Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

• Autor: Dariusz Kostyra

Zmieniłem miejsce zamieszkania w trakcie trwania postępowania – czy jest to powód, aby zmienić właściwość miejscową sądu?

Właściwość sądu a zmiana miejsca zamieszkania

Czy zmiana miejsca zamieszkania ma wpływ na właściwość sądu w którym toczy się postępowanie?

Artykuł 15 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza generalną zasadę, iż momentem decydującym o określeniu właściwości sądu jest właściwość sądu w chwili wniesienia pozwu.

Jeżeli zatem w tym momencie sąd jest właściwy w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego do rozpatrzenia danej sprawy, to niezależnie od późniejszych zmian podstaw określających tę właściwość nie może dojść do zmiany tej właściwości tzn. sąd pozostaje właściwy aż do zakończenia sprawy. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 1982 r. (III CZP 20/1982) zasada ta dotyczy zarówno właściwości rzeczowej, jak i właściwości miejscowej.

Zmiana podstawy właściwości miejscowej sądu np. zmiana miejsca zamieszkania, nie ma wpływu na właściwość sądu, jeżeli nastąpiła po dacie, w której miało miejsce wniesienie pozwu.

Jednakże Sąd Najwyższe orzekł, iż „sprostowanie danych określających właściwość sądu, ale istniejących już w momencie wnoszenia pozwu, może wpływać na zmianę właściwości sądu”. Elementy te bowiem, jako istniejące w chwili wnoszenia pozwu, określały właściwość sądu w tamtym momencie (II PZ 60/1967).