Odprawa a podział majątku dorobkowego

• Autor: Dariusz Kostyra

W związku z faktem, iż choruję na SM i mój stan zdrowia nie pozwalał mi na kontynuowanie pracy. Otrzymałem od pracodawcy odprawę w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy mogę tą odprawę potraktować jako odszkodowanie za utratę pracy tak aby nie podlegała podziałowi. Pragnę zaznaczyć, iż ta odprawa stanowi moje jedyne zabezpieczenie na pokrycie kosztów leczenia.

Odprawa a podział majątku dorobkowego

Czy odprawę otrzymaną od pracodawcy wlicza się do majątku wspólnego i podlega podziałowi w przypadku rozwodu?

Zgodnie z dyspozycją art. 33 pkt. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego tylko przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę stanowią majątek odrębny małżonka. Nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość należą do majątku odrębnego małżonków.

Nie mniej w związku z zaistniała sytuacją w odpowiedzi na pozew o podział majątku dorobkowe powinien wystąpić Pan z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów w majątku dorobkowym – powołując się na art. 5 K.c.

Jeśli bowiem ktoś używa prawa, nawet w jego formalnych ramach, ale czyni to sprzecznie z zasadami współżycia społecznego, wówczas Sąd nie uzna jego prawa. Należy podkreślić, iż chcąc skorzystać z art. 5 K.c. należy powołać konkretną (nazwaną) zasadę współżycia społecznego, należy również pamiętać, iż aby skutecznie powołać się na art. 5 K.c. powołujący musi mieć „czyste ręce” tzn. jego zachowaniu nie można przypisać naruszenia prawa bądź zasad współżycia społecznego.

Warto również w omawianej sytuacji przytoczyć uchwalę Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 1975 r. (III CZP 75/75) w której Sąd postanowił, iż „Kwota jednorazowego odszkodowania w wysokości dwunastomiesięcznego uposażenia, otrzymana w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, który w związku ze służbą stał się niezdolny do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o stosunku służbowym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej - Dz. U. 1959 r. Nr 12 poz. 69), stanowi - stosownie do dyspozycji art. 33 pkt 7 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jego majątek odrębny.”