
Wpływ przerwy w zatrudnieniu na wysokość emerytury• Opublikowano: 08-04-2011 • Autor: Irena Sawa |
Będę miał przerwę w zatrudnieniu trwającą ok. miesiąca. Czy przerwa ta wpłynie w przyszłości na moje prawo do emerytury albo na wysokość świadczenia? |
![]() |
Kilkumiesięczna przerwa w okresie zatrudnienia a prawo do świadczeń pracownikaOdnosząc się do treści pytania, uprzejmie wyjaśniam, że okres przerwy w zatrudnieniu, uwzględniając przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, nie wpływa na prawo do świadczeń pracownika.
Po zmianie nowelizującej przepisów Kodeksu pracy, dokonanej w 1996 r., wszelkie przerwy w okresie zatrudnienia nie mają żadnego wpływu na ustalenie prawa do m.in. do:
Uwzględniając przepisy ustawy z dnia ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) – ustawodawca prawo do świadczenia emerytalno-rentowego uzależnia wyłącznie od spełnienia warunków ustawowych, w tym warunku określonego wymaganego stażu pracy.
Staż pracy ustalany jest na podstawie art. 6 (okresy składkowe) i art. 7 (okresy nieskładkowe) powyższej ustawy. Okresy składkowe i okresy nieskładkoweWyjaśniam, że okresy składkowe, to – jak nazwa wskazuje – głównie okresy, za które została opłacona składka ubezpieczeniowa oraz inne okresy zaliczane.
Okresy nieskładkowe to okresy, za które ubezpieczony nie opłacał składki, np. okres pobierania zasiłku chorobowego.
Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach F.U.S. przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględniane są także inne okresy, takie jak np. okres działalności kombatanckiej, okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Ustalanie prawa do emerytury lub renty i obliczanie wysokości świadczeńZgodnie z art. 7 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu wysokości uwzględnia się nadto okresy ubezpieczenia za granicą, jeżeli tak stanowią umowy międzynarodowe.
Na podstawie art. 10 ustawy przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu jej wysokości uwzględnia się nadto cześć rolną świadczenia – czyli okres opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
W myśli art. 11 ustawy „jeżeli powyższe okresy zbiegają się w czasie, to obowiązkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest uwzględnienie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych okresów korzystniejszych”.
Reasumując, żaden obecnie obowiązujący przepis prawa pracy ani przepis prawa ubezpieczeń społecznych – ustawy emerytalnej, nie wymaga zachowania ciągłości zatrudnienia.
Owszem, może tak się zdarzyć w praktyce, że w danej sytuacji osoba ubiegająca się o świadczenie emerytalno-rentowe nie posiada wymaganego przez ustawę stażu pracy i w danej sytuacji brakuje nawet 2-3 dni do nabycia prawa do świadczenia, wówczas oczywiście ZUS wydaje decyzję odmawiającą prawa do świadczenia. PrzykładyPani Anna po zakończeniu pracy w jednej firmie zrobiła sobie miesięczną przerwę na odpoczynek i znalezienie nowego zatrudnienia. Pomimo tej przerwy, jej staż pracy, uprawniający do urlopu wypoczynkowego i przyszłej emerytury, został w całości zaliczony na podstawie świadectw pracy.
Pan Marek, po kilku latach pracy, zdecydował się na roczną przerwę w zatrudnieniu, by podróżować. Po powrocie do aktywności zawodowej jego wcześniejsze okresy zatrudnienia zostały w pełni uwzględnione przy ustalaniu prawa do odprawy emerytalnej, a przerwa nie spowodowała utraty już zdobytych uprawnień.
Pani Katarzyna po utracie pracy przez dwa miesiące pobierała zasiłek dla bezrobotnych, a następnie znalazła nowego pracodawcę. Przy obliczaniu jej przyszłej emerytury ZUS uwzględni zarówno okresy składkowe (zatrudnienie), jak i nieskładkowe (okres pobierania zasiłku), a brak ciągłości zatrudnienia nie wpłynie negatywnie na prawo do świadczenia. PodsumowanieKrótka przerwa w zatrudnieniu, nawet kilkumiesięczna, nie wpływa negatywnie ani na prawo do emerytury, ani na wysokość przyszłego świadczenia, o ile spełnione zostaną ustawowe warunki dotyczące stażu pracy. Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jasno wskazują, że przy ustalaniu uprawnień emerytalno-rentowych liczy się suma wszystkich zakończonych okresów zatrudnienia oraz określonych okresów nieskładkowych, niezależnie od przerw pomiędzy nimi. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób z niewielkim stażem pracy każda przerwa może mieć znaczenie przy osiąganiu minimalnego wymaganego okresu ubezpieczenia. Oferta porad prawnychJeśli masz wątpliwości dotyczące swojej sytuacji zawodowej, stażu pracy lub przyszłych uprawnień emerytalnych, zapraszamy do skorzystania z naszych porad prawnych online. Szybko i wygodnie uzyskasz profesjonalną pomoc prawnika, bez wychodzenia z domu. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Źródła:1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Irena Sawa Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.
Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.
Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale