Zapłata za samochód firmowy z konta synowej a podatek

• Opublikowano: 08-08-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Trzy tygodnie temu moja synowa ze swojego konta zapłaciła fakturę za samochód kupiony na moją firmę (prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą) za kwotę ok. 60 tys. zł. Dzisiaj zorientowałam się, że to nie jest prawidłowe. Czy jest jakaś możliwość niezapłacenia 20% podatku sankcyjnego? Nie zgłosiłam do urzędu skarbowego PCC, mogę zawrzeć umowę pożyczki lub darowizny, nie wiem, co teraz zrobić.

Zapłata za samochód firmowy z konta synowej a podatek

Dokonanie przelewu związanego z DG

Aby zaliczyć dany wydatek do kosztów podatkowych, nie wystarczy samo zawarcie transakcji i otrzymanie dowodu zakupu. Konieczne jest też uregulowanie tego wydatku ze środków firmowych.

Niemniej, może w praktyce zdarzyć się sytuacja, kiedy na koncie przedsiębiorcy nie ma środków bądź też nie ma on możliwości skorzystania z płatności na swoim rachunku, a powstała konieczność zapłaty faktury. W takim przypadku czasem wykorzystywane jest konto bankowe osoby trzeciej i przelewu dokonuje członek rodziny przedsiębiorcy.

Zapłata za samochód przez synową

Co do zasady przepisy nie zabraniają dokonywania i przyjmowania płatności z konta innego niż należące do przedsiębiorcy. Niemniej, ważne by taki przelew był dokładnie opisany – od kogo, za jaką transakcję, numer faktury etc. Chodzi o to, aby odbiorca nie miał wątpliwości co do zakwalifikowania takiego przelewu przychodzącego. I teraz kluczowe jest to, że decydując się na skorzystanie z rachunku bankowego osoby trzeciej do opłacenia zobowiązań firmy, trzeba rozliczyć się z tą osobą. Przekazanie środków od innej osoby może być bowiem potraktowane jako darowizna albo pożyczka, a tym samym podlegać pod przepisy dotyczące podatku od spadków i darowizn albo podatku od czynności cywilnoprawnych. I to jest problemem.

Zwrot środków synowej

A zatem jeśli niezwłocznie oddała Pani pieniądze synowej – przelała je z konta firmowego, względnie prywatnego, to można to wybronić i fv i tak utrzymać w kosztach firmowych. Kwestia teraz tego, jak w przypadku ewentualnej kontroli US potraktuje to, że przelewu najpierw dokonała synowa. Jeśli zwróciła Pani kwotę synowej, to darowizna odpada, ale może to zostać potraktowane jak pożyczka.

Synowa nie jest zaliczona do tzw. zerowej grupy podatkowej, zatem pożyczka od niej nie będzie zwolniona z zapłaty podatku. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC od umowy pożyczki płaci się podatek w wysokości 0,5% podstawy opodatkowania. Pożyczkobiorca ma obowiązek złożyć deklarację (na formularzu PCC-3) do właściwego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy pożyczki. Jednocześnie należy obliczyć i wpłacić należny podatek. Jak rozumiem, owego podatku Pani nie zapłaciła. Rozumiem, że US jeszcze nie wszczął żadnej kontroli.

Złożenie czynnego żalu

By zatem uniknąć stawki 20%, a nawet postępowania z Kodeksu karnego skarbowego, proszę złożyć tzw. czynny żal. Czynny żal jest to nic innego jak instytucja umożliwiająca podatnikowi uniknięcie kary za zaniedbanie obowiązku podatkowego. Czynny żal powinien obowiązkowo zawierać precyzyjne dane podatnika, oświadczenie o tym, że niedopełnienie obowiązku nie wynikało ze współdziałania z osobą trzecią. Zalecam także w uzasadnieniu wskazać swoją niewiedzę i brak świadomości oraz dołączyć oświadczenie o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego w postaci złożenia deklaracji i zapłaty podatku a w załączniku złożyć potwierdzenie uiszczenia należnego podatku. Czynny żal składa się do naczelnika właściwego dla Pani US.

Składając taki dokument, zanim dojdzie do kontroli i płacąc należność, ma Pani wysokie szanse na uniknięcie stawki sankcyjnej i ukarania z Kodeksu karnego skarbowego. Jeśli to US pierwszy wyłapie brak podatku, to niestety, ale wówczas nie może Pani już skorzystać z owego czynnego żalu, o jakim mówi art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Dodam, że naczelnik US nie informuje żadnym osobnym pismem o pozytywnym rozpatrzeniu „czynnego żalu”. Dowodem na to, że go uwzględnił, jest odstąpienie od nałożenia kary lub skierowania sprawy do sądu, a dowodem tego, że go nie uznał, jest prowadzenie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe i wymierzenie decyzją stawki sankcyjnej 20%.

W swojej praktyce nie spotkałam się z odmową uwzględnienia czynnego żalu, o ile był składany, zanim US miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego i przed rozpoczęciem czynności służbowej, np. czynności sprawdzających, zmierzającej do ujawnienia czynu zabronionego.