.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

• Autor: Irena Sawa

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę; tam płacę podatki PAYE i składkę na ubezpieczenie. Mam też podpisaną umowę-zlecenie w Polsce (przylatuję tu na niektóre weekendy). Podczas ostatniego pobytu w Polsce z powodu nagłego pogorszenia zdrowia musiałam zostać poddana kilku operacjom. Dowodem ubezpieczenia stała się umowa-zlecenie. Do pracodawcy irlandzkiego wysłano zwolnienie L4. Czy mogę podpisać nową umowę w Polsce (poprzednia kończy się za dwa tygodnie)? Czy mogę dalej bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Umowa o pracę w Irlandii i umowa - zlecenie w Polsce a korzystanie ze świadczeń medycznych

Nie ma żadnych przeszkód natury prawnej w podpisaniu przez Paną kolejnej umowy-zlecenia (mogą być również zmienione postanowienia obecnej umowy-zlecenia w części dotyczącej okresu zatrudnienia – mam na myśli aneks do umowy-zlecenia). Po podpisaniu umowy będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie zdrowotne, zatem będzie Pani korzystać w pełni z ochrony ubezpieczeniowej. Pragnę dodać, że ta sytuacja jest wręcz sytuacją komfortową, zapewnia bezpieczeństwo korzystania ze świadczeń.

 

Fakt równoczesnego zatrudnienia w Irlandii nie ma żadnego znaczenia. W kraju podlega Pani ochronie ubezpieczeniowej z tytułu zawartej umowy-zlecenia, od której są opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, co umożliwia korzystanie ze wszystkich świadczeń.

Dwa tytuły ubezpieczenia

Obecnie posiada Pani dwa tytuły ubezpieczenia, jeden – z tytułu stosunku pracy w Irlandii, drugi – z tytułu umowy-zlecenia w Polsce. Zarówno w Polsce, jak i w Irlandii korzysta Pani w pełni z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Najkorzystniejszym wariantem jest to utrzymanie zatrudnienia w Irlandii i przedłużenie umowy-zlecenia w Polsce.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce 

Jeżeli nie będzie możliwości utrzymania zatrudnienia w Irlandii ani przedłużenia umowy-zlecenia w Polsce – to wówczas, aby mogła Pani skorzystać z tzw. dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, musi Pani:

 

  • zamknąć zatrudnienie w Irlandii, w tym celu należy wybrać zaświadczenie E-104, zaświadczenie to będzie stanowiło podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce,
  • powyższe zaświadczenie E-104, przedłożyć w NFZ – wówczas dopiero NFZ podpisze umowę o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dodam jeszcze, że w obecnej sytuacji lekarz powinien wystawić dwa druki zwolnienia na taki sam okres:

 

  1. Jedno zwolnienie dla pracodawcy polskiego (umowa-zlecenie).
  2. Drugie zwolnienie winno być wystawione na pracodawcę z Irlandii. Zwolnienie to należy przedłożyć w najbliższym Inspektoracie ZUS wraz z kartą ubezpieczenia z Irlandii. Przed pracownikiem ZUS osoba zainteresowana składa również oświadczenie, że pozostaje w stosunku pracy oraz podlega ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia (treść oświadczenia wskazuje pracownik ZUS-u).

 

Następnie Inspektorat ZUS kieruje sprawę do Oddziału ZUS, który wraz z drukiem E-115 występuje do płatnika składek (do pracodawcy z Irlandii). Ta cześć postępowania odbywa się poza udziałem osoby zainteresowanej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu