.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 13.04.2010

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę; tam płacę podatki PAYE i składkę na ubezpieczenie. Mam też podpisaną umowę-zlecenie w Polsce (przylatuję tu na niektóre weekendy). Podczas ostatniego pobytu w Polsce z powodu nagłego pogorszenia zdrowia musiałam zostać poddana kilku operacjom. Dowodem ubezpieczenia stała się umowa-zlecenie. Do pracodawcy irlandzkiego wysłano zwolnienie L4. Czy mogę podpisać nową umowę w Polsce (poprzednia kończy się za dwa tygodnie)? Czy mogę dalej bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Umowa o pracę w Irlandii i umowa - zlecenie w Polsce a korzystanie ze świadczeń medycznych

Nie ma żadnych przeszkód natury prawnej w podpisaniu przez Paną kolejnej umowy-zlecenia (mogą być również zmienione postanowienia obecnej umowy-zlecenia w części dotyczącej okresu zatrudnienia – mam na myśli aneks do umowy-zlecenia). Po podpisaniu umowy będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie zdrowotne, zatem będzie Pani korzystać w pełni z ochrony ubezpieczeniowej. Pragnę dodać, że ta sytuacja jest wręcz sytuacją komfortową, zapewnia bezpieczeństwo korzystania ze świadczeń.

 

Fakt równoczesnego zatrudnienia w Irlandii nie ma żadnego znaczenia. W kraju podlega Pani ochronie ubezpieczeniowej z tytułu zawartej umowy-zlecenia, od której są opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, co umożliwia korzystanie ze wszystkich świadczeń.

Dwa tytuły ubezpieczenia

Obecnie posiada Pani dwa tytuły ubezpieczenia, jeden – z tytułu stosunku pracy w Irlandii, drugi – z tytułu umowy-zlecenia w Polsce. Zarówno w Polsce, jak i w Irlandii korzysta Pani w pełni z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Najkorzystniejszym wariantem jest to utrzymanie zatrudnienia w Irlandii i przedłużenie umowy-zlecenia w Polsce.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce 

Jeżeli nie będzie możliwości utrzymania zatrudnienia w Irlandii ani przedłużenia umowy-zlecenia w Polsce – to wówczas, aby mogła Pani skorzystać z tzw. dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, musi Pani:

 

  • zamknąć zatrudnienie w Irlandii, w tym celu należy wybrać zaświadczenie E-104, zaświadczenie to będzie stanowiło podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce,
  • powyższe zaświadczenie E-104, przedłożyć w NFZ – wówczas dopiero NFZ podpisze umowę o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dodam jeszcze, że w obecnej sytuacji lekarz powinien wystawić dwa druki zwolnienia na taki sam okres:

 

  1. Jedno zwolnienie dla pracodawcy polskiego (umowa-zlecenie).
  2. Drugie zwolnienie winno być wystawione na pracodawcę z Irlandii. Zwolnienie to należy przedłożyć w najbliższym Inspektoracie ZUS wraz z kartą ubezpieczenia z Irlandii. Przed pracownikiem ZUS osoba zainteresowana składa również oświadczenie, że pozostaje w stosunku pracy oraz podlega ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia (treść oświadczenia wskazuje pracownik ZUS-u).

 

Następnie Inspektorat ZUS kieruje sprawę do Oddziału ZUS, który wraz z drukiem E-115 występuje do płatnika składek (do pracodawcy z Irlandii). Ta cześć postępowania odbywa się poza udziałem osoby zainteresowanej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton