.
Udzieliliśmy ponad 125,3 tys. porad prawnych i mamy 14 274 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Decyzje opiekuna prawnego w sprawie ubezwłasnowolnionego syn

• Opublikowano: 23-03-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Mój ubezwłasnowolniony ze względu na chorobę umysłową syn (30 lat) przebywa w DPS-ie. Został tam skierowany wyrokiem sądu dwa lata temu, ponieważ jego mama, która się nim opiekowała, wyrokiem sądu została skierowana przymusowo na leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Obecnie ja jestem opiekunem prawnym syna. Dwa tygodnie temu mama syna wyszła ze szpitala i chce go zabrać z DPS-u na tydzień do siebie. Pracownicy DPS-u uważają, że z różnych względów lepiej będzie dla syna, aby spotykała się z nim na terenie DPS-u i że nie powinna zabierać go do do domu. W związku z tym sugerują, że jako opiekun prawny, powinienem napisać oświadczenie, że nie zgadzam się na zabieranie syna do domu przez jego mamę i że możliwe są tylko jej odwiedziny na terenie DPS-u. Chciałbym zapytać, czy zgodnie z prawem mogę zabronić jej zabierania syna do domu i zgodzić się tylko na jej wizyty w DPS-ie? Z tego, co usłyszałem, mama syna skierowała już sprawę do sądu o ponowne przekazanie jej opieki prawnej nad synem. 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Decyzje opiekuna prawnego w sprawie ubezwłasnowolnionego syn

Opiekun prawny osoby ubezwłasnowolnionej

Jeżeli syn jest całkowicie ubezwłasnowolniony, to Pan jako opiekun prawny podejmuje wszelkie czynności prawne związane z dzieckiem, w tym także przekraczające zwykły zarząd, a więc decydowanie gdzie i z kim syn będzie mieszkał – nawet okresowo – dlatego też może się Pan sprzeciwić zabraniu syna.

 

Zgodnie bowiem z art. 146 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opiekę sprawuje opiekun. Jak więc Pan widzi, sąd może orzec jedynie jednego opiekuna w sprawie, który kompleksowo będzie zajmował się wszelkimi sprawami ubezwłasnowolnionego.

Sprawowanie opieki przez kilka osób?

Kodeks nie zna innych form opieki sprawowanej przez kilka osób ani takiej, którą sprawuje dwu opiekunów o różnym zakresie kompetencji (opiekun główny i opiekun przydany – art. 389 i 390), ani sprawowanej przez kilka osób o jednakowych kompetencjach, ani wreszcie wykonywanej przez opiekuna i jego zastępcę.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 14 § 1 Kodeksu cywilnego czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna.

 

Artykuł 14 § 1 wyraża podstawowy skutek braku zdolności do czynności prawnych. Osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych, nie mogą dokonywać czynności prawnych. Czynność przez nie dokonana jest nieważna. Jest to nieważność bezwzględna, na którą może powołać się każda osoba, a sąd powinien ją wziąć pod uwagę z urzędu (wynika z prawa materialnego). Czynność taka nie może być konwalidowana, tzn. nie może stać się ważna na skutek późniejszych zdarzeń, np. potwierdzenia przez przedstawiciela ustawowego czy nabycia zdolności do czynności prawnych. Wyjątek wprowadza art. 14 § 2. Z uwagi na fakt, że czynność prawna dokonywana przez osobę niemającą zdolności do czynności prawnych jest nieważna, druga strona umowy może zawsze odmówić zawarcia takiej umowy, powołując się na sam fakt braku zdolności do czynności prawnej. Dotyczy to również umów, które mogą stać się ważne z chwilą wykonania na podstawie art. 14 § 2.

 

Z uwagi na powyższe, wszelkie ewentualne czynności syna – w zależności od stopnia ubezwłasnowolnienia – będą nieważne – bez zgody opiekuna prawnego, którym jest obecnie Pan. Ewentualne ustalenie miejsca pobytu i zamieszkania syna, a także jego okresowe wyjazdy – z uwagi na ubezwłasnowolnienie całkowite – wymagają Pana zgody. Wskazuję bowiem, iż osoba ubezwłasnowolniona całkowicie jest w systemie prawnym traktowana jak małoletnie dziecko poniżej lat 13, za które odpowiada rodzic, a więc opiekun prawny. Dlatego też, jeżeli chce Pan, aby syn został w DPS-ie, proszę wydać taką dyspozycję.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu