Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Formularz P45

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 14.11.2012

Nie mogę odzyskać od mojego byłego pracodawcy formularza P45. Co robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie wiem, czy to pracodawca z Irlandii Północnej czy Wielkiej Brytanii, ale jeżeli nie odpowiada na e-maile ani na pisemne wezwania, to nie pozostaje Panu nic innego niż zgłoszenie tego faktu do stosownego urzędu podatkowego, do którego odprowadzane były Pana zaliczki na podatek.

 

Do obowiązków pracodawcy Zjednoczonego Królestwa należy prowadzenie ewidencji płac i wynagrodzeń wypłacanych pracownikom oraz kosztów związanych z pozapłacowymi wydatkami. Każdy pracownik posiada osobisty kod podatkowy wydany mu przez HMRC, dzięki któremu można obliczyć wysokość potrącanego podatku. Informacja o kodzie znajduje się na formularzu P45.

 

Dokument P45 wypełnia pracodawca, kiedy pracownik od niego już odchodzi. P45 składa się z 4 części:

 

  • part 1 – wysyłana do urzędu podatkowego przez pracodawcę, u którego kończymy pracę,
  • part 1A – zatrzymuje pracownik,
  • part 2 – dla nowego pracodawcy,
  • part 3 – nowy pracodawca wysyła do urzędu podatkowego.

 

Jeżeli pracodawca nie wydał formularza P45 i unika wydania go, należy wezwać pracodawcę pisemnie do wysłania dokumentu w ciągu 7 dni (listem poleconym – registered mail).

 

W razie braku odpowiedzi należy poinformować o tym urząd podatkowy (HM Revenue & Customs).

 

Proszę zatem zlokalizować taki urząd skarbowy i zawiadomić go na piśmie, że od wskazanego pracodawcy niczego Pan nie otrzymał w zakresie dowodu opłacania podatku w tym kraju – na żaden z podanych mu adresów. Należy opisać sytuację z dokładnym wskazaniem wykonywanej pracy i wysokości zarobków.

 

Urząd skarbowy może przeprowadzić kontrolę u tego pracodawcy, co być może skłoni go do wysłania Panu tego dokumentu, a może sam potwierdzi, że wpływały takie podatki płacone przez pracodawcę za Pana.

 

Obawiam się, że w takim przypadku może okazać się konieczne wypełnienie formularza P46 – wypełnia się go, jeżeli formularz P45 został zagubiony. Urząd podatkowy nadaje wtedy nowy kod identyfikacyjny. Jednak lepiej będzie, jeśli pracodawca prześle Panu P45 po napisaniu przez Pana ponaglenia do pracodawcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + trzy =

»Podobne materiały

Zaległe świadectwo pracy z firmy, która już nie istnieje

W 2004 roku rozwiązałem umowę o pracę, ale nie otrzymałem świadectwa pracy. Przyznaję, że wówczas nie upomniałem się o nie. Obecnie nie mam możliwości skontaktowania się z byłym pracodawcą, a firma już nie istnieje. Potrzebuję zaświadczenia, by udokumentować przebieg pracy. Gdzie mogę udać się

 

Wysyłanie opiekunek do Niemiec

Od niedawna prowadzę agencję zatrudnienia na rynek duński. Obecnie chciałabym wysyłać opiekunki do Niemiec, do pracy z osobami starszymi. Nie wiem jednak, jak to robić legalnie. Zapewne nie mogę ich delegować? Nie mam obrotów w Polsce, więc nie uzyskam formularza A1. Przesyłam 2 umowy innej agencji,

 

Wymiana informacji podatkowych między amerykańskim IRS a US

Jestem właścicielem spółki typu LLC w stanie Wyoming w USA. Według prawa podatkowego USA jako nierezydent niezamieszkujący w Stanach oraz nieprowadzący tam fizycznie działalności jestem zwolniony z podatku federalnego (w Wyoming podatek stanowy wynosi 0%), również spółka LLC posiada firmowy rachunek

 

Meldunek w Polsce, praca w Holandii a rezydencja podatkowa w świetle prawa polskiego

Znajomy od 2014 r. pracuje w Holandii i tam mieszka (pracuje przez agencje pracy). Początkowo pracował na fazie A, później na fazie B, następnie zmienił agencję i znów jest na fazie A, ale prawdopodobnie w niedługim czasie otrzyma holenderski kontrakt. Przez ten czas nie był zameldowany w Holandii.

 

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej a diety

Trzy lata temu zostałem zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w charakterze spawacza z oddelegowaniem do pracy we Francji. Pierwsza umowa o pracę określała wynagrodzenie w kwocie 1600 zł brutto oraz był aneks do umowy określający zasady wynagrodzenia pracy we Francji. Kwota wynagrodzenia wynos

 

Meldunek w Polsce, praca w Holandii a rezydencja podatkowa w świetle prawa polskiego

Znajomy od 2014 r. pracuje w Holandii i tam mieszka (pracuje przez agencje pracy). Początkowo pracował na fazie A, później na fazie B, następnie zmienił agencję i znów jest na fazie A, ale prawdopodobnie w niedługim czasie otrzyma holenderski kontrakt. Przez ten czas nie był zameldowany w Holandii.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »