.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury

• Autor: Irena Sawa

Będę miał przerwę w zatrudnieniu trwającą ok. miesiąca. Czy przerwa ta wpłynie w przyszłości na moje prawo do emerytury albo na wysokość świadczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury

Kilkumiesięczna przerwa w okresie zatrudnienia a prawo do świadczeń pracownika

Odnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że okres przerwy w zatrudnieniu, uwzględniając przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, nie wpływa na prawo do świadczeń pracownika.

 

Po zmianie nowelizującej przepisów Kodeksu pracy, dokonanej w 1996 r., wszelkie przerwy w okresie zatrudnienia nie mają żadnego wpływu na ustalenie prawa do m.in. do:

 

  1. zakładowego stażu pracy danego pracownika (zakład pracy uwzględnia wszelkie zakończone stosunki pracy i na bazie świadectw pracy ustala staż pracy pracownika i należną mu wysługę lat),
  2. stażu pracy uwzględnianego do ustalenia uprawnień do nagrody jubileuszowej, również pracodawca uwzględnia wszelkie okresy zakończonej pracy w oparciu o dokumentację pracownika – świadectwa pracy,
  3. stażu pracy uwzględnianego przy ustalaniu prawa do odprawy rentowej lub emerytalnej, podstawą są wszelkie okresy zatrudnienia zakończonego,
  4. prawa do urlopu wypoczynkowego – przy ustalaniu prawa do urlopu wypoczynkowego obowiązkiem pracodawcy jest zbadania wszelkich okresów, które stanowią podstawę ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, np. okres nauki w szkole oraz okresy zatrudnienia – bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

 

Uwzględniając przepisy ustawy z dnia ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) – ustawodawca prawo do świadczenia emerytalno-rentowego uzależnia wyłącznie od spełnienia warunków ustawowych, w tym warunku określonego wymaganego stażu pracy.

 

Staż pracy ustalany jest na podstawie art. 6 (okresy składkowe) i art. 7 (okresy nieskładkowe) powyższej ustawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okresy składkowe i okresy nieskładkowe

Wyjaśniam, że okresy składkowe, to – jak nazwa wskazuje – głównie okresy, za które została opłacona składka ubezpieczeniowa oraz inne okresy zaliczane.

 

Okresy nieskładkowe to okresy, za które ubezpieczony nie opłacał składki, np. okres pobierania zasiłku chorobowego.

 

Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach F.U.S. przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględniane są także inne okresy, takie jak np. okres działalności kombatanckiej, okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Ustalanie prawa do emerytury lub renty i obliczanie wysokości świadczeń

Zgodnie z art. 7 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu wysokości uwzględnia się nadto okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.

 

Na podstawie art. 10 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu jej wysokości uwzględnia się nadto cześć rolną świadczenia – czyli okres opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

 

W myśli art. 11 ustawy „jeżeli powyższe okresy zbiegają się w czasie, to obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uwzględnienie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych okresów korzystniejszych”.

 

Reasumując, żaden obecnie obowiązujący przepis prawa pracy ani przepis prawa ubezpieczeń społecznych – ustawy emerytalnej, nie wymaga zachowania ciągłości zatrudnienia.

 

Owszem, może tak się zdarzyć w praktyce, że w danej sytuacji osoba ubiegająca się o świadczenie emerytalno-rentowe nie posiada wymaganego przez ustawę stażu pracy i w danej sytuacji brakuje nawet 2-3 dni do nabycia prawa do świadczenia, wówczas oczywiście ZUS wydaje decyzję odmawiającą prawa do świadczenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu