.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Poczucie dyskryminacji przez dyrektora szkoły

Pracuję w zespole szkół. Jestem nauczycielem dyplomowanym z 20-letnim stażem pracy, mgr matematyki, jestem egzaminatorem egzaminu gimnazjalnego z matematyki. Moja pani dyrektor uznała, że dla mnie nie ma całego etatu matematyki i uzupełniła etat świetlicą. Cały etat w szkole mają nauczycielki po studiach podyplomowych – matematyka. Czy to dyrektor decyduje o przydziale godzin, a co z nauczycielem kierunkowym? Jak ja mam siebie bronić, czuję się przy tym dyskryminowana.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Uzupełnienie nauczycielowi etatu godzinami na świetlicy

O przydzielaniu przedmiotów decyduje dyrektor i może on przydzielić przedmiot nauczycielowi, który co do zasady ma do niego kwalifikacje – przy czym nie musi tutaj wybrać do danego przedmiotu nauczyciela, który ukończył studia kierunkowe – może wybrać takiego, który uzyskał kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu w wyniku ukończenia studio podyplomowych. Dla oceny kwalifikacji nauczyciela nie ma bowiem znaczenia, jakie studia ukończył, tylko czy odpowiadają one nauczanemu przedmiotowi.

 

Podstawowym obowiązkiem dyrektora szkoły w stosunku do nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie jest zapewnienie mu pełnego etatu. Nie musi to być jednak etat z jednego przedmiotu. Jeśli nie ma godzin przedmiotu – dyrektor może uzupełnić nauczycielowi etat godzinami na przykład świetlicy.

 

Zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. nr 50, poz. 400) „kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach posiada osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat”.

 

Niestety obecnie nie może Pani podjąć żadnych kroków. Dopiero gdyby otrzymała Pani ograniczenie etatu, będzie Pani mógł ewentualnie odwołać się do sądu. W obecnej sytuacji nie może Pani bowiem odmówić pracy na stanowisku nauczyciela świetlicy. Jeśli nie chce Pani pracować jako wychowawca w świetlicy, to zawsze może Pani rozwiązać stosunek pracy ze szkołą.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu