.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 21.12.2007

Zmieniłem miejsce zamieszkania w trakcie trwania postępowania – czy jest to powód, aby zmienić właściwość miejscową sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

Czy zmiana miejsca zamieszkania ma wpływ na właściwość sądu w którym toczy się postępowanie?

Artykuł 15 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza generalną zasadę, iż momentem decydującym o określeniu właściwości sądu jest właściwość sądu w chwili wniesienia pozwu.

 

Jeżeli zatem w tym momencie sąd jest właściwy w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego do rozpatrzenia danej sprawy, to niezależnie od późniejszych zmian podstaw określających tę właściwość nie może dojść do zmiany tej właściwości tzn. sąd pozostaje właściwy aż do zakończenia sprawy. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 1982 r. (III CZP 20/1982) zasada ta dotyczy zarówno właściwości rzeczowej, jak i właściwości miejscowej.

 

Zmiana podstawy właściwości miejscowej sądu np. zmiana miejsca zamieszkania, nie ma wpływu na właściwość sądu, jeżeli nastąpiła po dacie, w której miało miejsce wniesienie pozwu.

 

Jednakże Sąd Najwyższe orzekł, iż „sprostowanie danych określających właściwość sądu, ale istniejących już w momencie wnoszenia pozwu, może wpływać na zmianę właściwości sądu”. Elementy te bowiem, jako istniejące w chwili wnoszenia pozwu, określały właściwość sądu w tamtym momencie (II PZ 60/1967).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »