Niewielkie opóźnienie w wysyłce druku PCC-3 - jak uniknąć kary za to opóźnienie?

• Autor: Marcin Sądej

Kupiłam samochód. Przypadkowo doszło do niewielkiego opóźnienia w wysyłce druku PCC-3 do US, 4 dni. Podatek został zapłacony. Jak mogę uniknąć kary za to opóźnienie? Naczytałam się, że kary to nawet 45 tys. zł.

Niewielkie opóźnienie w wysyłce druku PCC-3 - jak uniknąć kary za to opóźnienie?

Obowiązek złożenia druku PCC-3

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy PCC „podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru PCC-3, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego”.

Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że deklaracja została złożona 4 dni później oraz wtedy też uiszczono należny podatek. Zastanówmy się zatem, jakie są skutki tego rodzaju zaniedbania.

Brak odsetek za opóźnienie

Po pierwsze należy wskazać, że podatek niezapłacony w terminie to zaległość podatkowa, od której naliczane są odsetki za zwłokę. Takie odsetki są naliczane do dnia uregulowania zaległości. W rezultacie tutaj okres naliczania odsetek trwał jedynie 4 dni. Stawka odsetek to 8% w skali od roku od kwoty zaległości. W konsekwencji w tym przypadku z uwagi na niewielką wartość odsetek z pewnością organy podatkowy na podstawie art. 54 Ordynacji podatkowych po prostu ich nie naliczy.

Opóźnienie w wysyłce druku PCC-3

Teraz przejdźmy do kwestii związanej z nieterminowym złożeniem deklaracji i nieterminową wpłatą podatku. Zasadniczo tego rodzaju czyn zabroniony jest zagrożony karą grzywny z Kodeksu karnego skarbowego (art. 54). Wysokość kary jest uzależniona od kwoty podatku, co też wpływa na kwalifikację jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Od odpowiedzialności z Kodeksu można jednak się uwolnić poprzez zastosowanie instytucji czynnego żalu. Zgodnie z art. 16 „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu”. Warunkiem skuteczności czynnego żalu jest dopełnienie uchybionym obowiązkom, co de facto już zostało uczynione, ponieważ złożono deklarację PCC-3 oraz zapłacono zaległy podatek.

Złożenie czynnego żalu z powodu opóźnienia

Podsumowując, moim zdaniem wystarczające będzie w tym przypadku złożenie do US czynnego żalu. Nie ma wzorów urzędowych więc czynny żal może być złożony w dowolnej formie pisemnej. Ponadto skuteczność czynnego żalu nie jest uzależniona od jego uzasadnienia. Już sam fakt złożenia takiego dokumentu powoduje, że podatnik nie odpowiada za czyn zabroniony.

Myślę, że kara grzywny do 45 000 zł w tym przypadku to znaczna przesada. Musielibyśmy mieć do czynienia z ogromna kwotą niezapłaconego podatku, aby taka grzywna została nałożona.