.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Demoralizacja małoletniego przez używanie wulgaryzmów

Starszy przyrodni brat mojego 7-letniego syna syna wielokrotnie używał wulgaryzmów w jego obecności. Określenia te były kierowane do mnie, ale czy nie mamy tutaj do czynienia z demoralizacją mojego małoletniego syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie mam dla Pana dobrych wiadomości. Polskie prawo nie uznaje używania wulgaryzmów w obecności małoletniego za jego demoralizowanie.

 

Zgodnie z art. 141 Kodeksu wykroczeń „kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

Jest to właściwie jedyny przepis, który sankcjonuje używanie wulgaryzmów, przy czym nie ma tutaj znaczenia, czy są one używane w obecności małoletniego, czy nie, a jedynie muszą być używane w miejscu publicznym.

 

Tak więc nawet jeśliby zachowanie brata stało się przyczyna zdemoralizowania Pana syna (choć wulgaryzmy nie są uważane za demoralizowanie), to nie przewidziano z tego tytułu żadnych konsekwencji prawnych. Prawodawca uważa za demoralizujące jedynie narkomanię, alkoholizm, palenie papierosów oraz pornografię i te czyny sankcjonuje w polskim prawie, natomiast jeśli chodzi o wulgaryzmy, to zagrożone karą jest, jak pisałam, tylko ich publiczne użycie.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl