Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Modyfikacja zakresu obowiązków a dodatek funkcyjny

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.10.2017

Mam pracownika, który pełni funkcję kierownika administracyjnego w szkole z przysługującym dodatkiem funkcyjnym. Jest to osoba w wieku przedemerytalnym. Czy możliwe jest pozbawienie tej osoby dodatku funkcyjnego przy innym zrekompensowaniu różnicy wynagrodzenia i modyfikacji zakresu obowiązków?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych pracownikowi samorządowemu może zostać przyznany dodatek funkcyjny. Warunki i sposób przyznawania tego dodatku określa pracodawca w regulaminie wynagradzania.

 

Jeżeli umowa o pracę przewiduje, że jednym ze składników wynagrodzenia jest dodatek funkcyjny, to zmiana jego wysokości lub całkowite jego odebranie wiązać się będzie albo z porozumieniem zmieniającym, albo z wypowiedzeniem zmieniającym.

 

Dodatek funkcyjny ma charakter stały w tym sensie, że powinien być wypłacany przez czas pełnienia funkcji (wykonywania określonych obowiązków). Zwolnienie pracodawcy z obowiązku wypłacania przyznanego dodatku funkcyjnego oznacza pogorszenie warunków wynagradzania i może nastąpić wyłącznie w drodze porozumienia zmieniającego (za zgodą pracownika) albo wypowiedzenia zmieniającego.

 

Jednak z pytania wynika, że pracownik jest już w wieku przedemerytalnym. W takim wypadku jedynie dobrowolne porozumienie z pracownikiem może doprowadzić do zmiany warunków pracy. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na porozumienie stron, nie można wypowiedzieć mu umowy o pracę ani dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy.

 

Wypowiedzenie zmieniające w odniesieniu do pracowników chronionych możliwe jest jedynie w przypadku reorganizacji u pracodawcy.

 

Słowem – w okresie, gdy pracownik jest chroniony przed emeryturą nie ma możliwości takiej modyfikacji jego zatrudnienia, aby odebrać mu dodatek funkcyjny, chyba że pracownik sam się na to zgodzi, albo że zostanie przeprowadzona reorganizacja.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus osiem =

»Podobne materiały

Obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii

Czy niepełnoletni licealista ma obowiązek uczęszczania na lekcje etyki lub religii?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »