Nieodprowadzanie podatku od nielegalnego zarobku

• Autor: Aleksander Słysz

Od kilku lat jestem świadkiem nielegalnego zarobku bez podatków. Mój znajomy z innej części Polski używa nielegalnego oprogramowania do uzyskania wirtualnej waluty w grze internetowej, którą to walutę następnie sprzedaje za złotówki (w moim mniemaniu miesięczne przychody wahają się w okolicach 6 tys. zł) – oczywiście nie ma założonej firmy/spółki, a od uzyskanych wpłat nie odprowadza podatku. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, chcąc na niego donieść urzędowi skarbowemu? Czy mogę pozostać anonimowy? Jaka kara mu grozi?

Nieodprowadzanie podatku od nielegalnego zarobku

Fot. Fotolia

Jak napisać donos do urzędu skarbowego?

Składając donos anonimowy, pozostanie Pan anonimowy. Z tego, co mi wiadomo, ani urzędy skarbowe, ani urzędy kontroli skarbowe nie poszukują, nie próbują ustalić autorów donosów. Czy ujawni Pan swe dane, czy też złoży donos anonimowo, to już odrębna sprawa; donosy z danymi osoby je sporządzającej traktowane są bardziej serio, nawet jeśli pracownicy organów tego publicznie nie przyznają. Anonimowe donosy nie zawsze są sprawdzane, gdyż w zasadzie tylko około 1 do 3% donosów przekłada się na wynik kontroli potwierdzający zarzuty zawarte w donosach. Donosy nieanonimowe charakteryzuje prawdopodobnie około 50% skuteczność. Sam donos winien zawierać opis zdarzenia, jeśli ma być rozważone jego sprawdzenie, kwalifikacja prawnopodatkowa zostanie dokonana już przez kontrolujących. Trzeba pamiętać, iż organy podatkowe nie mają obowiązku przeprowadzania kontroli po otrzymaniu donosu.

Uchylanie się od opodatkowania

Pyta Pan, co ewentualnie grozi znajomemu, tu wszystko zależy od tego, co rzeczywiście wykaże kontrola, można jednak zakładać, iż byłby zmuszony zapłacić zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami od zaległości podatkowych i zostałby ukarany w oparciu o Kodeks karny skarbowy. Nie znając kosztów, można jedynie hipotetycznie określić, że za każdy rok podatkowy zobowiązanie wyniosłoby około 10 000 zł. Nie wiemy, jaki okres organ by skontrolował, a to wpływać by mogło na sankcje karnoskarbowe. Zasadą jest, że podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. W opisanym przypadku jednak mielibyśmy raczej do czynienia z małą wartością uszczuplenia i zgodnie z art. 54 § 2 Kodeksu karnego skarbowego sprawca czynu zabronionego określonego podlegałby „jedynie” karze grzywny do 720 stawek dziennych.

Nieujawnienie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nieskładanie deklaracji

Wymierzając karę grzywny, sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej tu najniższa liczba stawek wynosi 10, najwyższa – 720. Stawka dzienna nie jest wyrażona kwotowo, ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności. Przykładowo w w 2017 r. grzywna minimalna wyniosłaby więc 667 zł a maksymalna 19 209 600 zł. Oczywiście w realnych warunkach grzywna dostosowywana jest do wagi naruszenia. Pana znajomy mógłby odpowiadać i za inne naruszenia na gruncie Kodeksu–- wystąpiłby tzw. zbieg – ale za jakie i jaki będzie miało to wpływ, to uzależnione jest od tego, jak będzie się bronił i co wykaże kontrola.