Jak pozbyć się reklamy z działki?

• Opublikowano: 29-01-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Moi rodzice na swojej działce wynajmowali firmie handlowej na podstawie umowy teren pod reklamę, po śmierci rodziców odziedziczyłem w spadku tę działkę. Umowa była przedłużana na czas określony co rok, mama zmarła już wcześniej, a po niecałym miesiącu od ostatniego przedłużenia zmarł ojciec. Od tego czasu minęło 1,5 roku, umowa wygasła pół roku temu, ja jako obecny prawny właściciel działki nie chcę tej reklamy, bo szpeci ogród, więc umowy nie przedłużałem. Powiadomiłem pisemnie listem poleconym (list został dostarczony) właściciela reklamy o tym, że nie chcę tej reklamy, i żeby ją zdemontował, ale na razie tego nie robi i w ogóle unika ze mną kontaktu. Proszę o wyjaśnienie, czy w moim przypadku dotychczasowa umowa przedłuża się samoistnie i obowiązuje dalej na czas nieoznaczony, czy już nie obowiązuje, a jeśli właściciel reklamy nie chce jej zdemontować, to czy ja mogę to zrobić? Jak pozbyć się tej reklamy z ogrodu?

Jak pozbyć się reklamy z działki?

Bezumowne korzystanie z ogrodu

Jak rozumiem po dniu zakończenia umowy, nie aneksował Pan owej umowy na kolejny okres. A zatem z tym dniem owa umowa wygasła. Trzymanie reklamy na działce po tym terminie jest bezumownych korzystaniem z Pana działki i daje Panu prawo do żądania wynagrodzenia (odszkodowania) za okres bezumownego korzystania z Pana działki mimo wygaśnięcia umowy (w wysokości stawki czynszu razy ilość miesięcy korzystania z działki bez umowy) oraz prawo do żądania opróżnienia terenu działki z tablicy reklamowej.

Zgodnie z art. 695 § 1 Kodeksu cywilnego „tylko dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nieoznaczony”.

Konieczność usunięcia reklamy z ogrodu

Zgodni zatem z art. 705 Kodeksu cywilnego „po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy”. W Pana przypadku – bez tablicy reklamowej.

Jeśli zatem stroną nadesłanej mi umowy jest Pan (ewentualnie rodzice), ale nikt już umowy nie przedłużał, to wygasła ona po dniu zakończenia i dzierżawca winien zdjąć z niej swa tablicę. Wynika to z art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego: „przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”. Nadto, za okres gdy ona jest umieszczona na Pana działce pomimo wygaśnięcia umowy, ma Pan prawo do odszkodowania w wysokości, jak wyżej wskazałam.

Wezwanie do zapłaty

Proszę więc skierować do dzierżawcy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru oficjalne przedsądowe wezwanie do zapłaty odszkodowania w wysokości X zł na nr konta XXX w terminie XX dni od dnia otrzymania wezwania za bezumowne korzystanie z Pana działki od dnia wygaśnięcia umowy do dnia otrzymania wezwania oraz do usunięcia tablicy w terminie XXX dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem zlecenia usunięcia tablicy na koszt dzierżawcy osobie trzeciej i skierowania do sądu cywilnego pozwu o zapłatę odszkodowania, ale już powiększonego o odsetki za opóźnienie, zwrot kosztów sądowych oraz pozwu o zwrot kosztów usunięcia tablicy. Potwierdzenie nadania i odbioru proszę zachować, gdyby faktycznie dzierżawca nie zareagował i chciałby Pan domagać się tych kwot przed sądem. Przy czym koszty usunięcia tablicy również musiałby Pan wykazać przed sądem np. dołączać fakturę VAT lub rachunek.