.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odzyskanie dokumentów ze zlikwidowanej uczelni wyższej

W czerwcu 2002 roku zaliczyłam pierwszy rok na dwuletnich studiach magisterskich w pewnej wyższej szkole. Od października tego roku z przyczyn rodzinnych i utraty pracy nie podjęłam dalszej nauki. Teraz po wielu latach chciałabym odzyskać swoje dokumenty, które pozostały w tej szkole. Z internetu dowiedziałam się, że ta wyższa uczelnia została zlikwidowana i nie ma tam żadnej informacji o przeniesionym archiwum uczelni. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odzyskanie dokumentów ze zlikwidowanej uczelni wyższej

Gdzie szukać dokumentów dotyczących absolwenta po likwidacji szkoły wyższej?

Zgodnie z § 16 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. „teczkę akt osobowych studenta, z wyłączeniem dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit.a oraz pkt 2–4, przechowuje się w archiwum uczelni przez okres 50 lat. Dokumenty, które obejmuje to wyłączenie, brakuje się”.

 

Zgodnie z § 28 rozporządzenia w przypadku likwidacji uczelni przekazuje się na przechowanie teczki akt osobowych studentów, z wyłączeniem dokumentów, o których mowa w § 15 ust. 1 pkt 1–4, 7 i 8. Dokumenty, które obejmuje to wyłączenie, brakuje się.

 

W przypadku nieodebrania przez absolwentów dyplomów ukończenia studiów i odpisów dyplomów oraz suplementów do dyplomów i odpisów suplementów likwidator albo założyciel uczelni niepublicznej powiadamia właścicieli tych dokumentów o możliwości ich odbioru, wyznaczając w tym celu odpowiedni termin.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przechowywanie dokumentacji po likwidacji uczelni

W uczelni postawionej w stan likwidacji dyplomy ukończenia studiów, odpisy dyplomu, suplementy do dyplomu i odpisy suplementu, w tym wydane w przypadku wymiany, o której mowa w § 25 ust. 5, lub zmiany imion i nazwisk absolwentów, o której mowa w § 26, duplikaty dyplomu ukończenia studiów, duplikaty suplementu do dyplomu oraz odpisy i wydruki z dokumentacji przebiegu studiów podpisuje likwidator albo założyciel uczelni niepublicznej.

 

W poprzednim stanie prawnym obowiązywał przepis art. 192 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.), zgodnie z którym sposób prowadzenia przez uczelnie dokumentacji przebiegu studiów, dokonywania sprostowań i wydawania duplikatów, legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz wysokość i sposób pobierania opłaty za wykonywanie tych czynności, a także za wydanie indeksu, legitymacji studenckiej, dyplomu i dokumentów stwierdzających ukończenie studiów określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przechowywanie akt osobowych studenta

Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studia (Dz. U. Nr 201, poz. 1188) uczelnia zakładała teczkę akt osobowych studenta, w której przechowywała dokumenty związane ze studiami.

 

Uczelnia zobowiązana była do przechowywania w teczce akt osobowych studenta oryginału lub odpisu świadectwa dojrzałości. Teczkę akt osobowych studenta przechowuje się w archiwum uczelni przez okres 50 lat.

 

Jeśli uczelnia została zlikwidowana, miała obowiązek przekazać dokumenty do archiwum państwowego. I tam należałoby szukać dokumentów.

Przykłady

 

Zaginione dokumenty po likwidacji uczelni prywatnej
Pani Marta ukończyła studia licencjackie na prywatnej uczelni, która kilka lat później została zamknięta. Po przeprowadzce do innego miasta chciała uzupełnić swoje wykształcenie, ale musiała przedstawić dyplom oraz suplement. Z pomocą lokalnego urzędu i Ministerstwa Edukacji dowiedziała się, że dokumenty zostały przekazane do archiwum państwowego w województwie, gdzie uczelnia miała siedzibę. Po złożeniu wniosku w archiwum, otrzymała potrzebne dokumenty w ciągu miesiąca.

 

Niepełna dokumentacja w archiwum uczelni publicznej
Pan Andrzej studiował dwa semestry na uczelni publicznej, która została włączona do większej instytucji w wyniku restrukturyzacji. Po latach potrzebował zaświadczenia o przebiegu studiów, aby kontynuować naukę za granicą. Uczelnia, do której przekazano dokumentację, posiadała jedynie szczątkowe informacje o jego studiach. Skontaktował się z Ministerstwem Edukacji, które skierowało go do odpowiedniego archiwum. Tam odnaleziono jego teczkę osobową, co pozwoliło na uzyskanie wymaganych zaświadczeń.

 

Brak informacji o miejscu przechowywania dokumentów
Pani Anna przerwała studia w 2005 roku na uczelni, która w 2010 roku zakończyła działalność. Szukając swoich dokumentów, napotkała problem – likwidator uczelni nie wskazał miejsca przechowywania akt. Skontaktowała się z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz urzędem wojewódzkim, które skierowały ją do lokalnego archiwum państwowego. Po dłuższych poszukiwaniach udało się odnaleźć jej akta w archiwum powiatowym, które przejęło część dokumentacji uczelni.

 

Podsumowanie

Odzyskanie dokumentów ze zlikwidowanej uczelni wyższej może być trudne, ale nie niemożliwe. Kluczowe jest ustalenie, gdzie przekazano dokumentację – najczęściej do archiwum państwowego lub innej instytucji wskazanej przez likwidatora. Warto skontaktować się z Ministerstwem Edukacji lub urzędem wojewódzkim, które mogą pomóc w odnalezieniu teczek osobowych i wymaganych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących odzyskania dokumentów ze zlikwidowanych uczelni. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:
1. Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - Dz.U. 2018 poz. 1668

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu