Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kara za grożenie nożem

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 23.10.2019

Syn próbował wymusić od pewnej osoby pieniędzy na alkohol, grożąc nożem, osoba ta nie została poszkodowana. Syn został zatrzymany i osadzony na 3 miesiące w areszcie. Jest po odwyku, stara się żyć bez alkoholu. Czy zostanie zwolniony z pracy? Jaka kara my grozi?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Informacje podane przez Panią dają podstawy do przyjęcia, że Pani syn może zostać pociągnięty do odpowiedzialności z tytułu wymuszenia rozbójniczego. Jest to przestępstwo zdefiniowane w art. 282 Kodeksu karnego: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przemocą, groźbą zamachu na życie lub zdrowie albo gwałtownego zamachu na mienie, doprowadza inną osobę do rozporządzenia mieniem własnym lub cudzym albo do zaprzestania działalności gospodarczej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

 

Istotne jest zatem, czy nastąpiło rozporządzenie mieniem przez osobę pokrzywdzona przestępstwem, czy nie. Jeżeli nie, to można wtedy mówić o usiłowaniu popełnienia tego przestępstwa, wtedy ewentualny zarzut postawiony synowi będzie wyglądał następująco: art. 282 w zw. z art. 13.

 

Zgodnie z art. 13:

 

„§ 1. Odpowiada za usiłowanie, kto w zamiarze popełnienia czynu zabronionego swoim zachowaniem bezpośrednio zmierza do jego dokonania, które jednak nie następuje.

§ 2. Usiłowanie zachodzi także wtedy, gdy sprawca nie uświadamia sobie, że dokonanie jest niemożliwe ze względu na brak przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego lub ze względu na użycie środka nie nadającego się do popełnienia czynu zabronionego”.

 

Oczywiście, jeżeli w czasie popełnienia czynu Pani syn był pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających, najprawdopodobniej będzie poddany badaniom przez biegłego w celu wydania opinii, czy dla obrony jego praw potrzebne jest ustanowienie obrońcy z urzędu, czy nie, a także czy był poczytalny w czasie popełnienia czynu. Brak poczytalności wyłącza odpowiedzialność karna za popełnienie czynu, zaś stwierdzenie przez biegłego, że poczytalność była ograniczona w znacznym stopniu pozwala na nadzwyczajne złagodzenie kary.  


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Kara za grożenie nożem

 

Art. 31:

 

„§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.

§ 2. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.

§ 3. Przepisów § 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć”.

 

Jeżeli Pani syn zostanie pociągnięty do odpowiedzialności, to wcześniejsza karalność będzie miała wpływ na wymiar kary w zakresie tzw. prognozy kryminologicznej. Można starać się o orzeczenie kary z uwzględnieniem dobrowolnego poddania się karze, a także o warunkowe umorzenie postępowania.

 

Co do powiadomienia pracodawcy, generalnie sąd nie zawiadamia z urzędu pracodawcy o fakcie zapadnięcia wyroku skazującego wobec pracownika. Zawiadomienia następują w wyniku orzeczenia zakazu zajmowania określonego stanowiska lub wykonywania określonego zawodu, zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej, zakazu prowadzenia pojazdów, jeżeli skazany prowadził pojazd wykonując pracę zarobkową. Oczywiście należy pamiętać o wpisaniu osoby skazanej do Krajowego Rejestru Karnego, co następuje każdorazowo z urzędu – w wypadku prawomocnego skazania za popełnienie przestępstwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - 4 =

»Podobne materiały

Obrona przed oskarżeniem o usiłowanie dokonania kradzieży

Niedawno byłem z żoną w restauracji. W pewnym momencie o moje krzesło zahaczyła się marynarka innego klienta, którą delikatnie przewiesiłem. Fakt ten zaobserwowali policjanci, którzy w lokalu akurat przeprowadzali akcję wykrywania złodziei kieszonkowych. Zostałem oskarżony o usił

Skazanie bez rozprawy czyli dobrowolne poddanie się karze – ugoda z prokuratorem

Żona usunęła kod kreskowy z towaru spożywczego i go sprzedała. Dwa dni temu została wezwana na policję i prokurator postawił jej zarzut z § 306 Kodeksu karnego: „Kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru lub urządzenia

Ściągnięcie do Polski osoby podejrzanej o przestępstwo

Przebywam obecnie w Anglii. Jestem podejrzany w Polsce o czyn z art. 233 Kodeksu karnego. Czy jest możliwość, że zostanę ściągnięty do kraju w celu kontynuowania dalszych czynności w tej sprawie? Dodam, że dostałem wezwanie z prokuratury do stawienia się.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »