.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przepisanie nieruchomości na ojczyma a prawo do dziedziczenia

• Opublikowano: 12-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem synem z pierwszego małżeństwa mamy. Po rozwodzie mama wyszła za mąż i z tego związku mam siostrę. Jakieś 30 lat temu mama z ojczymem kupili działkę, którą od razu przepisali na mnie i siostrę. Nie utrzymuję bliskich stosunków z mamą, podobnie z ojczymem. Jakiś miesiąc temu otrzymałem telefon od ojczyma. Powiedział mi, że muszę przepisać na niego swoją część działki. Twierdził, że jest to konieczne, aby mógł zgłosić postawienie i ocieplenie domku letniskowego. Czy po przepisaniu tej części stracę prawo do dziedziczenia nieruchomości? Czy lepiej przepisać działkę na mamę, a nie na ojczyma? A może w ogóle tego nie robić? Jak postąpić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przepisanie nieruchomości na ojczyma a prawo do dziedziczenia

Przeniesienie własności nieruchomości

Z informacji, które Pan przekazał, wynika, że aktualnie jest Pan współwłaścicielem nieruchomości razem ze swoją przyrodnią siostrą. Jeżeli dokona Pan darowizny lub w inny sposób przeniesie własność nieruchomości, np. poprzez sprzedaż na rzecz mamy albo ojczyma, to wówczas wyzbędzie się Pan własności tej nieruchomości, tzn. nie będzie Pan jej właścicielem.

 

Jeżeli już decyduje się Pan na przeniesienie własności nieruchomości, to wybrałabym dokonanie darowizny na rzecz Pana mamy, a nie ojczyma. Natomiast nie jest to dla Pana korzystne rozwiązanie.

Dziedziczenie w przypadku śmierci rodzica i ojczyma

Po śmierci mamy, o ile nie zostanie sporządzony testament, w którym mama do dziedziczenia powoła inną osobę, to będzie Pan po niej dziedziczył. Zgodnie z art. 931 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Natomiast jeżeli nie został Pan przysposobiony przez ojczyma, to po jego śmierci Pan po nim nie dziedziczy. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której Pana ojczym sporządzi testament i powoła Pana do całości lub części spadku po nim. Zgodnie bowiem z art. 941 Kodeksu cywilnego „rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament”.

Zgłoszenie budowy domku letniskowego

Jeżeli chodzi o samo zgłoszenie domku letniskowego, jak zostało wskazane przez Pana ojczyma, to może Pan to zrobić razem z siostrą jako współwłaściciele nieruchomości. Nie trzeba przenosić własności nieruchomości, aby spełnić prośbę ojczyma w zakresie ocieplenia domku letniskowego. Zatem w realiach przedmiotowej sprawy proponowałabym takie rozwiązanie, aby Pan razem z siostrą podjęli jako współwłaściciele działania dotyczące domku letniskowego bez przenoszenia własności na mamę oraz ojczyma.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu