Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury

• Autor: Irena Sawa

Będę miał przerwę w zatrudnieniu trwającą ok. miesiąca. Czy przerwa ta wpłynie w przyszłości na moje prawo do emerytury albo na wysokość świadczenia?

Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury

Kilkumiesięczna przerwa w okresie zatrudnienia a prawo do świadczeń pracownika

Odnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że okres przerwy w zatrudnieniu, uwzględniając przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, nie wpływa na prawo do świadczeń pracownika.

Po zmianie nowelizującej przepisów Kodeksu pracy, dokonanej w 1996 r., wszelkie przerwy w okresie zatrudnienia nie mają żadnego wpływu na ustalenie prawa do m.in. do:

  1. zakładowego stażu pracy danego pracownika (zakład pracy uwzględnia wszelkie zakończone stosunki pracy i na bazie świadectw pracy ustala staż pracy pracownika i należną mu wysługę lat),
  2. stażu pracy uwzględnianego do ustalenia uprawnień do nagrody jubileuszowej, również pracodawca uwzględnia wszelkie okresy zakończonej pracy w oparciu o dokumentację pracownika – świadectwa pracy,
  3. stażu pracy uwzględnianego przy ustalaniu prawa do odprawy rentowej lub emerytalnej, podstawą są wszelkie okresy zatrudnienia zakończonego,
  4. prawa do urlopu wypoczynkowego – przy ustalaniu prawa do urlopu wypoczynkowego obowiązkiem pracodawcy jest zbadania wszelkich okresów, które stanowią podstawę ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego, np. okres nauki w szkole oraz okresy zatrudnienia – bez względu na przerwy w zatrudnieniu.

Uwzględniając przepisy ustawy z dnia ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) – ustawodawca prawo do świadczenia emerytalno-rentowego uzależnia wyłącznie od spełnienia warunków ustawowych, w tym warunku określonego wymaganego stażu pracy.

Staż pracy ustalany jest na podstawie art. 6 (okresy składkowe) i art. 7 (okresy nieskładkowe) powyższej ustawy.

Okresy składkowe i okresy nieskładkowe

Wyjaśniam, że okresy składkowe, to – jak nazwa wskazuje – głównie okresy, za które została opłacona składka ubezpieczeniowa oraz inne okresy zaliczane.

Okresy nieskładkowe to okresy, za które ubezpieczony nie opłacał składki, np. okres pobierania zasiłku chorobowego.

Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach F.U.S. przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględniane są także inne okresy, takie jak np. okres działalności kombatanckiej, okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Ustalanie prawa do emerytury lub renty i obliczanie wysokości świadczeń

Zgodnie z art. 7 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu wysokości uwzględnia się nadto okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.

Na podstawie art. 10 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu jej wysokości uwzględnia się nadto cześć rolną świadczenia – czyli okres opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

W myśli art. 11 ustawy „jeżeli powyższe okresy zbiegają się w czasie, to obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uwzględnienie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych okresów korzystniejszych”.

Reasumując, żaden obecnie obowiązujący przepis prawa pracy ani przepis prawa ubezpieczeń społecznych – ustawy emerytalnej, nie wymaga zachowania ciągłości zatrudnienia.

Owszem, może tak się zdarzyć w praktyce, że w danej sytuacji osoba ubiegająca się o świadczenie emerytalno-rentowe nie posiada wymaganego przez ustawę stażu pracy i w danej sytuacji brakuje nawet 2-3 dni do nabycia prawa do świadczenia, wówczas oczywiście ZUS wydaje decyzję odmawiającą prawa do świadczenia.