Kara za pocałowanie nieletniej dziewczyny

Całowałem się z 12-letnią dziewczyną. Ja mam 25 lat. Nie było żadnego zmuszania, dotykania miejsc intymnych ani tym bardziej stosunku. Dziewczyna powiedziała o zdarzeniu rodzicom. Nie wiem, czy sprawa została zgłoszona na policję. Czy czeka mnie kara za pocałowanie nieletniej dziewczyny?

Kara za pocałowanie nieletniej dziewczyny

Czy całowanie się z dziewczyną w wieku 12 lat jest przestępstwem?

Z treści Pana pytania wynika, iż całował się Pan z dziewczyną w wieku 12 lat. Dziewczyna nie stawiała żadnego oporu. Pocałunkom nie towarzyszyły żadne pieszczoty miejsc intymnych. Co istotne, nie doszło także do współżycia.

Ważna jest treść art. 200 § 1 Kodeksu karnego: „Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

„Obcowanie płciowe obejmuje swoim zakresem typowe stosunki seksualne, ale również inne zachowania realizowane przez kontakt cielesny sprawcy i pokrzywdzonego mające służyć zaspokojeniu popędu płciowego, a stanowiące surogaty typowego stosunku seksualnego (np. stosunki analne, oralne, zarówno heteroseksualne, jak i homoseksualne). M. Filar, interpretując pojęcie obcowania płciowego, stwierdził, że oznacza ono zachowanie polegające na wprowadzaniu organów płciowych jednego z uczestników aktu (najczęściej sprawcy) do ciała drugiego uczestnika (najczęściej ofiary) (M. Filar, Przestępstwa…, s. 20)”1.

Ponadto należy wskazać tezę postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 2008 r. (sygn. akt V KK 139/2008), zgodnie z którą „»inna czynność seksualna«, w rozumieniu art. 200 § 1 kk (a także w rozumieniu art. 197 § 2 kk oraz art. 198 i 199 kk), to takie zachowanie, niemieszczące się w pojęciu »obcowania płciowego«, które związane jest z szeroko rozumianym życiem płciowym człowieka, polegające na kontakcie cielesnym sprawcy z pokrzywdzonym lub przynajmniej na cielesnym i mającym charakter seksualny zaangażowaniu ofiary, co obejmuje te sytuacje, w których sprawca, zmierzając do pobudzenia lub zaspokojenia swojego popędu, nie tylko dotyka narządów płciowych pokrzywdzonego (choćby przez bieliznę lub odzież), lecz podejmuje również inne czynności w zetknięciu z jego ciałem (np. pieszczoty, pocałunki). Bez wątpienia w tym zakresie znaczeniowym mieści się także dotykanie piersi ofiary”.

W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 maja 1999 r. (sygn. akt I KZP 17/99).

Co grozi dorosłemu mężczyźnie za całowanie się z 12-latką?

W mojej ocenie wola nieletniej dziewczyny w tym przypadku mogła zostać przełamana, bowiem jak wskazuje Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt II AKa 302/2002): „do wyczerpania znamion przestępstwa z art. 200 § 1 kk dochodzi nie tylko wówczas, gdy wola ofiary była przeciwna do oczekiwań sprawcy lub nie była jasno określona, ale dopuszcza się tego przestępstwa także i ten, który swoim aktywnym zachowaniem, ukierunkowanym na odbycie stosunku z małoletnim, wywołuje u niego chęć udziału w określonych w przepisie czynnościach, a nawet wtedy, gdy tylko ułatwia podjęcie decyzji małoletniemu niewykluczającemu uczestnictwa w tych czynnościach, stwarzając przy tym warunki umożliwiające faktyczne zrealizowanie zamierzonego celu, np. poprzez zapewnienie odosobnienia, wywołanie u małoletniego przekonania o braku naganności takich zachowań”.

Innymi słowy, nie wyłącza odpowiedzialności karnej czynny udział nieletniej dziewczyny w pocałunku i brak negowania Pana zachowania. Strona podmiotowa przestępstw przewidzianych w art. 200 polega na umyślności wyłącznie w formie zamiaru bezpośredniego. Konieczne jest zatem wykazanie Pana zamiaru bezpośredniego do odpowiedzialności karnej. Nie ulega jednak wątpliwości, iż taki zamiar występował, bowiem nikt nie przymuszał Pana do pocałunku z małoletnią.

Pana zachowanie podjęte było w celu zaspokojenia seksualnego.

W chwili obecnej niezwykle ważną kwestią jest opisanie sytuacji przez małoletnią rodzicom i organom ścigania.

Art. 185a Kodeksu postępowania karnego

Jak stanowi art. 185a Kodeksu postępowania karnego:

„Art. 185a. § 1. W sprawach o przestępstwa określone w rozdziałach XXV i XXVI Kodeksu karnego pokrzywdzonego, który w chwili przesłuchania nie ukończył 15 lat, przesłuchuje się w charakterze świadka tylko raz, chyba że wyjdą na jaw istotne okoliczności, których wyjaśnienie wymaga ponownego przesłuchania, lub zażąda tego oskarżony, który nie miał obrońcy w czasie pierwszego przesłuchania pokrzywdzonego.

§ 2. Przesłuchanie przeprowadza sąd na posiedzeniu z udziałem biegłego psychologa. Prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego mają prawo wziąć udział w przesłuchaniu. Osoba wymieniona w art. 51 § 2 ma prawo również być obecna przy przesłuchaniu, jeżeli nie ogranicza to swobody wypowiedzi przesłuchiwanego.

§ 3. Protokół przesłuchania odczytuje się na rozprawie głównej; jeżeli został sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania, należy go odtworzyć”.

Wszczęcie postępowania karnego w tej sprawie będzie wymagało przesłuchania małoletniej na okoliczność zakwalifikowania Państwa kontaktów do „innej czynności seksualnej”.

1 Szwarczyk Maciej, Michalska-Warias Aneta, Piórkowska-Flieger Joanna, Bojarski Tadeusz (red.), Kodeks karny. Komentarz, LexisNexis, wyd. II, Warszawa 2007, s. 784.