Altana ogrodowa z tarasem na działce ROD

Chcemy na działce ROD postawić domek (altanę ogrodową). W naszym projekcie domek miałby przybudówkę narzędziową i łączną powierzchnię 18 m2, zaś taras 14 m2. Łączna powierzchnia wynosiłaby zatem 32 m2. Wiem, że można budować domek (altanę ogrodową) o pow. do 35 m2 i dodatkowo taras maks. 12 m2. Znalazłam gdzieś przepis, że jeśli taras ma więcej niż 12 m2, to wlicza się go do powierzchni domu i wówczas łącznie nie może zabudowa przekroczyć 35 m2. Przedstawiliśmy nasz projekt prezesowi naszego ogrodu, a on stwierdził, że bezwzględnie taras nie może przekraczać 12 m2 niezależnie od wielkości powierzchni domku. Kto ma rację, czyli jak faktycznie stanowi przepis?

Altana ogrodowa z tarasem na działce ROD

Budowa altany na działce ROD

Kwestię wznoszenia na terenie działek w ROD obiektów budowlanych reguluje obecnie art. 29 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego, zgodnie z którym „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich”.

Altana działkowa to wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Powierzchnia zabudowy a altana z tarasem

Do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Powierzchnię zabudowy liczy się po obrysie ścian zewnętrznych. Powierzchnię zabudowy budynku altany rozumie się jako rzut pionowy zewnętrznych krawędzi tego budynku – nie zaś tylko ścian – na powierzchnię terenu, należy wyznaczyć po obrysie ścian zewnętrznych tego budynku oraz słupów i innych elementów konstrukcyjnych zamykających przedmiotowy budynek, w tym zamykających „zadaszony taras”.

Regulamin ROD określa więc maksymalne rozmiary altany, a ustawa Prawo budowlane zwalnia z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę altany mieszczącej się w tych rozmiarach. Zamiar wybudowania altany musi być zatem zgłoszony w formie pisemnej wyłącznie do zarządu ogrodu.

Powierzchnia tarasu przy altanie ogrodowej

Obecne przepisy nie ograniczają wymiarów tarasu. Wliczanie bądź niewliczanie tarasu do powierzchni zabudowy uzależnione jest od jego powierzchni.

Do 2013 roku obowiązywał zgoła inny zapis Regulaminu ROD:

㤠107

Altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku.

Altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe.

Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.

Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych:

  • w ogrodach w granicach miast do 25 m2,
  • w ogrodach poza granicami miast do 35 m2.

Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do
12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.

Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.

Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.

Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.

Jeżeli plan zagospodarowania rodzinnego ogrodu działkowego określa miejsce usytuowania altany, członek Związku zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem.

Altana w ogrodach poza granicami miast może być wyposażona w kominek”.

Prawdopodobnie tym sugeruje się dyrektor. Jest to przepis już nieobowiązujący.