Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poczucie dyskryminacji przez dyrektora szkoły

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 12.08.2018

Pracuję w zespole szkół. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 20-letnim stażem pracy, mgr matematyki, jestem egzaminatorem egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Moja pani dyrektor uznała, że dla mnie nie ma całego etatu matematyki i uzupełniła etat świetlicą. Cały etat w szkole mają nauczycielki po studiach podyplomowych – matematyka. Czy to dyrektor decyduje o przydziale godzin, a co z nauczycielem kierunkowym? Jak ja mam siebie bronić, czuję się przy tym dyskryminowana.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O przydzielaniu przedmiotów decyduje dyrektor i może on przydzielić przedmiot nauczycielowi, który co do zasady ma do niego kwalifikacje – przy czym nie musi tutaj wybrać do danego przedmiotu nauczyciela, który ukończył studia kierunkowe – może wybrać takiego, który uzyskał kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu w wyniku ukończenia studio podyplomowych. Dla oceny kwalifikacji nauczyciela nie ma bowiem znaczenia, jakie studia ukończył, tylko czy odpowiadają one nauczanemu przedmiotowi.

 

Podstawowym obowiązkiem dyrektora szkoły w stosunku do nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie jest zapewnienie mu pełnego etatu. Nie musi to być jednak etat z jednego przedmiotu. Jeśli nie ma godzin przedmiotu – dyrektor może uzupełnić nauczycielowi etat godzinami na przykład świetlicy.

 

Zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. nr 50, poz. 400) „kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat”.

 

Niestety obecnie nie może Pani podjąć żadnych kroków. Dopiero gdyby otrzymała Pani ograniczenie etatu, będzie Pani mógł ewentualnie odwołać się do sądu. W obecnej sytuacji nie może Pani bowiem odmówić pracy na stanowisku nauczyciela świetlicy. Jeśli nie chce Pani pracować jako wychowawca w świetlicy, to zawsze może Pani rozwiązać stosunek pracy ze szkołą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - VII =

»Podobne materiały

Przeniesienie do innej klasy

Rodzice ucznia szkoły, w której jestem dyrektorem, pozostają w konflikcie, oboje mają pełne prawa rodzicielskie. Został złożony pozew o rozwód. W sprawach dotyczących szkoły podejmują sprzeczne decyzje. Dziecko jest uczniem klasy sportowej, która to klasa realizuje program szkolenia sportowego (bieg

 

Zawody sportowe – prawa nauczyciela opiekującego się startującymi uczniami

Witam. Pracuję w szkole sportowej. Systematycznie z młodzieżą startujemy w zawodach sportowych. Czy godziny przepracowane w czasie zawodów sportowych (opieka trenerska) są traktowane jako godziny dydaktyczne, czy jako opiekuńcze? Czy nauczyciele w takiej szkole mogą mieć dodatkowe wynagrodzenie za o

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »