Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Praca w Anglii a staż pracy

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 05.11.2013

Chciałabym się dowiedzieć, czy okres pracy w Anglii (pracuję na zasadzie samozatrudnienia) wlicza się do stażu pracy w Polsce. Dodam, że wcześniej pracowałam też w kraju, a za jakiś czas mam zamiar do niego wrócić i pobierać tutaj emeryturę.

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Okres pracy w Wielkiej Brytanii (również na zasadzie samozatrudnienia) jest wliczany do stażu pracy. Nie ma potrzeby odprowadzania dodatkowych składek, aby zachować uprawnienia emerytalne.

 

Kwestia przyznawania świadczeń społecznych osobom, które pracowały w więcej niż jednym kraju Unii Europejskiej (w Pani przypadku – w Polsce i Wielkiej Brytanii), jest uregulowana w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie. Dzięki tym przepisom obywatele Unii nie tracą prawa nabytego w jednym kraju po przeprowadzeniu się do innego państwa.

 

Wspomniane rozporządzenie dotyczy osób, które pracowały bądź nadal pracują w więcej niż jednym państwie UE lub EOG, a także osób, które pracują w jednym państwie członkowskim, a mieszkają w innym.

 

Powyższe reguły są nadrzędne nad przepisami krajowymi i mają zastosowanie w odniesieniu do świadczeń rodzinnych, macierzyńskich, chorobowych, medycznych, zasiłków (dla bezrobotnych, pogrzebowych), rent (rodzinnych, inwalidzkich) oraz emerytur. Nie wprowadziły one jednakowego stażu emerytalnego dla wszystkich krajów, lecz dały możliwość sumowania poszczególnych okresów ubezpieczenia i możliwość pobierania emerytury składającej się z różnych części. Rzecz jasna długość stażu pracy niezbędna do przyznania emerytury nie wszędzie jest taka sama.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Obywatele Polscy pracujący w innych krajach UE podlegają ubezpieczeniu społecznemu w tych krajach. Oznacza to, że pracując w Wielkiej Brytanii, tam opłacamy składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance – odpowiednik ZUS). 

 

W każdym przypadku okres pracy za granicą w innym kraju UE wlicza się do stażu pracy w Polsce, w związku z tym praca w Anglii (lub innym kraju UE) nie opóźni momentu, w którym nabędzie Pani prawa do emerytury. Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE. 

 

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii powinna Pani zgromadzić formularze P45, P60 oraz tzw. payslips (odcinki wypłaty i ubezpieczeń). Osoby pracujące w branży budowlanej powinny otrzymać też kartę CIS 25.

 

Dokument P45 to świadectwo zakończenia zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie, które otrzymuje się po rozwiązaniu umowy o pracę. Znajdują się w nim informacje o kwocie otrzymanych wynagrodzeń oraz kwota zapłaconego podatku w danym roku podatkowym, tj. od rozpoczęcia tego roku do zakończenia pracy u danego pracodawcy w ciągu tego roku.

 

Dokument P60 otrzymuje się z końcem każdego roku podatkowego. W Wielkiej Brytanii rok podatkowy kończy się 5 kwietnia. 

 

Karta CIS 25 (Construction Industry Scheme) obowiązuje tylko tych, którzy pracowali w branży budowlanej. Dokument ten wystawia pracodawca. Znajdują się w nim kwoty zarobione przez pracownika w danym miesiącu oraz informacja o tym, ile zapłacono podatku. Zdarza się, że w przypadku osób samozatrudnionych podatek nie jest potrącany przez pracodawcę. Wówczas należy samemu zadbać o jego uiszczenie (wraz z ubezpieczeniem).

 

Trzeba wspomnieć także o zasadzie sumowania okresów ubezpieczenia, dzięki której okresy, w których dana osoba odprowadzała składki ubezpieczeniowe w różnych krajach, będą się sumowały. Oznacza to, że jeśli będzie Pani ubiegać się o emeryturę w Polsce, a Pani okresy ubezpieczenia nie są wystarczające, aby ją uzyskać, ZUS ma obowiązek uwzględnienia okresów, kiedy odprowadzała Pani składki w czasie pracy w Anglii. Na takiej samej zasadzie okresy ubezpieczenia z Polski będą sumowały się z brytyjskimi w momencie, gdy wystąpi Pani o przyznanie emerytury w Wielkiej Brytanii.

 

Innymi słowy, aby móc uzyskać emeryturę w danym państwie członkowskim, należy spełnić wszystkie warunki (m.in. dotyczące stażu pracy) przewidziane w przepisach tego właśnie kraju.

 

Osoba, która była ubezpieczona (pracowała) w różnych państwach członkowskich, może ubiegać się o przyznanie emerytury lub renty jednocześnie z każdego z tych państw. Świadczenia te będą ustalane równolegle przez każdy z krajów. Oznacza to, że złożenie wniosku o przyznanie emerytury we właściwej instytucji w kraju zamieszkania uruchamia proces rozpatrywania go we wszystkich państwach UE, w których dana osoba pracowała lub mieszkała.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wysyłanie opiekunek do Niemiec

Od niedawna prowadzę agencję zatrudnienia na rynek duński. Obecnie chciałabym wysyłać opiekunki do Niemiec, do pracy z osobami starszymi. Nie wiem jednak, jak to robić legalnie. Zapewne nie mogę ich delegować? Nie mam obrotów w Polsce, więc nie uzyskam formularza A1. Przesyłam 2 umowy in

Rozliczanie z US po kilku latach pracy w Irlandii

Wróciłem do Polski po kilku latach pracy w Irlandii, rozumiem, że podlegam prawu o ograniczonym obowiązku podatkowym. Co zrobić, gdzie się udać i z jakimi dokumentami, żeby faktycznie zostało to potwierdzone prawnie, że w przyszłym roku jak przyjdzie się rozliczyć z US, nie będę musia

Praca w Anglii a podatki

W 2005 r. wyjechałam do Anglii, wróciłam w październiku 2008 r. Dwa lata później podjęłam pracę w Polsce. Czy miałam obowiązek rozliczyć się z US za pracę w Anglii? Wiem, że była abolicja podatkowa, ale podobno US do pięciu lat może domagać się podatku. Czy to prawda?  

Praca w Norwegii a podatek w Polsce

Od kilku lat pracuję w Norwegii, tam rozliczam się z podatku. W Norwegii mam status rezydenta. Jestem zameldowana w Polsce, przebywam tam ok. 50 dni rocznie, moja rodzina pozostała w kraju. Nie odprowadzałam jednak podatku w Polsce. Czy powinnam była to robić?

Emerytura w Polsce i Anglii – czy ZUS zwróci składki opłacone w wyniku błędu?

Od października 2005 r. mieszkam i pracuję w Anglii, tam opłacam podatki i ubezpieczenie. Przez cały ten czas nadal kontynuowałam opłacanie składek emerytalnych i rentowych w Polsce. Dopiero od listopada ubiegłego roku zaprzestałam wpłacania składek do ZUS-u w Polsce, bo dowiedziałam si

Praca w gospodarstwie a staż pracy

Pracownik przejął 2 lipca 1980 r. gospodarstwo rolne (o powierzchni 5 ha) od swojej matki. Czy okres pracy w tym gospodarstwie w okresie od 30 marca 1975 r. do 31 grudnia 1978 r. można zaliczyć do jego stażu pracy?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »