.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

• Autor: Dariusz Kostyra

Zmieniłem miejsce zamieszkania w trakcie trwania postępowania – czy jest to powód, aby zmienić właściwość miejscową sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

Czy zmiana miejsca zamieszkania ma wpływ na właściwość sądu w którym toczy się postępowanie?

Artykuł 15 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza generalną zasadę, iż momentem decydującym o określeniu właściwości sądu jest właściwość sądu w chwili wniesienia pozwu.

 

Jeżeli zatem w tym momencie sąd jest właściwy w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego do rozpatrzenia danej sprawy, to niezależnie od późniejszych zmian podstaw określających tę właściwość nie może dojść do zmiany tej właściwości tzn. sąd pozostaje właściwy aż do zakończenia sprawy. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 1982 r. (III CZP 20/1982) zasada ta dotyczy zarówno właściwości rzeczowej, jak i właściwości miejscowej.

 

Zmiana podstawy właściwości miejscowej sądu np. zmiana miejsca zamieszkania, nie ma wpływu na właściwość sądu, jeżeli nastąpiła po dacie, w której miało miejsce wniesienie pozwu.

 

Jednakże Sąd Najwyższe orzekł, iż „sprostowanie danych określających właściwość sądu, ale istniejących już w momencie wnoszenia pozwu, może wpływać na zmianę właściwości sądu”. Elementy te bowiem, jako istniejące w chwili wnoszenia pozwu, określały właściwość sądu w tamtym momencie (II PZ 60/1967).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu