Mamy 7296 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Porady Prawne przez internet

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Emerytura w Holandii – wymagany staż pracy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.06.2011

Mam 58 lat, mieszkam i pracuję legalnie w Holandii od kilku lat. Ile trzeba przepracować w tym kraju, by po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymywać tutaj emeryturę? Dodam, że z mojej wypłaty jest potrącane 9% na składki.

 

 

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 

W Holandii przewiduje się dwa źródła, z których osoba może otrzymać emeryturę.

 

Każda osoba w Holandii, która osiągnęła wiek emerytalny, otrzymuje emeryturę z tytułu AOW (ustawa o podstawowych świadczeniach emerytalnych). Nie jest ważne, czy posiada się obywatelstwo holenderskie, czy zatrudnienie tzw. „ouderdomswet”. Emerytura jest wypłacana przez SVB (Sociale Verzekeringsbank). AOW jest to dożywotnie pieniężne świadczenie, które przysługuje wszystkim osobom legalnie mieszkającym na terenie Holandii po osiągnięciu określonego poziomu wiekowego. AOW przysługuje zatem nie tylko jeżeli ktoś pracuje, ale również wtedy, jeżeli tylko mieszka legalnie na terenie Holandii.

 

Legalne zamieszkanie na terenie Holandii nie jest równoznaczne z meldunkiem w GBA (Gementelijke Basis Administratie).

 

Zgodnie z prawem emerytalnym wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć do socjalnego banku ubezpieczeń (SVB). Trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy w rejonowym urzędzie gminy.

 

W takim wypadku na sześć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego zostaje wysłane pismo z objaśnieniami, w jaki sposób dopełnić wszelkich formalności.

 

Należy jednak pamiętać, że świadczenia (AOW) są niestety za niskie, aby się z nich utrzymać. Regulacje emerytalne StiPP są obowiązkowe dla każdego, kto pracuje w branży usług personalnych np. jako pracownik tymczasowy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Każdego miesiąca odkładane jest 2,6% wynagrodzenia, część z tej kwoty przeznaczana jest na koszty administracyjne, reszta stanowi kapitał emerytalny.

 

Jeśli zgromadzona emerytura jest niewielka, można ją otrzymać w formie bezpośredniej wypłaty, bez konieczności oczekiwania na wiek emerytalny (już po dwóch latach od ukończenia pracy w Holandii można wnioskować o wypłatę nagromadzonych składek).

 

Zasada obliczania AOW jest bardzo prosta. Np. w ciągu 50 lat każdy buduje 2% swojej renty: 50 x 2% = 100% = suma renty jaka dana osoba otrzyma, zakładają, że całe życie mieszkała w Holandii.

 

Jeśli przebywa Pan w Holandii krócej, wówczas X lat x 2% = Y% emerytury

 

Należy jednak pamiętać, że SVB za każdym razem, w każdym odosobnionym przypadku wydaje decyzję dotyczącą prawa do AOW.

 

Jest ona uzależniona od trzech czynników: prawnego, socjalnego i ekonomicznego.

 

Centrum życia wnioskodawcy i jego więzy z Holandią muszą być na tyle mocne, aby rozpatrzono czas przebywania w Holandii. Czynnikiem prawnym jest legalność przebywania, czynnikiem ekonomicznym fakt pracowania w Holandii, zaś socjalnym np. nauka języka niderlandzkiego.

 

Osoby pracujące i przebywające w Holandii nabywają oprócz obowiązków również określone prawa, np. do świadczeń rentowych czy emerytalnych. Ważne jest zatem, alby pracować leganie i poprzez legalne biura pośrednictwa pracy. Każde biuro pośrednictwa pracy ma obowiązek odprowadzania świadczeń z tytułu AOW ze stawki brutto swojego pracownika.

 

Dla osób, które zamieszkały w Holandii po 1 stycznia 2001 roku, możliwe jest „kupienie lat”, podczas których nie było się ubezpieczonym w AOW.

 

Chodzi tu o lata za okres od momentu ukończenia 15. roku życia do momentu przyjazdu do Holandii. W tym celu w ciągu pięciu lat od momentu przybycia do Holandii należy złożyć podanie w SVB.

 

Można także samemu zabezpieczyć swoją przyszłość emerytalną, np. oszczędzając pieniądze lub otwierając ubezpieczenie emerytalne u jednego z ubezpieczycieli.

 

Jeżeli AOW okaże się zbyt niskie, a przychody spadną poniżej minimum socjalnego i brak jest innych dochodów, np. ubezpieczenia emerytalnego wykupionego u ubezpieczyciela lub renty na życie, można skorzystać z ustawy o nazwie werk en bijstand. Ustawa ta zabezpiecza socjalne minimum AOW lub emerytury.

 

Jak widać, nie ma określonego minimum lat pracy. O otrzymaniu emerytury w Holandii decydują inne czynniki. Im więcej lat składkowych, tym większe świadczenie.

 

Pan opłaca składki na ubezpieczenie emerytalne (premie AOW), składki na ubezpieczenie dotyczące rent rodzinnych po zmarłym (premie Anw) i składki na ubezpieczenie od szczególnych kosztów opieki zdrowotnej (AWBZ). Ubezpieczenia te nazywają się ubezpieczeniami społecznymi (volksverzekeringen).

 

Pracodawca potrąca te kwoty z wynagrodzenia i wpłaca te składki do urzędu skarbowego. Składki te wraz z podatkiem należą do tzw. obciążeń wynagrodzenia (loonheffing). Przy obliczaniu wysokości składek pracodawca uwzględnia ulgi podatkowe.

 

Nie wszystkie potrącenia (z tych 9% ) idą na AOW.

 

Przepisy przewidują także składki na ubezpieczenie pracownicze. Są to ubezpieczenia społeczne, którymi objęci są wszyscy pracownicy. Pan opłaca składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (WW), zaś pracodawca składki na ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (WIA). Na odcinku wynagrodzenia często nie podaje się składek na ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy (WIA), nie są więc one wówczas dla Pana zauważalne.

 

W Holandii często nabywane są uprawnienia do świadczeń emerytalnych z zakładowego funduszu emerytalnego. Poza składkami ustawowymi często należy również wspólnie z pracodawcą opłacać składki na emeryturę z funduszu zakładowego. Wysokość świadczenia emerytalnego, które będzie w przyszłości otrzymywane, zależy od wysokości wynagrodzenia. Co roku otrzymywać będzie Pan pismo informujące o nabytych uprawnieniach do świadczenia emerytalnego.

 

AOW dotyczy wszystkich. Będzie Pan otrzymywać z Banku Ubezpieczeń Społecznych (SVB) świadczenie emerytalne. Za każdy rok przepracowany w Holandii nabywa Pan 2% uprawnień do emerytury (AOW). Od momentu ukończenia 65 lat będzie Pan otrzymywać stałą kwotę świadczenia emerytalnego (AOW).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 + VI =

Porady Prawne przez internet

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca w Anglii a staż pracy

Chciałabym się dowiedzieć, czy okres pracy w Anglii (pracuję na zasadzie samozatrudnienia) wlicza się do stażu pracy w Polsce. Dodam, że wcześniej pracowałam też w kraju, a za jakiś czas mam zamiar do niego wrócić i pobierać tutaj emeryturę.

wizytówka Szukamy prawników »