Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura z Wielkiej Brytanii a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 10.05.2018

Jestem obywatelem Wielkiej Brytanii mieszkającym na stale w Polsce, emerytem, pobierającym emeryturę wyłącznie z GB. Nigdy nie prowadziłem działalności gospodarczej w Polsce i place podatek dochodowy z mojej emerytury w Polsce. Jakie mam obowiązki dotyczące płacenia składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Emerytura z Wielkiej Brytanii a ubezpieczenie zdrowotne w Polsce

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 75 ust 1. pkt 1a i 1b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych „osoby pobierające emeryturę lub rentę z dwóch lub więcej państw członkowskich, w tym z państwa zamieszkania, właściwe jest ustawodawstwo państwa zamieszkania”.

 

W art. 75 ustawy zobowiązano banki do zgłoszenia danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu otrzymywania emerytury lub renty transferowanej z innego państwa członkowskiego. Bank jednak musi uzyskać od właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ potwierdzenie, że osoba ta podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce z tytułu pobierania polskiej emerytury lub renty.

 

Jeśli bank nie otrzymał takiego potwierdzenia, nie będzie potrącał składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale Pan nie jest jednocześnie ubezpieczony.

 

Zgodnie z treścią art. 66 pkt 16 tejże ustawy „obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby pobierające emeryturę lub rentę, osoby w stanie spoczynku pobierające uposażenie lub uposażenie rodzinne oraz osoby pobierające uposażenie po zwolnieniu ze służby lub świadczenie pieniężne o takim samym charakterze”.

 

Zgłoszenie danej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego następuje do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym bank otrzymał od OW NFZ informację potwierdzającą podleganie danej osoby ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce z tytułu pobierania polskiej emerytury lub renty.

 

Zasadniczo osoby pobierające emeryturę podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 16 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.). Dotyczy to również osób otrzymujących emeryturę lub rentę z zagranicy, co wynika z art. 5 pkt 20 tej samej ustawy. Bank potrąca składkę na ubezpieczenie zdrowotne i  ma Pan ubezpieczenie zdrowotne.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - VII =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »