.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Naruszenie nietykalności cielesnej - jak uniknąć kary?

• Data: 24-05-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Dzisiaj otrzymałam list z sądu - wydział karny w sprawie o naruszenie nietykalności cielesnej. Jest to zawiadomienie o posiedzeniu pojednawczym. Chodzi o sytuację sprzed 3 miesięcy. Miało wtedy miejsce przykre zdarzenie z moim udziałem. Złożyłam wizytę kochance mojego narzeczonego w jej mieszkaniu w bloku, chciałam z nią porozmawiać, ale emocje wzięły górę i doszło do sprzeczki. Uderzyłam ją w twarz i szarpałam. Poszkodowana wniosła przeciwko mnie sprawę z oskarżenia prywatnego. Co mi grozi za naruszenie nietykalności cielesnej i jak do tego wszystkiego podejść, by nie było z tego konsekwencji? Jestem osobą niekaraną i najbardziej zależałoby mi na umorzeniu sprawy. Mój były narzeczony mnie zdradzał z tą kobietą i gdy się o tym dowiedziałam, wpadłam w szał. Poszkodowana nie miała żadnych obrażeń oprócz zadrapania na nosie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Naruszenie nietykalności cielesnej - jak uniknąć kary?

Naruszenie nietykalności cielesnej

Zgodnie z treścią art. 217 Kodeksu karnego (K.k.): „§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. § 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. § 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego”.

Czynnością sprawczą jest naruszenie nietykalności cielesnej, które może polegać na uderzeniu, wyraźnie wskazanym przez ustawodawcę w treści art. 217 K.k. oraz na innym naruszeniu jego nietykalności. Przez uderzenie należy rozumieć każde gwałtowne działanie skierowane na człowieka, zadanie mu ciosu ręką, pięścią, kopnięcie. Innym sposobem naruszenia nietykalności cielesnej może być oplucie pokrzywdzonego, jego szarpanie, ciągnięcie za włosy, popychanie, rzucanie w niego jakimiś przedmiotami, oblanie go wodą, nieczystościami, obrzucenie jajkami, obcięcie włosów, „pstryknięcie” w nos, pociągnięcie za ucho, szczypanie, klepanie po pośladkach i barkach, wymierzanie kuksańców (Marek, Kodeks karny, 2010, s. 488; M. Mozgawa, Ustawowe znamiona, s. 71 i n.; B. Kunicka-Michalska, w: B. Kunicka-Michalska, J. Wojciechowska, Przestępstwa przeciwko wolności, wolności sumienia i wyznania, wolności seksualnej i obyczajności oraz czci i nietykalności cielesnej. Rozdziały XXIII, XXIV, XXV i XXVII Kodeksu karnego. Komentarz, Warszawa 2001, s. 336–337).

Ustawodawca, podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do czynów z art. 216 K.k., przewiduje możliwość odstąpienia przez sąd od wymierzenia kary w przypadku prowokacji, czyli wtedy, gdy czyn spowodowany został wyzywającym zachowaniem pokrzywdzonego lub retorsji, gdy pokrzywdzony odpowiedział czynem tego samego rodzaju. Odnośnie do prowokacji i retorsji por. komentarz do art. 216 K.k., VII. Prowokacja i retorsja. Konsekwencją przyjęcia prowokacji lub retorsji jest dana sądowi fakultatywna możliwość odstąpienia od wymierzenia kary.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie pojednawcze przed rozprawą

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż jeżeli faktycznie doszło do zdrady, a poszkodowana jest (była) kochanką Pani partnera, sąd może odstąpić od wymierzenia kary – powinna Pani jednak tę zdradę wykazać i udowodnić przed sądem. Całkiem osobno jednak, w chwili obecnej wyznaczone zostało postępowanie pojednawcze, które jest wstępem do postępowania i ma na celu zawarcie kompromisu w sprawie i odstąpienia od kierowania sprawy na rozprawę. Dlatego proponuję, aby na rozprawę zabrała Pani ze sobą dowody na zdradę, wskazała sądowi, iż działała Pani pod wpływem wzburzenia, albowiem dowiedziała się Pani o zdradzie i chciała Pani porozmawiać z poszkodowaną. Proponuję także – z uwagi na upływ czasu i opadnięcie emocji – przeprosić w obecności sądu poszkodowaną i wykazać skruchę. To postępowanie bowiem ma na celu pojednanie, jeżeli nie dojdzie do pojednania, to dopiero wtedy sąd skieruje sprawę na rozprawę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Spór sąsiedzki

Pani Maria, 60-letnia emerytka, od dłuższego czasu miała problemy z hałaśliwymi sąsiadami. Pewnego wieczoru, po godzinach bezskutecznego proszenia o ciszę, postanowiła udać się do sąsiadów osobiście. Niestety, emocje wzięły górę i w trakcie kłótni pani Maria odepchnęła jednego z młodszych sąsiadów, który upadł i doznał lekkich obrażeń. W wyniku tego zdarzenia sąsiad złożył przeciwko niej prywatne oskarżenie o naruszenie nietykalności cielesnej. Pani Maria, niekarana dotąd, postanowiła skorzystać z możliwości postępowania pojednawczego, by uniknąć dalszych konsekwencji. Podczas posiedzenia pojednawczego wyraziła skruchę i przeprosiła sąsiada, co pozwoliło na zakończenie sprawy bez konieczności rozprawy.

 

Przykład 2 - Konflikt w pracy

Pan Krzysztof, menedżer w dużej firmie, miał trudną rozmowę z jednym z pracowników, który notorycznie spóźniał się do pracy. Podczas tej rozmowy, pracownik zaczął go obrażać, co spowodowało, że pan Krzysztof stracił panowanie nad sobą i popchnął pracownika. Pracownik postanowił złożyć skargę na swojego przełożonego i oskarżyć go o naruszenie nietykalności cielesnej. W wyniku tego zdarzenia, Krzysztof musiał stawić się na posiedzeniu pojednawczym. Dzięki wyrażeniu szczerego żalu i przeprosinom wobec pracownika, udało się zawrzeć ugodę, a sprawa została zakończona bez konieczności prowadzenia procesu sądowego.

 

Przykład 3 - Konflikt rodzinny

Pani Anna odwiedziła swoją siostrę, by porozmawiać o dziedziczeniu majątku po zmarłych rodzicach. Rozmowa szybko przerodziła się w kłótnię, a w przypływie emocji Anna popchnęła siostrę, która upadła i doznała lekkich obrażeń. Siostra, czując się urażona, postanowiła wnieść przeciwko Annie prywatne oskarżenie o naruszenie nietykalności cielesnej. Anna, pragnąc zakończyć konflikt rodzinny, zdecydowała się na postępowanie pojednawcze. Na posiedzeniu przeprosiła siostrę i obie strony zgodziły się na zawarcie ugody, co pozwoliło na zakończenie sprawy bez dalszych konsekwencji prawnych.

Podsumowanie

Postępowanie pojednawcze w sprawach o naruszenie nietykalności cielesnej daje oskarżonemu szansę na uniknięcie poważniejszych konsekwencji prawnych poprzez zawarcie ugody i wyrażenie skruchy. Ważne jest, aby na posiedzeniu przedstawić dowody i okoliczności łagodzące, które mogą wpłynąć na decyzję sądu o odstąpieniu od wymierzenia kary. Dzięki temu można zakończyć konflikt, unikając dalszych komplikacji prawnych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu