Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Choroby wykluczające pracę na nocną zmianę

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 16.02.2010

Proszę o informację, jakie choroby wykluczają pracę na nocną zmianę.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Choroby wykluczające pracę na nocną zmianę

Czy istnieje wykaz chorób wykluczających pracę na nocną zmianę?

W naszym ustawodawstwie nie ma takiego wykazu.

 

Ustawodawca w Kodeksie pracy (w skrócie K.p.) wskazał tylko, kogo nie można zatrudniać w porze nocnej ze względu na określone cechy danego pracownika.

 

 W porze nocnej zabroniona jest praca:

 

  • kobiet w ciąży (art. 1781 K.p.),
  • pracowników opiekujących się dzieckiem do 4 lat bez ich zgody (art. 178 K.p.,)
  • pracowników młodocianych (art. 203 K.p.),
  • pracowników niepełnosprawnych (pracownik niepełnosprawny może jednak wykonywać pracę w nocy, jeśli lekarz, który przeprowadza badania profilaktyczne lub lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym, wyrazi na to zgodę).

 

Zakaz zatrudniania w porze nocnej kobiet w ciąży jest bezwzględny. Oznacza to, że pracodawca w ogóle nie może zatrudnić przyszłej matki, nawet jeśli sama wyrazi na to zgodę.

 

Natomiast zakaz zatrudniania pracowników opiekujących się małymi dziećmi jest względny. Pracownik może wyrazić zgodę na pracę w nocy.

 

Warto też pamiętać, iż w aktualnym stanie prawnym obowiązuje zakaz zatrudniania pracownika pracującego w nocy powyżej 8 godzin na dobę przy pracach szczególnie niebezpiecznych albo związanych z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. „Wykaz prac, o których mowa, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników” (art. 1517 K.p.).

 

W doktrynie przyjmuje się tylko, że nie powinno zatrudniać się w porze nocnej osób chorych na cukrzycę i padaczkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + zero =

»Podobne materiały

Czy badania kontrolne są konieczne przy powrocie do pracy ze złamaną nogą?

Mam złamaną nogę i zwolnienie na 30 dni. Chciałabym jednak wrócić do pracy z gipsem. Czy muszę wykonać jakieś badania? Czy pracodawca może zmusić mnie do przyniesienia jakiegoś zaświadczenia od lekarza? Dodam, że gips nie przeszkadzałby mi w pracy.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »