.
Udzieliliśmy ponad 133,6 tys. porad prawnych i mamy 15 009 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Prywatny dom opieki czy DPS, jak podjąć decyzję i zabezpieczyć finansowanie dla ubezwłasnowolnionej mamy?

• Data: 16-12-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja mama została ubezwłasnowolniona częściowo ze względu na chorobę psychiczną. Obecnie przebywa w prywatnym domu opieki, ale w międzyczasie zostało jej przyznane miejsce w DPS-ie, jednak jako rodzina nie jesteśmy przekonani, że takie przeniesienie będzie miało pozytywny efekt dla zdrowia mamy. Niestety nie ma tez bliskiej rodziny na miejscu. Co możemy zrobić, żeby mama mogła zostać w obecnym ośrodku i jakie czynności należałoby podjąć, aby można sfinansować taką opiekę – np. przez sprzedaż mamy mieszkania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prywatny dom opieki czy DPS, jak podjąć decyzję i zabezpieczyć finansowanie dla ubezwłasnowolnionej mamy?

Kurator dla osoby ubezwłasnowolnionej

Z treści Pani wypowiedzi rozumiem, że nie jest Pani kuratorem swojej mamy, a funkcję tę wykonuje osoba obca. Na wstępie warto wskazać Pani, co wiąże się z tzw. ubezwłasnowolnieniem częściowym. W tym zakresie podstawami prawnymi do udzielenia odpowiedzi na zapytanie są:

 

  • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2023 r., poz. 1610),
  • ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2023 r., poz. 1550).

 

Od razu chciałabym zaznaczyć, że ubezwłasnowolnienie zawsze zostaje dokonywane dla dobra osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. W tym miejscu zasadne jest odwołanie się do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 29 grudnia 1983 r., sygn. akt I CR 377/83, zgodnie z którym: Ubezwłasnowolnienie jest instytucją powołaną w wyłącznym interesie osoby chorej, która z przyczyn określonych w art. 13 § 1 k.c. nie jest w stanie kierować swym postępowaniem albo z przyczyn określonych w art. 16 § 1 k.c. potrzebuje pomocy do prowadzenia spraw życia codziennego. Instytucja ubezwłasnowolnienia nie służy dobru wnoszącego o ubezwłasnowolnienie i rodziny tegoż wnoszącego.

 

Zgodnie z art. 13 § 1 Kodeksu cywilnego osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie kierować swym postępowaniem. Nadto w oparciu o § 2 dla ubezwłasnowolnionego całkowicie ustanawia się opiekę, chyba że pozostaje on jeszcze pod władzą rodzicielską.

 

Jeżeli chodzi o tzw. ubezwłasnowolnienie częściowe, to zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu cywilnego osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego, lecz potrzebna jest pomoc do prowadzenia jej spraw. Wówczas nie ustanawia się opiekuna tylko kuratora dla takiej osoby. Zgodnie z art. 181 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego kurator osoby ubezwłasnowolnionej częściowo jest powołany do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem tylko wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi. Sąd z urzędu ustanawia kuratora dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Kuratora ustanawia nie sąd, który wydał postanowienie o ubezwłasnowolnieniu częściowym, lecz sąd opiekuńczy.

 

Jak zauważa Sąd Najwyższy, kuratela dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo zbliżona jest swoim charakterem do opieki. Podobnie bowiem jak opieka, ma ona charakter trwały oraz znaczny zakres, określany przez sąd, do którego należą piecza nad osobą i dbanie o jej interesy. Do zadań kuratora należy niesienie pomocy, wsparcie osoby ubezwłasnowolnionej, a w pewnym zakresie również jej reprezentacja. Zakres tej kurateli może być różny i zależy od decyzji sądu. Im szerszy będzie ten zakres, tym bardziej będzie ona zbliżała się w swych funkcjach do opieki. Każdorazowy zakres kurateli określa sąd opiekuńczy w postanowieniu o ustanowieniu kuratora oraz w wydawanym mu zaświadczeniu ( art. 604 Kodeksu postępowania cywilnego). Sąd opiekuńczy może upoważnić kuratora osoby ubezwłasnowolnionej częściowo do jej reprezentowania i do zarządu jej majątkiem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sprzedaż nieruchomości

Zatem w pierwszej kolejności należy zweryfikować, jakie uprawnienia sąd opiekuńczy przyznał kuratorowi mamy. Będzie to wynikać z zaświadczenia o kurateli. W zależności od tego, co wynika z tego zaświadczenia, tj. do czego umocowany jest kurator, należy za pośrednictwem kuratora zwrócić się do sądu rodzinnego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dokonanie sprzedaży nieruchomości należącej do Pani mamy, ze wskazaniem kwoty. W uzasadnieniu warto opisać tą sytuację, tj. że mamy przebywa w domu opieki, że stan się ustabilizował, że otrzymała zgodę na DPS, ale z uwagi na to, że dobrze jej w aktualnym domu opieki, zasadne jest tam pozostanie, co związane jest z kosztami. Do takiego wniosku należy dołączyć:

 

  • dokumentacje medyczną potwierdzającą polepszenie stanu zdrowia mamy;
  • informacje o warunkach, jakie panują w tym domu prywatnym (np. folder reklamowy, zdjęcia);
  • wskazanie, że DPS ma znacznie gorsze warunki;
  • wskazanie jakie kwoty wiążą się z pobytem mamy w domu prywatnym z prognozą na lata (najlepiej wziąć zaświadczenie od ośrodka);
  • wskazać na konieczność sprzedaży nieruchomości, tak aby były środki na zapewnienie pobytu mamy w domu opieki – wskazać, że jest to zgodne z dobrem mamy.

 

Jeżeli będzie już zgoda sądu rodzinnego, to można przystąpić do sprzedaży nieruchomości oraz uzyskania środków i zapłaty ośrodkowi. W tym zakresie konieczna będzie ścisła współpraca z kuratorem mamy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zarządzanie majątkiem osoby ubezwłasnowolnionej częściowo

Pani Anna, 45-letnia kobieta cierpiąca na schizofrenię, została ubezwłasnowolniona częściowo. Jej kuratorem został wyznaczony sąsiad, pan Marek. W związku z koniecznością przeprowadzenia remontu mieszkania, pan Marek zwrócił się do sądu opiekuńczego o zgodę na wypłatę środków z konta pani Anny. Dzięki decyzji sądu kurator mógł reprezentować interesy pani Anny i przeprowadzić remont, który poprawił jej warunki mieszkaniowe.

 

Sprzedaż nieruchomości dla zapewnienia opieki

Pan Krzysztof, 70-letni mężczyzna z zaawansowaną chorobą Alzheimera, przebywa w domu opieki. Jego córka nie mogła pełnić roli kuratora, dlatego sąd wyznaczył profesjonalnego kuratora. Kurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zgodę na sprzedaż mieszkania pana Krzysztofa, argumentując, że uzyskane środki pozwolą na pokrycie kosztów długoterminowej opieki w prywatnym ośrodku. Po uzyskaniu zgody sądu nieruchomość została sprzedana, co umożliwiło zapewnienie panu Krzysztofowi odpowiedniego wsparcia.

 

Współpraca kuratora z rodziną

Pani Ewa, młoda kobieta po wypadku, cierpi na częściowe upośledzenie umysłowe i została częściowo ubezwłasnowolniona. Jej kuratorem został wyznaczony pracownik socjalny, pan Tomasz. W trakcie procesu rehabilitacji rodzina pani Ewy chciała zakupić dla niej nowy sprzęt rehabilitacyjny. Pan Tomasz pomógł rodzinie w złożeniu wniosku do sądu o wykorzystanie części środków z majątku pani Ewy. Po uzyskaniu zgody kurator zorganizował zakup sprzętu, dzięki czemu pani Ewa mogła kontynuować leczenie w lepszych warunkach.

Podsumowanie

Kurator dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo pełni kluczową rolę w reprezentowaniu jej interesów oraz zarządzaniu majątkiem, zgodnie z zakresem wyznaczonym przez sąd. Jego działania mają na celu ochronę dobra osoby ubezwłasnowolnionej i zapewnienie jej odpowiedniego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. W zależności od decyzji sądu, kurator może podejmować różnorodne działania, takie jak zarządzanie finansami, sprzedaż nieruchomości czy współpraca z rodziną, zawsze w zgodzie z przepisami prawa i z uwzględnieniem interesu osoby, którą reprezentuje.

Oferta porad prawnych

Oferujemy kompleksową pomoc prawną w zakresie spraw związanych z ubezwłasnowolnieniem częściowym, w tym doradztwo w zakresie praw i obowiązków kuratora. Pomagamy w przygotowaniu wniosków do sądu opiekuńczego, w szczególności dotyczących zarządzania majątkiem oraz reprezentacji osób ubezwłasnowolnionych.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

3. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.

https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu