Była partnerka nie chce się wyprowadzić i wymeldować - co zrobić?

• Opublikowano: 25-01-2022 • Autor: Grzegorz Stefanowski

Jak wymeldować byłą partnerkę z lokalu, którego jestem właścicielem? Ona nie chce się z niego wyprowadzić ani wymeldować. Utrudnia mi życie, nie dba i nie płaci żadnych opłat, umowy żadnej ze sobą nie mamy. Można powiedzieć teraz, że to osoba obca.

Była partnerka nie chce się wyprowadzić i wymeldować - co zrobić?

Odmowa opuszczenia mieszkania – brak tytułu prawnego

W opisanym stanie faktycznym można stwierdzić, iż z prawnego punktu widzenia była konkubina nie ma obecnie tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. Kiedyś go miała, choćby ze względu na łączący Państwa związek nieformalny, ale obecnie uważa ją Pan za osobę obcą, a więc prawo będzie ją traktować jako osobę zajmującą lokal bez tytułu prawnego. Zwłaszcza że nie przyczynia się w żaden sposób do utrzymania lokalu i ponoszenia kosztów za niego oraz, co jest niezbędne, odmawia opuszczenia go i wymeldowania się z niego.

Pozew o eksmisję

W takiej sytuacji konieczne będzie najpierw złożenie pozwu o eksmisję i uzyskanie prawomocnego wyroku zobowiązującego do opuszczenia lokalu. Stan faktyczny oceni sąd. Wykonanie tego wyroku będzie później albo dobrowolne, albo poprzez organ egzekucyjny, czyli komornika. Dopiero wtedy będzie możliwe wymeldowanie byłej konkubiny, gdy trwale opuści lokal i nie będzie miała możliwości powrotu.

Należy bowiem pamiętać, iż tzw. wymeldowanie z urzędu, jest możliwe w sytuacji, gdy dana osoba faktycznie nie mieszka pod wskazanym adresem, co organ administracji (urząd miasta) musi stwierdzić w postępowaniu administracyjnym. Skoro, więc ktoś faktycznie mieszka, to na tym etapie, nie jest to możliwe i należy uzyskać wyrok sądowy, aby go zmusić do opuszczenia lokalu. Podstawą prawną jest art. 33 ust. 1 i art. 35 ustawy z dn. 24.09.2010 r. o ewidencji ludności.

„Art. 33 [Obowiązek wymeldowania]

1. Obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się.

Art. 35 [Decyzja w sprawie wymeldowania] Organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się”.

Podstawowymi przepisami dotyczącymi wykonywania wyroku eksmisji jest art. 1046 § 1 i 4 Kodeksu postępowania cywilnego.

„Art. 1046 [Wydanie nieruchomości lub statku]

§ 1. Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość lub statek albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.

§ 2. (uchylony)

§ 3. (uchylony)

§ 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika uprawnienie dłużnika do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu lub prawo do lokalu zamiennego, komornik usunie dłużnika do innego lokalu lub pomieszczenia, do którego dłużnikowi przysługuje tytuł prawny i w którym może on zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina właściwa ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, na wniosek komornika, wskaże dłużnikowi tymczasowe pomieszczenie”.

Z kolei materialnoprawną podstawą prawną do wydania wyroku eksmisji jest nw. przepis Kodeksu cywilnego:

„Art. 222 [Ochrona windykacyjna i negatoryjna]

§ 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą”.

Reasumując, musi Pan najpierw uzyskać przeciwko byłej konkubinie wyrok eksmisji, aby ją potem wymeldować, skoro sama nie chce tego zrobić i nie chce opuścić dobrowolnie mieszkania.