Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odprawa a podział majątku dorobkowego

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 24.11.2007

W związku z faktem, iż choruję na SM i mój stan zdrowia nie pozwalał mi na kontynuowanie pracy. Otrzymałem od pracodawcy odprawę w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy mogę tą odprawę potraktować jako odszkodowanie za utratę pracy tak aby nie podlegała podziałowi. Pragnę zaznaczyć, iż ta odprawa stanowi moje jedyne zabezpieczenie na pokrycie kosztów leczenia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z dyspozycją art. 33 pkt. 6 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego tylko przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę stanowią majątek odrębny małżonka. Nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość należą do majątku odrębnego małżonków.

 

Nie mniej w związku z zaistniała sytuacją w odpowiedzi na pozew o podział majątku dorobkowe powinien wystąpić Pan z wnioskiem o ustalenie nierównych udziałów w majątku dorobkowym – powołując się na art. 5 K.c.

 

Jeśli bowiem ktoś używa prawa, nawet w jego formalnych ramach, ale czyni to sprzecznie z zasadami współżycia społecznego, wówczas Sąd nie uzna jego prawa. Należy podkreślić, iż chcąc skorzystać z art. 5 K.c. należy powołać konkretną (nazwaną) zasadę współżycia społecznego, należy również pamiętać, iż aby skutecznie powołać się na art. 5 K.c. powołujący musi mieć „czyste ręce” tzn. jego zachowaniu nie można przypisać naruszenia prawa bądź zasad współżycia społecznego.

 

Warto również w omawianej sytuacji przytoczyć uchwalę Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 1975 r. (III CZP 75/75) w której Sąd postanowił, iż „Kwota jednorazowego odszkodowania w wysokości dwunastomiesięcznego uposażenia, otrzymana w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, który w związku ze służbą stał się niezdolny do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia (art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o stosunku służbowym funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej - Dz. U. 1959 r. Nr 12 poz. 69), stanowi - stosownie do dyspozycji art. 33 pkt 7 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - jego majątek odrębny.”

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 0 =

»Podobne materiały

Posiadanie akcji spółek giełdowych

Co dzieje się z akcjami spółek giełdowych na okaziciela w przypadku toczącej się sprawy o podział majątku? Ilość akcji i dywidenda są zadeklarowane jako składowe majątku wspólnego. Czy mogę je sprzedać, aby zaspokoić potrzeby życiowe, rozliczając się oczywiście z otrzymanych kwot?

Rozliczenia byłych małżonków na sprawie o podział majątku

Rozwiodłem się z żoną, trwa w sądzie sprawa o podział majątku. Na jednej z rozpraw postanowiliśmy, że sprzedamy wspólne mieszkanie. Znaleźliśmy kupców, ale okazało się, że nie mają zdolności kredytowej i musieli się wycofać. Niedawno się dowiedziałem, że była żona wynajęła nasze wspólne mieszkanie,

Udziały z zakładu pracy

Mój przyszły mąż dostał w styczniu udziały z byłego zakładu pracy. Od 3 lat jest rozwiedziony i ma przeprowadzony podział majątku. Jednak jego była żona uważa, że coś się jej należy. Czy ma podstawę do takich roszczeń?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a podział majątku

Czy mieszkanie spółdzielcze, do którego prawo własności nabyłem w drodze darowizny od moich dziadków, wchodzi do wspólności ustawowej małżeńskiej? I czy po ewentualnym rozwodzie będzie podlegać podziałowi jako majątek wspólny?

Koszty poniesione na remont domu teściów a rozwód

Mieszkamy u teściów, dom jest ich własnością, jednak uzgodniliśmy z nimi i wielokrotnie to jeszcze powtarzali, że będzie on przepisany na nas. Podnosiliśmy część piętra, wiele inwestując w sam dom i posesję. Czy mam prawo ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów na remonty przy rozwodzie? W j
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »