.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Co grozi za wymierzenie dziecku kilku klapsów?

Wymierzyłem 5 klapsów swojemu 10-letniemu siostrzeńcowi. Działałem w silnym wzburzeniu, bo dziecko swoim zachowaniem wyprowadziło mnie z równowagi. Jaka kara sądowa grozi za wymierzenie kilku klapsów? Zdarzyło się to jeden jedyny raz i jest mi z tego powodu bardzo przykro.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co grozi za wymierzenie dziecku kilku klapsów?

Naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie

Zgodnie z art. 217 Kodeksu karnego:

 

„§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego”.

 

Wymierzenie dziecku klapsa – orzeczenie sądu

Natomiast w wyroku Sąd Rejonowy w Nowym Sączu z 2 sierpnia 2019 r., II K 1397/17, orzekł następująco (tam w sprawie dziadek dał klapsa wnuczkowi): „Chociaż doszło do naruszenia dobra – znieważenia dziecka i naruszenia jego nietykalności cielesnej, to nie można jedynie tego elementu brać pod uwagę przy ocenie. Nie oznacza to, że takie zachowanie jest aprobowane przez sąd, są to bowiem czyny społecznie negatywne i niepożądane – niemniej jednak w przedmiotowej sprawie brak podstaw do penalizacji zachowania oskarżonego w tym zakresie. Stosowanie kar cielesnych, czy też znieważanie dzieci niewątpliwie godzi w ważne dobra, takiej jak: życie, zdrowie, nietykalność cielesną, wolność i cześć (godność) człowieka, a także należyte traktowanie w rodzinie. Z drugiej strony, musi istnieć jakiś dopuszczalny margines tolerancji dla pewnej kategorii zachowań, w przypadku których konieczność ponoszenia odpowiedzialności karnej rodziłaby argument irracjonalności regulacji prawnych. Bezsprzecznie czyn opiekuna (w niniejszej sprawie dziadka) realizuje znamiona przestępstwa naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia – niemniej jednak, mając na uwadze ogromne trudności wychowawcze z pokrzywdzonym wynikające z jego choroby, sąd uznał, że społeczna szkodliwość tych czynów w oparciu o kryteria wskazane w art. 115 § 2 K.k., głównie sposób i okoliczności popełnienia czynu, postać zamiaru i motywację sprawcy – jest znikoma”.

 

Kiedy sąd odstąpi od wymierzenia kary za klapsa?

Jeśli zatem dziecko Pana sprowokowało, było bardzo niegrzeczne i były to tylko klapsy bez śladów na ciele, uszczerbku na zdrowiu dziecka itd., to mimo złożenia przez jego matkę lub ojca zawiadomienia na policję, są szanse, że sąd odstąpi od wymierzenia kary. Natomiast odpowiadając na Pana pytania: co grozi za pobicie dziecka – to właśnie wyżej opisana odpowiedzialność karna z art. 217 Kodeksu karnego.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl