.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Opóźnienie w złożeniu deklaracji PCC-3 - jak uniknąć kary?

• Data: 01-06-2024 • Autor: Marcin Sądej

Kupiłam samochód. Przypadkowo doszło do niewielkiego opóźnienia w wysyłce druku PCC-3 do US, 4 dni. Podatek został zapłacony. Jak mogę uniknąć kary za to opóźnienie? Naczytałam się, że kary to nawet 45 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Opóźnienie w złożeniu deklaracji PCC-3 - jak uniknąć kary?

Obowiązek złożenia druku PCC-3

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy PCC „podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru PCC-3, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego”.

Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że deklaracja została złożona 4 dni później oraz wtedy też uiszczono należny podatek. Zastanówmy się zatem, jakie są skutki tego rodzaju zaniedbania.

Brak odsetek za opóźnienie

Po pierwsze należy wskazać, że podatek niezapłacony w terminie to zaległość podatkowa, od której naliczane są odsetki za zwłokę. Takie odsetki są naliczane do dnia uregulowania zaległości. W rezultacie tutaj okres naliczania odsetek trwał jedynie 4 dni. Stawka odsetek to 8% w skali od roku od kwoty zaległości. W konsekwencji w tym przypadku z uwagi na niewielką wartość odsetek z pewnością organy podatkowy na podstawie art. 54 Ordynacji podatkowych po prostu ich nie naliczy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Opóźnienie w wysyłce druku PCC-3

Teraz przejdźmy do kwestii związanej z nieterminowym złożeniem deklaracji i nieterminową wpłatą podatku. Zasadniczo tego rodzaju czyn zabroniony jest zagrożony karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego (art. 54). Wysokość kary jest uzależniona od kwoty podatku, co też wpływa na kwalifikację jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Od odpowiedzialności z Kodeksu można jednak się uwolnić poprzez zastosowanie instytucji czynnego żalu. Zgodnie z art. 16nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu”. Warunkiem skuteczności czynnego żalu jest dopełnienie uchybionym obowiązkom, co de facto już zostało uczynione, ponieważ złożono deklarację PCC-3 oraz zapłacono zaległy podatek.

Złożenie czynnego żalu z powodu opóźnienia

Podsumowując, moim zdaniem wystarczające będzie w tym przypadku złożenie do US czynnego żalu. Nie ma wzorów urzędowych więc czynny żal może być złożony w dowolnej formie pisemnej. Ponadto skuteczność czynnego żalu nie jest uzależniona od jego uzasadnienia. Już sam fakt złożenia takiego dokumentu powoduje, że podatnik nie odpowiada za czyn zabroniony.

Myślę, że kara grzywny do 45 000 zł w tym przypadku to znaczna przesada. Musielibyśmy mieć do czynienia z ogromna kwotą niezapłaconego podatku, aby taka grzywna została nałożona.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Zakup mieszkania

Pani Anna kupiła mieszkanie i w wyniku natłoku obowiązków związanych z przeprowadzką zapomniała złożyć druk PCC-3 na czas. Kiedy zorientowała się, że termin minął, złożyła deklarację 5 dni po terminie i od razu zapłaciła podatek. Dowiedziała się jednak, że może grozić jej kara. Zastosowała instytucję czynnego żalu, pisemnie zgłaszając opóźnienie do urzędu skarbowego, co pozwoliło jej uniknąć jakiejkolwiek kary.

 

Przykład 2 - Darowizna od rodziców

Pan Jan otrzymał od rodziców darowiznę w postaci samochodu. Był tak podekscytowany nowym pojazdem, że zapomniał złożyć druk PCC-3 w wymaganym terminie. Kiedy przypomniał sobie o obowiązku, minęły już 3 dni od upłynięcia terminu. Jan natychmiast złożył deklarację i zapłacił podatek. W celu uniknięcia kary, napisał do urzędu skarbowego pismo z czynnym żalem, co sprawiło, że nie poniósł dodatkowych konsekwencji.

 

Przykład 3 - Pożyczka od znajomego

Pani Kasia otrzymała pożyczkę od znajomego na rozwój swojej małej firmy. Skupiła się na nowych projektach i z tego powodu przegapiła termin złożenia druku PCC-3 o 4 dni. Kiedy zdała sobie sprawę z opóźnienia, natychmiast złożyła deklarację i uiściła należny podatek. Kasia, chcąc uniknąć kary, złożyła do urzędu skarbowego czynny żal. Dzięki temu jej spóźnienie nie pociągnęło za sobą żadnych sankcji.

Podsumowanie

Podsumowując, opóźnienie w złożeniu druku PCC-3 i wpłacie podatku może rodzić konsekwencje finansowe, jednakże zastosowanie instytucji czynnego żalu pozwala na uniknięcie kary. Ważne jest, aby niezwłocznie złożyć zaległą deklarację i zapłacić podatek, a następnie poinformować urząd skarbowy o przyczynie opóźnienia. Dzięki temu można skutecznie uchronić się przed dodatkowymi sankcjami.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, abyś mógł skutecznie rozwiązać swoje problemy podatkowe i uniknąć kar. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i fachową pomoc. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu