Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dom pomocy społecznej dla brata - czy rodzeństwo dopłaca?

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 11.04.2018

Mój brat mieszka w sąsiedniej miejscowości (10 km dalej). Ma orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji z powodu otępienia mózgu i chciałbym go umieścić w DPS. Obecni muszę codziennie dojeżdżać do niego, żeby mu zrobić zakupy, wykonać codzienne zabiegi higieniczne. Brat ma emeryturę w wysokości 1283 zł. Nasi rodzice nie żyją, on nie ma dzieci, ale formalnie ma żonę, która od 20 lat z nim nie mieszka i sama jest osobą schorowaną z pierwszą grupą inwalidzką. Czy będę musiał dopłacał do pobyt mojego brata w DPS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawy związane z kierowaniem do domu pomocy społecznej i odpłatnością związaną z pobytem w nim regulują przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362, j.t. Dz. U. z 2016 r., poz. 930). Zgodnie z art. 61 ust. 1 tej ustawy:

 

„1. Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności:

1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi,

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej

– przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.”.

 

Wysokość opłat ponoszonych przez osoby zobowiązane określa ust. 2 przywołanego wyżej przepisu, określając, że:

 

„Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:

1) mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, nie więcej niż 70% tego dochodu;

2) małżonek, zstępni przed wstępnymi – zgodnie z umową zawartą w trybie art. 103 ust. 2:

a) w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,

b) w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie;

3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w pkt 1 i 2.”

 

Natomiast ust. 2a przywołanego wyżej przepisu stwierdza, iż: „Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej mogą wnosić osoby niewymienione w ust. 2.”.

 

Ustalenie wysokości opłaty ponoszonej przez konkretnego mieszkańca gminy skierowanego do domu pomocy społecznej leży w gestii kierownika OPS i ustala ją w ramach swobodnego uznania w granicach w zakresie od 0 do 70% posiadanego dochodu – przykładowo dla osoby posiadającej dochód w wysokości 1000 zł z tytułu otrzymywanej emerytury, kierownik OPS może ustalić opłatę w granicach między 0 zł a 700 zł (1000 zł x 70%). Należy przy tym zaznaczyć, iż przepisy nakładają na mieszkańca obowiązek ponoszenia odpłatności do wysokości 70% posiadanego dochodu (zdefiniowane w art. 8 ustawy o pomocy społecznej).

 

Jeżeli pensjonariusz nie jest w stanie sam ponieść całej opłaty, to cały lub częściowy koszt pobytu w domu pokrywają: małżonek, zstępni i w ostatniej kolejności wstępni, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych. Kierownik ośrodka pomocy społecznej ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość dochodów i możliwości, przy czym opłata ta nie powinna być zwiększana w przypadku, gdy jedna z osób jest zwalniana z odpłatności z mocy prawa lub z powodów, o których mowa w art. 64 ustawy o pomocy społecznej (niżej wymienione). Dla ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodzin pracownik socjalny przeprowadza stosowny wywiad. Osoby (małżonek, zstępni przed wstępnymi, inne osoby) wnoszą opłatę ustaloną w umowie zawartej z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej do kasy lub na rachunek bankowy gminy, z której mieszkaniec domu został skierowany. Opłatę tę gmina wraz ze swoją opłatą przekazuje na rachunek bankowy domu pomocy społecznej.

 

Natomiast w przypadku niewywiązania się osób, o których mowa wyżej, z obowiązku opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej – opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Gminie przysługuje prawo dochodzenia zwrotu poniesionych na ten cel wydatków. Według ustawy należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej z tytułu opłat określonych przepisami ustawy o pomocy społecznej oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Należy zaznaczyć, że opłaty nie dzieli się po równo na wszystkich zobowiązanych, a obciąża ich się w kolejności.

 

Ponadto, jeżeli członek rodziny, mimo posiadanych możliwości, uchyla się od tego obowiązku, istnieje możliwość, aby DPS w imieniu mieszkańca wystąpił do sądu z wnioskiem o alimenty. Należy jednak podkreślić, że działania tego typu podejmowane są rzadko i w trakcie postępowania bada się przede wszystkim sytuację rodzinną, majątkową oraz relacje z osobą uprawnioną do alimentów. Następnie sąd bada sytuację osoby uprawnionej i zobowiązanej, i w konsekwencji wydaje stosowne orzeczenie.

 

Trzeba pamiętać, że w świetle definicji zawartej w art. 6 pkt 14 ww. ustawy rodzinę stanowią osoby spokrewnione lub niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące, zatem, o ile nie zamieszkuje Pan z bratem, to nie stanowi Pan rodziny w świetle wymienionych przepisu.

 

Ewentualnie tylko żona Pana brata, jako osoba zobowiązana do pokrywania brakujących kosztów pobytu jej męża w DPS, zawiera umowę z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej ustalającą wysokość wnoszonej przez nią opłaty za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość jej dochodów (art. 103 ust. 2 ustawy). Zapewne bez trudu zwolni się ona z tego obowiązku całkowicie w szczególności, jeżeli:

 

  • wnosi opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce,
  • występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych,
  • małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia,
  • osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko.

 

W jej przypadku możliwość uniknięcia wniesienia opłaty za pobyt męża w DPS leży w wykazaniu, iż utrzymuje się jedynie z jednego świadczenia i zgodnie z powołanym wyżej art.64 u.p.s. może wnieść o zwolnienie z tego obowiązku.

 

Zgodnie z przytoczonymi uregulowaniami Pan jako brat osoby umieszczonej w domu pomocy społecznej nie jest zobowiązany do ponoszenia odpłatności za jej pobyt. GOPS nie może Pana do tego zobowiązać. Natomiast może Pan (ale oczywiście nie musi) dobrowolnie zobowiązać się do ponoszenia odpłatności za pobyt brata w DPS. Gdyby Pan miał taką wolę, to ustalenie odpłatności za pobyt brata, stosownie do art. 61 ust. 2c w zw. z art. 103 ust. 2 ustawy, powinno nastąpić na podstawie umowy cywilnej z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + I =

»Podobne materiały

Wspólne gospodarstwo a świadczenie z pomocy społecznej

Idę na spotkanie w MOPS-ie. Przez telefon powiedzieli mi, że powinienem przynieść zaświadczenie z pracy o zarobkach, określić koszty miesięczne, alimenty i PIT mojej dziewczyny z którą mieszkam. Ja zarabiam niewiele, moja dziewczyna dobrze, ale nie chcę ujawniać tego, skoro nie ma takiego nakazu. Ja

 

Wywiad środowiskowy

Mój ojciec jest chory na schizofrenię, chodzi do psychiatry. Jest komunikatywny, radzi sobie, ale nie potrafi zarządzać własnymi pieniędzmi – większość wydaje na papierosy. Trochę pieniędzy przekazuje mi na opłaty (mieszkamy razem). MOPS przydzielił ojcu obiady, które mają być dostarczane do d

 

Konieczność sprzedaży mieszkania

Od kilku lat opiekuję się niepełnosprawnym umysłowo krewnym, który jest kawalerem na rencie. Posiada on mieszkanie, które otrzymał w spadku. Obecnie muszę umieścić go w domu pomocy społecznej. W MOPS-ie dostałam informację o konieczności sprzedaży mieszkania przez krewnego przed przyjęciem go do DPS

 

Co robić, gdy gmina chce przenieść dożywotnika do DPS-u?

Zawarłam umowę dożywocia z osoba niespokrewnioną. W akcie notarialnym zostały określone moje zobowiązania. Jest to opieka, koszty utrzymania (160 zł miesięcznie) oraz możliwość zamieszkiwania dożywotnika w dotychczasowym domu. Z warunków aktu wywiązuję się skrupulatnie. Opieka społeczna z gminy podj

 

Problem z pracownikiem MOPS-u

Od pewnego czasu mam problem z pracownikiem MOPS-u. Moja mama pobiera zasiłek stały ze względu na choroby. Gdy pisze podanie o zasiłek celowy, bardzo często ten pracownik żąda wywiadu ze mną. Ja opłacam mamy rachunki za mieszkanie, czego dowodem są przelewy z mojego konta. Sama bardzo mało zarabiam,

 

Roszczenia opieki społecznej wobec spadkobierców

Wobec ojca została wydana decyzja w sprawie zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z opieki społecznego w postaci zasiłku stałego w roku 2010. Ojciec zmarł w roku 2013. Czy opieka społeczna może żądać od spadkobiercy zwrotu tych należności? Czy też może ich żądać tylko od osób wskazanych w art. 98

 

Czy dietę radnego dolicza się do dochodu od którego oblicza się opłatę za DPS?

Czy dietę radnego dolicza się do dochodu, od którego oblicza się opłatę za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej DPS?

 

Rodzinny dom pomocy dla osób starszych - zasady funkcjonowania

Czy osoba prowadząca rodzinny dom pomocy dla osób starszych może przyjąć pensjonariusza tylko na podstawie skierowania go przez ośrodek pomocy społecznej i poprzez zawarcie umowy z ośrodkiem? Czy może też zawrzeć umowę tzw. komercyjną, skoro rozporządzenie Ministra w sprawie rodzinnych domów pomocy

 

Jak uniknąć płacenia za pobyt teściowej w DPS?

Teściowa od miesiąca jest w domu pomocy społeczne skierowana przez MOPS. Koszt pobytu to 3300 zł, z renty teściowej pobierane jest 1200 zł, a od żony chcą resztę. Tylko ja pracuję (na etacie i prowadzę firmę), żona zajmuje się dwójką naszych małych dzieci, przekraczamy kryteria dochodowe. Dostałem p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »