Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 13.04.2010

Pracuję w Irlandii na umowę o pracę; tam płacę podatki PAYE i składkę na ubezpieczenie. Mam też podpisaną umowę-zlecenie w Polsce (przylatuję tu na niektóre weekendy). Podczas ostatniego pobytu w Polsce z powodu nagłego pogorszenia zdrowia musiałam zostać poddana kilku operacjom. Dowodem ubezpieczenia stała się umowa-zlecenie. Do pracodawcy irlandzkiego wysłano zwolnienie L4. Czy mogę podpisać nową umowę w Polsce (poprzednia kończy się za dwa tygodnie)? Czy mogę dalej bezpłatnie korzystać ze świadczeń medycznych w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Korzystanie ze świadczeń zdrowotnych przez osobę zatrudnioną w Irlandii i w Polsce

Umowa o pracę w Irlandii i umowa - zlecenie w Polsce a korzystanie ze świadczeń medycznych

Nie ma żadnych przeszkód natury prawnej w podpisaniu przez Paną kolejnej umowy-zlecenia (mogą być również zmienione postanowienia obecnej umowy-zlecenia w części dotyczącej okresu zatrudnienia – mam na myśli aneks do umowy-zlecenia). Po podpisaniu umowy będą odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, w tym na ubezpieczenie zdrowotne, zatem będzie Pani korzystać w pełni z ochrony ubezpieczeniowej. Pragnę dodać, że ta sytuacja jest wręcz sytuacją komfortową, zapewnia bezpieczeństwo korzystania ze świadczeń.

 

Fakt równoczesnego zatrudnienia w Irlandii nie ma żadnego znaczenia. W kraju podlega Pani ochronie ubezpieczeniowej z tytułu zawartej umowy-zlecenia, od której są opłacane składki na ubezpieczenie społeczne, co umożliwia korzystanie ze wszystkich świadczeń.

Dwa tytuły ubezpieczenia

Obecnie posiada Pani dwa tytuły ubezpieczenia, jeden – z tytułu stosunku pracy w Irlandii, drugi – z tytułu umowy-zlecenia w Polsce. Zarówno w Polsce, jak i w Irlandii korzysta Pani w pełni z ochrony ubezpieczeniowej.

 

Najkorzystniejszym wariantem jest to utrzymanie zatrudnienia w Irlandii i przedłużenie umowy-zlecenia w Polsce.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Polsce 

Jeżeli nie będzie możliwości utrzymania zatrudnienia w Irlandii ani przedłużenia umowy-zlecenia w Polsce – to wówczas, aby mogła Pani skorzystać z tzw. dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, musi Pani:

 

  • zamknąć zatrudnienie w Irlandii, w tym celu należy wybrać zaświadczenie E-104, zaświadczenie to będzie stanowiło podstawę do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce,
  • powyższe zaświadczenie E-104, przedłożyć w NFZ – wówczas dopiero NFZ podpisze umowę o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Dodam jeszcze, że w obecnej sytuacji lekarz powinien wystawić dwa druki zwolnienia na taki sam okres:

 

  1. Jedno zwolnienie dla pracodawcy polskiego (umowa-zlecenie).
  2. Drugie zwolnienie winno być wystawione na pracodawcę z Irlandii. Zwolnienie to należy przedłożyć w najbliższym Inspektoracie ZUS wraz z kartą ubezpieczenia z Irlandii. Przed pracownikiem ZUS osoba zainteresowana składa również oświadczenie, że pozostaje w stosunku pracy oraz podlega ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia (treść oświadczenia wskazuje pracownik ZUS-u).

 

Następnie Inspektorat ZUS kieruje sprawę do Oddziału ZUS, który wraz z drukiem E-115 występuje do płatnika składek (do pracodawcy z Irlandii). Ta cześć postępowania odbywa się poza udziałem osoby zainteresowanej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 10 =

»Podobne materiały

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej a diety

Trzy lata temu zostałem zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w charakterze spawacza z oddelegowaniem do pracy we Francji. Pierwsza umowa o pracę określała wynagrodzenie w kwocie 1600 zł brutto oraz był aneks do umowy określający zasady wynagrodzenia pracy we Francji. Kwota wynagrodzenia wynos

 

Wysyłanie opiekunek do Niemiec

Od niedawna prowadzę agencję zatrudnienia na rynek duński. Obecnie chciałabym wysyłać opiekunki do Niemiec, do pracy z osobami starszymi. Nie wiem jednak, jak to robić legalnie. Zapewne nie mogę ich delegować? Nie mam obrotów w Polsce, więc nie uzyskam formularza A1. Przesyłam 2 umowy innej agencji,

 

Praca w Anglii a staż pracy

Chciałabym się dowiedzieć, czy okres pracy w Anglii (pracuję na zasadzie samozatrudnienia) wlicza się do stażu pracy w Polsce. Dodam, że wcześniej pracowałam też w kraju, a za jakiś czas mam zamiar do niego wrócić i pobierać tutaj emeryturę.

 

Zdalne zatrudnienie

Jestem Polakiem, ale mieszkam w Niemczech i tu mam stałą pracę. Obecnie mam możliwość pracować dla mojej firmy, ale w Polsce, w moim miejscu zamieszkania (telepraca). Czy takie zdalne zatrudnienie może wciąż odbywać się na podstawie umowy o pracę? Jeśli tak, co z ZUS-em i podatkami? Co zrobić, jeśli

 

Wymiana informacji podatkowych między amerykańskim IRS a US

Jestem właścicielem spółki typu LLC w stanie Wyoming w USA. Według prawa podatkowego USA jako nierezydent niezamieszkujący w Stanach oraz nieprowadzący tam fizycznie działalności jestem zwolniony z podatku federalnego (w Wyoming podatek stanowy wynosi 0%), również spółka LLC posiada firmowy rachunek

 

Meldunek w Polsce, praca w Holandii a rezydencja podatkowa w świetle prawa polskiego

Znajomy od 2014 r. pracuje w Holandii i tam mieszka (pracuje przez agencje pracy). Początkowo pracował na fazie A, później na fazie B, następnie zmienił agencję i znów jest na fazie A, ale prawdopodobnie w niedługim czasie otrzyma holenderski kontrakt. Przez ten czas nie był zameldowany w Holandii.

 

Formularz P45

Nie mogę odzyskać od mojego byłego pracodawcy formularza P45. Co robić?

 

Zakaz rozmowy po polsku w firmie za granicą!

Jesteśmy z kolegą pracownikami firmy w Holandii. Niestety nie wolno nam rozmawiać po polsku. Możemy tylko rozmawiać w języku holenderskim, angielskim i niemieckim. Nakazał nam to nasz przełożony. Czy ma do tego prawo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »