekę potrzebującym. Ważne jest, aby pamiętać o możliwościach, jakie oferuje system opieki społecznej, i korzystać z dostępnych środków prawnych, aby zapewnić godne warunki życia naszym najbliższym.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu wniosków do instytucji społecznych lub porady prawnej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania dokumentów, aby zapewnić sobie i swoim bliskim najlepsze możliwe rozwiązania. Skontaktuj się z nami poprze formularz, który umieściliśmy pod tekstem.