.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Modyfikacja zakresu obowiązków a dodatek funkcyjny

Mam pracownika, który pełni funkcję kierownika administracyjnego w szkole z przysługującym dodatkiem funkcyjnym. Jest to osoba w wieku przedemerytalnym. Czy możliwe jest pozbawienie tej osoby dodatku funkcyjnego przy innym zrekompensowaniu różnicy wynagrodzenia i modyfikacji zakresu obowiązków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Modyfikacja zakresu obowiązków a dodatek funkcyjny

Pozbawienie pracownika dodatku funkcyjnego

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych pracownikowi samorządowemu może zostać przyznany dodatek funkcyjny. Warunki i sposób przyznawania tego dodatku określa pracodawca w regulaminie wynagradzania.

 

Jeżeli umowa o pracę przewiduje, że jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek funkcyjny, to zmiana jego wysokości lub całkowite jego odebranie wiązać się będzie albo z porozumieniem zmieniającym, albo z wypowiedzeniem zmieniającym.

 

Dodatek funkcyjny ma charakter stały w tym sensie, że powinien być wypłacany przez czas pełnienia funkcji (wykonywania określonych obowiązków). Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania przyznanego dodatku funkcyjnego oznacza pogorszenie warunków wynagradzania i może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia zmieniającego (za zgodą pracownika) albo wypowiedzenia zmieniającego.

Wypowiedzenie zmieniające w odniesieniu do pracowników chronionych

Jednak z pytania wynika, że pracownik jest już w wieku przedemerytalnym. W takim wypadku jedynie dobrowolne porozumienie z pracownikiem może doprowadzić do zmiany warunków pracy. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na porozumienie stron, nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

 

Wypowiedzenie zmieniające w odniesieniu do pracowników chronionych możliwe jest jedynie w przypadku reorganizacji u pracodawcy.

 

Słowem – w okresie, gdy pracownik jest chroniony przed emeryturą nie ma możliwości takiej modyfikacji jego zatrudnienia, aby odebrać mu dodatek funkcyjny, chyba że pracownik sam się na to zgodzi, albo że zostanie przeprowadzona reorganizacja.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik-Rosuł

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu